Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Red (Manga)

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Red
レッド Red
Red Special.png
Red and Pika
Wiek 19
Płeć Mężczyzna
Kolor oczu Black
Kolor włosów Black
Miasto Unknown
Region Kanto
Klasa Trener
Debiutancki round Kontra Mew

Red (jap. レッド) - Główna postać z mangi Pokémon Special, reprezentujący grę Pokémon Red; jego pierwszym Pokémonem był Poliwag.

Spis treści

Życiorys

Wcześniej

Red urodził się i mieszkał w Alabastii w Kanto. Jego pierwszym Pokémonem był Poliwag z którym razem dorastał. Pewnego dnia Red jako dziecko wpadł do głębokiej wody i na ratunek natychmiast ruszył mu jego Pokémon. Był jednakże za słaby by coś zdziałać dlatego ewoluował w Poliwhirla by mu pomóc.

Red/Blue/Green Saga

Poznajemy go gdy na oczach dzieciaków z Alabastii łapie przy pomocy Poliwhirla dzikiego Nidorino. Od dzieciaków dowiaduje się nieco więcej o Prof. Oak starcu o ktorym Red nie słyszał niewiele dobrego. Tego samego dnia bohater natrafia na grupę trenerów poszukującą w tej okolicy pewnego rzadkiego Pokémona. Udaje mu się go znaleźć lecz został wyprzedzony przez pewnego chłopaka w swoim wieku. Gdy emocjonująca walka zostaje przerwana Red wkracza do akcji i jego Poliwhirl zostaje pokonany jednym atakiem przez tajemniczego Pokémona - Mew. Po tej przygodzie bohater staje się mniej zarozumiałym trenerem.

Red w mandze

Następnie odejmuje decyzje poproszenia o pomoc Prof. Oaka. Przypadkowo w jego laboratorium wypuszcza wszystkie Pokémony i wraz z naukowcem razem próbują je złapać z powrotem. Łowy zaciągają ich do Virdian City, gdzie ścigają Bulbasaura do opuszczonego Gymu. Tam natrafiają na dzikiego Machoke który zostaje pokonany przez trawiastego Pokémona. Prof. Oak decyduje ofiarować Bulbasaura Redowi oraz ofiarowuje mu także Pokédex - elektroniczną encyklopedię o Pokémonach.

Red jako swój cel stawia uzupełnienie wszystkich danych w Pokédexie. Zaczyna od Virdian City gdzie tam po raz drugi spotyka chłopaka z którym spotkał Mew. Chłopak na imię ma Green, który podobnie jak Red również posiada PokéDex i jest wnukiem profesora Oaka. Po przygodzie z Kangaskhanem, w wyniku której Green nie łapie wymarzonego Pokémona, oboje zostają rywalami w podróży.

Nasz bohater dociera do Pewter City, gdzie łapie Pikachu poszukiwanego za kradzież jedzenia. Elektryczny Pokémon mimo słodkiego wyglądu okazuje się być niebezpieczną bestią którą nie łatwo ujarzmić. Red za przykładem Greena decyduje zdobyć Boulder Badge w Pewter Gym.

Red podejmuje walki z trenerami w Pewter Gym ,których z łatwością pokonuje Poliwhirlem i Bulbasaurem, których HP jest na niskim poziomie. Wywalcza sobie prawo do walki z Brockiem. Przeciwko jego Onixowi wystawia Pikachu. Red dogaduje się w końcu ze swym Pokémonem, który zapewnia mu zwycięstwo i Boulder Badge.

Później Red pomaga dziewczynie o imieniu Misty w walce z Gyaradosem który okazuje się być jej Pokémonem. Ów Pokémon najprawdopodobniej został obiektem eksperymentów Team Rocket. Red zgadza się na towarzystwo Misty w drodze do jej rodzinnego miasta Cerulean City.

Red i jego towarzyszka docierają do Mt. Moon opanowanego przez TR. W środku samej jaskini zmuszeni są podjąć z nimi walkę w której bohater zostaje sam. Udaje mu się jednak ich bezpiecznie oddzielić od TR i bezpiecznie wyjść z jaskini, a co ważniejsze, znajduje Moon Stone.

Red i Misty docierają do Cerulean City, gdzie po czasie między nimi dochodzi do sprzeczki. Dziewczyna okazuje się być liderem miasta i pokonuje go za swoją zarozumiałość. Pod presją Misty, Red podejmuje się kilkudniowego treningu i wyrusza mając ze sobą Cascade Badge.

W swojej podróży Red łapie wiele Pokémonów które go obciążają. Ratuje on młodzieńca o imieniu Bill, który przypadkowo stał się Rattatą, i zostaje porwany przez Fearowa (którego nasz bohater sam łapie). Nasz bohater pomaga Billowi wrócić do ludzkiej postaci i zapoznaje się z jego urządzeniem, jakim jest transporter Pokémonów.

Red ze swymi Pokémonami dociera do Vermilion City. Po nieudanej przechadzce po S.S.Anne zostaje członkiem Fanklubu Pokémonów. Dowiaduje się że w mieście co miesiąc mają miejsce kradzieże Pokémonów. Trop prowadzi go z powrotem na pokład S.S.Anne.

Odpowiedzialnym za kradzieże Pokémonów okazuje się być Porucznik Surge - miejscowy lider. Red z Poliwhirlem zostają ofiarami jego Electabuzza. Powtarza się przygoda sprzed lat, w której Poliwhirl ewoluuje w Poliwratha i pokonuje wroga. Red zapobiega przemytowi, lecz nie udaje mu się złapać Porucznika Surge'a.

Potem Red na rowerze z Fanklubu Pokémonów bierze udział w wyścigu rowerowym z przeszkodami jakimi są Pokémony.

Pokémony

Przy sobie

Saur
Saur.png Saur (jap. フッシー Fusshi), Venusaur Reda.Red otrzymał go od profesora Oaka jako Bulbasaur. Jest to jeden z najbardziej wpływowych członków jego zespołu i pokonał Charizarda Blue'a w walce. Profesor Oak dał mu go, ponieważ Red zorientowali się, jak to potężny atak wykorzysta Słoneczny promień na Machoke w Viridian City. Na wyspach Sevii, Saur poznał Szalejącą Roślinę. Tackle
Vine Whip
SolarBeam
PoisonPowder
Leech Seed
Razor Leaf
Sleep Powder
Cut
Sweet Scent
Frenzy Plant
Poli
Poli.png Poli (jap. ニョロ Nyoro), Poliwrath Red jest z nim od wczesnego dzieciństwa. Poli jest bardzo lojalny i rozwinął się by uratować od utonięcia Red dwa razy. Zadebiutował jako Poliwhirl, ale został złapany jako Poliwag. Water Gun
Ice Beam
Seismic Toss
DoubleSlap
Double Team
Focus Punch
Mind Reader
Pika
Pika.png Zobacz także:Pika (Special) Pika (jap: ピカ Pika), Pikachu Reda, był kiedyś złośliwym Pokémonem, że terroryzował Pewter City kradzieżą żywności, powodując problemy. Pika zaprzyjaźnił się z pikachu yellow, Chuchu, ich synem jest Pichu Golda.Raz przypadkowo został sprzedany do Blue. Później pod opieką Yellow, nauczył się Surf. ThunderShock
Thunder Wave
Quick Attack
Flash
Thunderbolt
Toxic
Tail Whip
Substitute
Thunder
Surf
Bide
Rage
MegaVolt
Iron Tail
Volt Tackle
Gyara
VS Gyarados.png Złapał go Red ale wcześniej należał do Misty. Zaatakował ją ponieważ Zespół R robił na nim eksperymenty. Hydro Pump
Hyper Beam
Surf
DragonBreath
Dragon Rage
Body Slam
Snor
Snor.png Podczas wyścigu rowerowego on blokował trasę. Red go obudził jedzeniem, czyli miodem który był na Bulbasaurze Reda, a potem go złapał. Całą nagrodę wydał na jedzenie dla niego. Toxic
Harden
Belly Drum
Double-Edge
Earthquake
Headbutt
Rest
Strength
Mega Punch
Mega Kick
Aero
Aero.png Red dostał go od Giovanniego jako skamielina. W laboratorium Blainea udało się stworzyć z niego pokemona i pokonał Moltresa Zespołu R. Dragon Claw
Hyper Beam
Fly
Take Down

W boxach

Vee
Red Espeon.png Chcąc walcząc z Eriką Red dostał zadanie złapać tego pokemona. Ale okazało się że Zespół R zrobił na nim eksperyment dzięki któremu przemieniał się w Jolteona, Flareona, i Vaporeona. Obecnie jest Espeonem. Jako Vaporeon:

Bite
Water Gun
Acid Armor

Jako Jolteon:

ThunderShock
Pin Missile

Jako Flareon:

Flamethrower

Jako Espeon:

Morning Sun
Psychic
Psych Up

Diglett
Red Diglett.png Został złapany dzięki pokemonom Grenna tak samo jak Krabby. Dig
Sandshrew
Red Sandshrew.png Złapał go w Kontra Magmar został użyty do walki z dwoma Magmarami. Sand-Attack
Nidorino
PS001.png Red łapie go w pierwszym rozdziale, dzięki swojemu Poliwhirlowi.

Nie wiadomo co się z nimi stało

Fearow
Red Fearow.png Ten pokemon zaatakował Billa bo myślał że to Rattata. Ratując Billa pokonał go i złapał. Fly
Drill Peck
Pokémony Strefy Safari
PS022.JPG Gdy Red przebywa na Strefie Safari, gubi się i łapie wszystkie pokemony jakie napotka. Wśród tych pokemonów jest Nidoqueen, Nidoking, Victreebel, Weepinbell, Bellsprout i Exeggcute. Victreebel: Wrap
PoisonPowder
Sleep Powder
Stun Spore
Butterfree
Red używał na nim PokéDex prawdo podobnie zrodził się z Caterpie.

Kiedyś posiadał

Krabby
Red Krabby.png Został złapany dzięki pokemonom Grenna tak samo jak Diglett. Misty wymieniła swojego Gyaradosa za niego i teraz u niej przebywa. Crabhammer
ViceGrip
Charizard
Charizard i Red.png Flamethrower
Ember
Fire Spin
Reflect
Cut
Fly
Blast Burn
Charmeleon ,Golduck, Scyther, Pidgeot, Porygon, i Machamp
Blue Pokémon Adventures.png W rozdziale Kontra Ninetales Pokémony Reda i Pokémony Greena zostały zamienione. Red z nimi złapał tylko Digletta i Krabbyego. Pod koniec rozdziału pokemony wróciły do swych właścicieli.
Blasty
Blasty.png Surf
Bubble
Hydro Pump
Mega Punch
Water Gun
Hydro Cannon
Articuno
Red Articuno.png Ice Beam

W innych językach

  • japoński: レッド Reddo - od nazwy gry Pokémon Red;
  • angielski: Red - od nazwy gry Pokémon Red;
  • niemiecki: Ash - od imienia postaci z animé, Asha;
  • francuski: Sacha - od francuskiego imienia postaci z animé, Asha;
  • koreański: 지우 Jiu - od koreańskiego imienia postaci z animé, Asha;
  • chiński: 小智 Xiǎo Zhí - od chińskiego imienia postaci z animé, Asha.

Zobacz też

W Grach: GreenLanceStevenWallaceCynthiaAlderIrisGracz
W Animé: KapitanDrakeAsh KetchumJon DicksonTysonCynthiaWallaceTobiasAlder
W Mandze: RedStevenWallaceAsh KetchumProfesor Oak

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach