Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Rower

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Rower Bag Bicycle Sprite.png (ang. Bicycle, jap. じてんしゃ Jitensha) jest jednym z najpopularniejszych Kluczowych Przedmiotów w grach Pokémon, obecnym już w wersjach pierwszej generacji. Dzięki niemu postać może poruszać się znacznie szybciej niż chodząc bądź mając na sobie Buty do biegania. Za jego pomocą można również dotrzeć do niedostępnych w inny sposób miejsc.

Spis treści

W grach

Red/Green/Blue/Yellow/FireRed/LeafGreen

Gracz otrzymuje Rower w Cerulean City po dostarczeniu sprzedawcy Kuponu na Rower otrzymanego od prezesa fanklubu Pokémon w Vermilion City. Poza domyślną możliwością szybszego przemieszczania się, pojazd nie ma innych cech szczególnych. Bez tego przedmiotu, nie dostaniemy się na Trasę 17 oraz część Tras 16 i 18, będących zarazem Drogą Rowerową.

Gold/Silver/Crystal/HeartGold/SoulSilver

W tych wersjach gracz dostaje Rower w Goldenrod City, tym razem bez konieczności wykonywania dodatkowych zadań. Zastosowanie przedmiotu praktycznie niczym nie różni się od swojego odpowiednika w grach I i III generacji.

Ruby/Sapphire/Emerald

Gry te wprowadziły podział na dwa rowery - Mach Bike (jap. マッハじてんしゃ Mahha Jitensha) oraz Acro Bike (jap. ダートじてんしゃ Dāto Jitensha). Otrzymać i wymieniać je można w sklepie rowerowym w Mauville City od Rydela, przy czym niemożliwe jest posiadanie obu modeli naraz. Dzięki tym przedmiotom można uzyskać dostęp na Drogę Rowerową nad Trasą 110.

Mach Bike

Mach Bike Bag Mach Bike Sprite.png pozwala poruszać się z większą szybkością niż inne modele. Tylko na nim, po odpowiednim rozpędzeniu się (przez co najmniej jedno pole), gracz może wjechać przez błotniste zbocza np. na Trasie 111 czy przedostać się przez zapadające się podłoże, np. w celu pełnej eksploracji Sky Pillar. Ponadto tylko na tym modelu można zmierzyć swój czas przejazdu przez Drogę Rowerową.

Acro Bike

Acro Bike Bag Acro Bike Sprite.png jest wolniejszy od Mach Bike'a, ale można na nim wykonywać pewne triki oraz pokonywać innego rodzaju przeszkody, np. przeskakiwanie po białych mostkach na Trasie 119 albo kamieniach w Jagged Pass. Sztuczki dostępne na tym rowerze są następujące (w nawiasie klawisz lub kombinacja klawiszy, które należy trzymać):

  • przeskok w bok (B + przycisk kierunkowy).
  • stanie na tylnim kole (B krócej niż 2 sekundy),
  • podskakiwanie na tylnim kole (B ponad 2 sekundy),
  • jazda na tylnim kole (B krócej niż 2 sekundy, następnie przycisk kierunkowy ALBO przycisk kierunkowy, następnie B),
  • podskakiwanie na tylnim kole w pewnym kierunku (B ponad 2 sekundy, następnie przycisk kierunkowy).

Diamond/Pearl/Platinum

W grach z akcją w Sinnoh następuje powrót do jednego modelu Roweru, który gracz otrzymuje w Eterna City po walce z Jupiter i uratowaniu Pokémona Rada Rickshawa. Pojazd tym razem został wyposażony w możliwość zmieniania przerzutek. Dostępne są dwa biegi - trzeci, na którym Rower porusza się wolniej i łatwiej nim sterować oraz czwarty, na którym Rower przypomina Mach Bike z Hoenn. Podobnie też jak we wcześniejszej krainie, w różnych miejscach występują rozmaite przeszkody, które można dzięki temu przedmiotowi pokonać (kamienne wyskocznie w Oreburgh Gate, kłody na Trasie 212 czy piaszczyste stoki np. na Trasie 209). Bez Roweru nie uzyskamy dostępu na górną część Trasy 207.

Galeria

Ciekawostki

  • Cena za Rower w grach pierwszej generacji, jak i w ich remake'ach, wynosi 1,000,000 Pokédolarów. Jest to o 1 więcej niż dozwolona ilość posiadanych pieniędzy, co tak naprawdę czyni zakup niemożliwym.
  • Tylko w grach pierwszej generacji charakterystyczną dla tego pojazdu melodię słychać przez cały czas przebywania na Rowerze. W kolejnych wersjach "rowerowa" melodia zmienia się w domyślną dla danego miejsca po zmianie trasy, miasta czy poziomu jaskini.
  • Na Strefie Safari w Hoenn za pomocą Acro Bike'a można obejść limit kroków pozostałych do opuszczenia tego miejsca - wystarczy poruszać się skacząc. Kroki nie są wówczas liczone, ale w trawie można nadal spotykać dzikie Pokémony.
  • W wersjach FireRed i LeafGreen są zaprogramowane oba modele rowerów z Hoenn, jednak podobnie jak większości Kluczowych Przedmiotów unikalnych dla tamtej krainy, nie można ich legalnie zdobyć. Gdyby jednak posiąść te przedmioty za pomocą kodów, zachowują się jak zwykły Rower (np. nie można skakać na Acro Bike).
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach