Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Warunki pogodowe

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Warunki pogodowe (ang. Weather, jap. てんき Weather) to mechanizm gier Pokémon w każdej grze od czasu Generacji II. Został roszerzony w Generacji III, i ponownie rozszerzony w Generacji IV. Warunek pogodowy zależy od lokalizacji bitwy, lub Pokémona. Tylko jeden warunek pogodowy jest naraz, i tylko skutki najnowszego będą brane pod uwagę.

Od czasu Generacji II, ruchy takie jak Grom czy Słoneczny Promień wykorzystują określone warunki pogodowe dla zwiększenia siły i celności. Niektóre ruchy bezpośrednio zmieniają pogodę, a od generacji III są umiejętności wpływające na pogodę; Dwa legendarne Pokémony Hoenn mogą zmieniać pogodę podczas gdy trzeci neutralizuje ją.

Spis treści

Historia

Generacja II

Początki pogody. Sunny Day przez 5 tur wzmacnia intensywność promieni słonecznych, powodując że Słoneczny Promień atakuje bez ładowania; Taniec Deszczu na 5 tur przywołuje ulewę, która zwiększa celność Gromu do 100%; Sandstorm, działa tyle samo tur.

Sunny Day i Taniec Deszczu wzmacniają ogniste i wodne ataki, osłabiając wodne i ogniste, odpowiednio. Sandstorm zaś przez 5 tur rani Pokémony które nie posiadają typu skalnego, ziemnego czy stalowego.

Mimo wprowadzenia pogody, nie było jej znak poza walkami.

Generacja III

Maskotki Ruby, Sapphire i Emerald mają umiejętności powiązane z pogodą. Groudon może zintensywnieć promienie słoneczne, Kyogre może wywołać ulewę, zaś Rayquaza może całkowicie zlikwidować efekty pogody, chociaż intensywne promienie słoneczne/ulewa/burza piaskowa/grad nadal trwa(ją). Psyduck i Golduck mogą mieć podobną umiejętność.

Inny Pokémon, niedostępny w Ruby i Sapphire bez handlu, także ma umiejętność powiązaną z pogodą. Tyranitar, po ewolucji Larvitara w Tyranitara, może swą umiejętnością wywołać permanentną burzę piaskową (co powoduje że Sandstorm wyłącznie marnuje slot Tyranitara). Inne Pokémony użytkują z pogody która aktualnie jest, np. Giętki Nurt Lotada.

W Ruby i Sapphire pojawił się kolejny ruch zmieniający pogodę, Grad, który, podobnie jak Sunny Day, Taniec Deszczu i Sandstorm przed nim, zmienia pogodę na 5 tur - tym razem na lodową burzę gradową. Ten ruch (i warunek pogodowy) ma jednak więcej wspólnego z Sandstorm aniżeli z pozostałym dwoma. Przez 5 tur gradu, wszystkie Pokémony które nie posiadają typu lodowego, są ranione.

Na pewnym etapie gry, można było zauważyć zmiany pogodowe wywołane przez Groudona czy Kyogra poza walką; niektóre miejsca mają naturalną pogodę, np. na Route 119 często pada deszcz, a na Route 111 zawsze jest burza piaskowa. Te polowe efekty pogodowe miały przyszłość w następnych grach. W Hoenn jest Weather Institute w którym ponoć stworzono Pokémona zmieniającego pogodę.

Castform

Osobny artykuł:Castform

Jeden z 135 Pokémonów III generacji został zaprojektowany aby wykorzystać całkowitą przewagę ze zmiennych warunków pogodowych. Gdy nie ma żadnej pogody, Castform jest normalnego typu i nie wyróżnia się. Jednak, gdy na bitwie jest jakakolwiek dostępna wtedy pogoda (prócz burzy piaskowej i Shadow Sky), Castform zmienia typ i kształt ze względu na jego umiejętność, Forecast. Poznaje przez poziom Weather Ball, który, podobnie jak on, zmienia typ w zależności od pogody, i podwaja swą siłę gdy jakaś pogoda jest. W przeciwieństwie do Castforma, zmienia swój typ także w burzy piaskowej czy Shadow Sky (typ skalny w pierwszym przypadku i typ ??? w drugim). Należy zanotować że walcząc z Rayquazą, Psyduckiem czy Golduckiem, Castform nie może zmieniać formy czy też typu Weather Ball ze względu na ich umiejętność negowania efektów pogodowych.

Generacja IV

IV generacja w pełni wykorzystuje pogodę. W trzech regionach znajdujących się w D/P/Pt i HG/SS, są miejsca gdzie ciągle pada, jest burza piaskowa a także gdzie jest (po raz pierwszy) śnieg. Pojawił się kolejny warunek pogodowy - mgła. W przeciwieństwie do reszty, nie ma ruchu który ją wywołuje, jest tylko ruch który ją usuwa.

Pojawiła się kolejna zdolność, Snow Warning, która, jak jej poprzednicy, wywołuje pogodę na czas nieokreślony - w tym wypadku grad. Pojawiły się też cztery przedmioty do trzymania, które przedłużają efekt Sunny Day, Tańca Deszczu, Sandstorm czy Gradu z 5 do 8 tur jeśli Pokémon wywołujący tą pogodę ma odpowiedni przedmiot.

Pojawiły się też ruchy nie związane z pogodą, a zachowujące się podobnie. Gravity na 5 tur negował Lewitację, typ latający, przez co ataki typu ziemnego mogą je trafić, ponadto blokując ruchy typu Fly czy Skok, zaś Magnet Rise dawał niewrażliwość na typ ziemny, znowu na 5 tur. Trick Room powoduje że na 5 tur kolejka jest odwrócona - najpierw poruszają się wolniejsze Pokémony. Tailwind zaś zwiększa Szybkość drużyny na 3 tury.

Acid rain, bug związany z pogodą występujący w Pt i HG/SS, powodował że wszystkie warunki pogodowe występowały naraz.

Generacja V

Generacja ta wprowadziła sezony które mogły zmienić pogodę w niektórych miejscach. Np. w Driftveil City, grad i śnieg występują tylko na zimę, gdy na wiosnę i jesień deszcz jest tam często spotykany. Thundurus może wywołać burzę z piorunami gdy jest na tym samym Route co gracz. Mimo iż mgła występuje jeszcze w niektórych miejscach, nie występuje już w walce.

Pojawiły się też kolejne umiejętności związane z pogodą. Sand Rush i Sand Force są użyteczne w burzy piaskowej, zaś Overcoat neguje obrażenia od burzy piaskowej i gradu. Dream World udostępnił Drought i Drizzle, wcześniej dostępne tylko dla odpowiednio Groudona i Kyogra, bardziej pospolitym Pokémonom. Konkretnie Vulpix i Ninetales mają dostęp do Drought, a Politoed do Drizzle.

Pogoda w głównych grach

W walce

Intesywne promienie słoneczne

 • Efekt:
 • Ruch przywołujący:Sunny Day
 • Umiejętność:Drought
 • Spotykane naturalnie w::Wschodnie Hoenn (po obudzeniu Groudona, przed walką z nim, w Ruby i Emerald), miejsca gdzie pojawia się Terra Cave (w Emerald)

Ulewa

Burza piaskowa

Grad

Shadow Sky

 • Efekt:
  • Wszystkie Pokémony które nie są Shadow Pokémonami są ranione.
  • Zmienia typ Weather Ball na ???, ale Castform zostaje w normalnej formie.
 • Ruch przywołujący:Shadow Sky
 • Umiejętność:Brak
 • Spotykane naturalnie w:Nigdzie

Mgła

Na polu

Słońce

Ekran naprzemiennie rozjaśnia i przyciemnia. Może też przybrać odcień pomarańczowego.

Zachmurzenie

Czasami gdy chmury zbiorą się nad Route 213, ekran jest ciemniejszy niż zwykle. Rzadko się pojawia się na Route 212.

Deszcz

Jak dotąd pojawiły się trzy typy deszczu.

 • Zwykły deszcz:Pojawia się wszędzie gdzie jest deszcz.
 • Ulewa:Deszcz mocno pada, pod niższym kątem niż zwykle. Okazjonalnie pojawia się na Route 212.
 • Burza z piorunami:Oprócz że deszcz pada mocno (jak w ulewie), od czasu do czasu błyskawica uderzy i będzie słychać huk. Pojawia się na Route 119 jako część czterodniowego cyklu deszcz-burza z piorunami-deszcz-brak pogody. Okazjonalnie pojawia się na Route 212. Pojawia się w specyficznych dniach, np. rocznica wydania gry w danym kraju. Pojawiła się też na Dzień Świętego Patryka (29 stycznia 2008) i Boże Narodzenie (25 grudnia).

Burza piaskowa

Jest tylko jeden rodzaj burzy piaskowej. Wiatr przesuwa piasek, zmniejszając pole widzenia.

Śnieg/grad

Pojawiły się 4 śnieżne warunki.

Mgła

Tylko jeden typ mgły się pojawił.

 • Gęsta mgła:Gruba mgła okrywa wszystko. Trenerzy i przeszkody są trudniejsi do zauważenia. Można ją usunąć Defogiem.

W Pokémon Mystery Dungeon

 • Słonecznie:Ataki ogniste są o 50% silniejsze, a wodne o 50% słabsze.
 • Mgła:Ataki elektryczne są o 50% słabsze.
 • Śnieg:Pokémony lodowe mają zwiększoną Szybkość.
 • Deszcz:Ataki wodne są o 50% silniejsze, a ogniste o 50% słabsze. Ponadto zapobiega eksplozjom z pułapek i ruchów takich jak Selfdestruct.
 • Grad:Co 10 tur Pokémony bez typu lodowego otrzymują 5 punktów obrażeń.
 • Burza piaskowa:Co 10 tur Pokémony bez typu skalnego, ziemnego czy stalowego otrzymują 5 punktów obrażeń.
 • Chmurno:Ataki wszystkich typów prócz normalnego są o 25% słabsze.

Ciekawostki

 • Umiejętności przywołujące pogodę pojawiły się generację po ruchach/pogodzie którą wywołują.
 • Na Mt.Pyre w III generacji występuje mgła, jednak nie ma ona efektu podczas walki.
 • Technicznie śnieg występuje jako polowy efekt pogodowy, jest jednak nie użyty.zh:天气
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach