Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Zmiana statusu

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Zmianą statusu nazywamy każdy stan, w jakim może znajdować Pokémon, zarówno podczas walki, jak i w terenie. Możemy je podzielić na zmiany trwałe (ang. non-volatile status) oraz nietrwale (ang. volatile status).

Spis treści

Trwałe zmiany statusu

Charakteryzują się one przede wszystkim tym, że pozostają nawet po zmianie Pokémona, czy po zakończeniu walki. Pokémon nie może mieć w tym samym czasie więcej niż jednego statusu z tej grupy (nie może być na przykład jednocześnie sparaliżowany i zatruty). Uleczyć je można jedynie w Centrum Pokémon lub używając odpowiedniego przedmiotu (np. Full Heal), techniki (np. Heal Bell), czy zdolności (np. Shed Skin). Obecność statusu tego typu jest zaznaczona przez odpowiedni symbol umieszczony przy nazwie Pokémona.

Zatrucie

(ang. Poison)
Zatruty Pokémon traci 1/8 maksymalnej ilości HP (1/16 w grach Generacji I) w każdej turze walki. Poza walką Pokémon traci 1 HP na każde 4 kroki wykonane przez gracza.

Pokémony typu trującego nie mogą zostać zatrute. Ze względu na całkowitą odporność na truciznę, Pokémony typu stalowego również nie mogą zostać poddane tej zmianie statusu.

Zobacz także: Lista ataków powodujących zatrucie

Silne zatrucie

(ang. Badly poisoned)
W przeciwieństwie do zwykłej trucizny, wartość odnoszonych obrażeń rośnie z tury na turę. W pierwszej turze obrażenia od trucizny wynoszą 1/16 maksymalnej ilości HP, i w każdej następnej turze rosną o kolejną 1/16 (2/16, 3/16, 4/16 itd). Łatwo więc policzyć, że 6 tur wystarczy, by toksyczna trucizna powaliła dowolnego przeciwnika (pod warunkiem, że nie odnawia on swoich HP).

W grach Generacji I i II silna trucizna zmienia się w zwykłą gdy tylko zatruty Pokémon zostanie zastąpiony innym na polu walki. Zostało to naprawione w Generacji III.

Przedmioty leczące zarówno silną jak i zwykłą truciznę to: Antidote, Pecha Berry (Generacja III i wyższe) oraz PSNCureBerry (tylko Generacja II).

Przedmioty służące do celowego wywoływania silnego zatrucia to: Toxic Orb.

Zobacz także: Lista ataków powodujących silne zatrucie

Paraliż

(ang. Paralyze)
Szybkość sparaliżowanego Pokémona spada do 25% jej oryginalnej wartości. Ponadto Pokémon ma szansę równą 25%, na to, że nie będzie w stanie zaatakować w danej turze. Pokémon uderzony atakiem Smellingsalt zostaje automatycznie wyleczony z paraliżu.

Przedmioty leczące paraliż: Parlyz Heal, Cheri Berry (Generacja III i wyższe) oraz PRZCureBerry (tylko Generacja II).

Zobacz także: Lista ataków powodujących paraliż

Zamrożenie

(ang. Freeze)
Zamrożony Pokémon nie jest w stanie używać żadnego ataku. Użycie ognistego ataku na zamrożonym Pokémonie spowoduje jego rozmrożenie. Pokémon może użyć również ataku Flame Wheel lub Sacred Fire by odmrozić samego siebie, zadając jednocześnie obrażenia przeciwnikowi. Istnieje również możliwość samoistnego rozmrożenie Pokémona, szansa na to wynosi 10% w każdej turze. Pokémony typu lodowego nie mogą zostać zamrożone. Słoneczny Dzień także zapobiega zamrożeniu.

Przedmioty leczące zamrożenie: Ice Heal, Aspear Berry (Generacja III i wyższe) oraz Burnt Berry (tylko Generacja II).

Zobacz także: Lista ataków powodujących zamrożenie

Poparzenie

(ang. Burn)
Atak Pokémona z poparzeniami zostaje zmniejszony do 50% jego oryginalnej wartości. Ponadto Pokémon ten traci 1/8 (1/16 w grach Generacji I) maksymalnej ilości HP. Ogniste Pokémony nie mogą doznać oparzeń.

Przedmioty leczące zamrożenie: Burn Heal, Rawst Berry (Generacja III i wyższe) oraz Ice Berry (tylko Generacja II).

Przedmioty służące do celowego wywoływania oparzeń to: Flame Orb.

Zobacz także: Lista ataków powodujących oparzenia

Sen

(ang. Sleep)
Uśpiony Pokémon nie jest w stanie użyć żadnego ataku, poza Snore i Sleep Talk. Pokémon budzi się samoistnie po 1-7 turach (1-3 w grze Pokémon Stadium). Pokémon uderzony atakiem Wake-Up Slap zostaje automatycznie wybudzony ze snu. Pokemon może sam zasnąć gdy nie słucha trenera (np. Mew w grach fire red i leaf green, złapany za pomocą kodów, i Deoxys) lub używając Rest odnawiając przy tym swoje HP.

Przedmioty budzące ze snu: Awakening, Chesto Berry (Generacja III i wyższe) oraz Mint Berry (tylko Generacja II).

Zobacz także: Lista ataków usypiających

Nietrwałe zmiany statusu

W odróżnieniu od statusów trwałych, statusy nietrwałe znikają, gdy Pokémon opuści pole walki, lub gdy walka zostanie zakończona. Pokémon może być dotknięty przez wiele tego typu statusów jednocześnie. Obecność takiego statusu nie jest w żaden sposób zaznaczona.

Dezorientacja

(ang. Confusion)
Pokémon, który postradał zmysły, ma szansę równą 50%, że w danej turze zaatakuje siebie samego zamiast swojego przeciwnika. Stan ten trwa od 1 do 4 tur. Pokémon atakuje się wówczas atakiem fizycznym o mocy podstawowej równej 40.

Przedmioty leczące dezorientację: Persim Berry (Generacja III i wyższe) oraz Bitter Berry (tylko Generacja II).

Zobacz także: Lista ataków powodujących dezorientację

Zauroczenie

(ang. Infatuation)
Jedyny atak, który wywołuje ten stan to Attract i działa jedynie na Pokémony płci przeciwnej. Zauroczony Pokémon ma szansę, równą 50%, na to, że nie będzie w stanie zaatakować w danej turze.

Przedmioty zapobiegające zauroczeniu: Mental Herb (Generacja III i wyższe)

Klątwa

(ang. Curse)
Klątwa nałożona na Pokémona powoduje utratę 1/4 jego maksymalnej ilości HP co każdą turę. Jedynym sposobem nałożenia klątwy jest użycie ataku Curse przez Pokémona typu ducha.

Pasożytnicze ziarno

(ang. Leech Seed)
Użycie ataku Leech Seed powoduje obrzucenie Pokémona nasionami, z których natychmiast kiełkują rośliny-pijawki, wysysające 1/8 (1/16 w grach Generacji I) maksymalnej wartości HP w każdej turze, przywracając jednocześnie przeciwnikowi taką samą ilość HP. Pokemony typu trawiastego są odporne na ten status.

Korzenie

(ang. Ingrain)
Mają podobny efekt do pasożytniego ziarna, z tą różnicą, że pokemon wykonujący atak ma odnawiane HP. i jego następcy z drużyny, podczas tej samej bitwy.

Koszmar

(ang. Nightmare)
Koszmar powoduje utratę 25% maksymalnej ilości HP Pokémona, ale wyłącznie wtedy, gdy jest on uśpiony. Stan ten wywoływany jest atakiem Nightmare.


To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli drażni cię niedobór informacji – rozbuduj go.
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach