Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

STAB

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

STAB (ang. Same-type attack bonus - Premia do ataku tego samego typu) - zwiększenie się o 50% podstawowej mocy danego ataku, uzyskiwane podczas używania ataku, którego typ jest zgodny z jednym z typów Pokémona używającego danej techniki. STAB zostaje uwzględniony niezależnie od tego, czy typ ataku jest zgodny z pierwszym, czy z drugiem typem Pokémona

Ataki, które nie zadają obrażeń bezpośrednio, jak np. Leech Seed, czy Toxic, nie otrzymują STAB-u, nawet jeśli zostały użyte przez Pokémona o tym samym typie. Ataki zadające stałą ilość obrażeń, jak Dragon Rage, czy Seismic Toss, również nie otrzymują tej premii. Należy pamiętać również, że ataki typu Normalnego (te zadające bezposrednie obrazenia) otrzymują STAB (mimo krażących niegdyś informacji jakoby go nie otrzymywały).

Przykład

Atak Earthquake jest atakiem typu Ziemia i posiada moc podstawową równą 100. Jeśli zostanie użyty przez Gyaradosa, będącego typu Woda/Lot, jego moc będzie nadal równa 100. Jeśli jednak zostanie użyty przez Onixa, będącego typu Kamień/Ziemia, moc ataku zostanie zwiększona do 150 ( 100 + 50% * 100 = 150 ), ze względu na to, iż jeden z typów Onixa to typ Ziemny.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach