Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Profesor Oak (gry)

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Profesor Samuel Oak
オーキド•ユキナリ博士 Dr. Yukinari Okido
Atwork Profesora Oaka.png
Atwork Profesora z FireRed i LeafGreen
Wiek ok. 50
Płeć Mężczyzna
Kolor oczu Czarne
Kolor włosów Siwo-brązowe
Miasto Pallet Town
Region Kanto
Krewni Green, Daisy (gry)

Gary Oak (anime, manga) May (manga)

Klasa Trener, Profesor
Generacja I, II, III, VI
Gry Pokémon Red, Blue, Yellow, Gold, Silver, Crystal, FireRed, LeafGreen, HeartGold, SoulSilver, Pokémon Stadium, Pokémon Stadium 2
Debiut w anime PokémonPierwsza podróż wybieram Cię!
Angielski głos Stan Hart(4Kids)
Carter Cathcart (TPCI)
Tara Jayne
Japoński głos Unshō Ishizuka

Keiko Toda

Polski głos -

Profesor Samuel Oak (jap. オーキドユキナリ博士 dr Yukinari Okido , Ōkido-Hakase, Orchid) jest profesorem Pokémon który mieszka i pracuje w swoim laboratorium badawczym w Pallet Town w regionie Kanto. Według profesora Elm'a, Oak koncentruje się na Pokémonach i ich relacjach z trenerami.

Spis treści

W Grach

Generacja I

Profesor Oak razem ze swoimi asystentami pracuje w swoim laboratorium w Pallet Town. Dał Redowi i Green ich pierwszego Pokémona w Pokémon Red, Blue, Green, Yellow, Fire Red i Leaf Green . Jest idolem dla wielu trenerów i naukowców, w tym profesor Elma oraz zawsze odgrywa ważną rolę w każdej grze z serii.

Był przyjacielem z dzieciństwa Agatha'y . Byli dobrymi przyjaciółmi i najwyższej klasy trenerami Pokémon do czasu, gdy Oak przestał walczyć i zaczął się interesować badaniami nad pokemonami. Agatha powiedziała kiedyś, że stał się delikatny, więc zaczęła uważać go za głupca. Jednak do końca nie rozstał się z walkami, ponieważ nadal obserwuje każdą ligę oraz działa jako doradca czy też jako obserwator.

Pokémon

Red, Green, Blue

Profesor Oak w pierwszych grach pojawia się w Alabastii, gdzie zatrzymuje gracza, który chce wejść w trawę bez Pokémona. Zaprasza go do swojego Laboratorium, gdzie pozwala mu wybrać jednego z trzech Pokémonów, które pozostały mu z czasów, gdy on był Trenerem Pokémon. Następnie wpada do laboratorium jego wnuk, który również rozpoczyna podróż. Wybiera on startera po nas. Na pewno jego starter będzie miał przewagę nad naszym.

Yellow

W Pokémon Yellow początkowa historia pozostaje praktycznie bez zmian, jednak nawiązuje nieco do anime. Gracz dostaje jako startera Pikachu, natomiast nasz rywal - Eevee.

Glith Oak

Profesor Oak podczas walki

W grach pierwszej generacji jak wiemy było dużo błędów. Poprzez kody możemy rozpocząć walkę z Glitch Oakiem. Jest to nieużyty Sprite z gry. Profesor Oak posiada Taurosa - 66 poziom, Exeggutor - 67 poziom, Arcanine - 68 poziom, Gyarados - 70 poziom i jeden z starter z Kanto na poziomie 69. Jego siła jest porównywalna z Mistrzem Pokémon. Jak doskonale widać, cztery z jego sześciu Pokémonów należą również do mistrza, tylko że mają wyższy poziom, więc pierwotnie Oak mógł być Mistrzem Pokémon, lub wysokiej rangi Trenerem. Można również z nim zawalczyć poprzez e-mail, który wysyłamy z Laboratorium Profesora Oaka, gdzie możemy wyzwać każdego Trenera na walkę.

Generacja II

Profesor Oak zawsze był dobrze znany w Kanto, ale w II Generacji jest sławny jeszcze bardziej. Jego sława w Johto wywodzi się z jego występów w Radiu DJ Mary. Niestety ich show traciło popularność, a więc mieli przestać je nadawać, jednak energia i wytrwałość Mary przyczyniły się do jego kontynuacji. Gold / Kris spotyka go po raz pierwszy w domu Pana Pokémon, przyjaciela Profesora z dzieciństwa. Później pojawia się dając wstęp graczowi do Mt. Silver, jeżeli zdobył on wszystkie odznaki z Johto, a następnie z Kanto.

Profesor Oak ma w Johto wielu starych przyjaciół. Jednym z nich jest Kurt, twórca Pokéballi z miasta Azalea, a innym jest Profesor Elm, który niegdyś był jego asystentem. Dodatkowo Kurt widząc obraz z młodym Profesorem Oakiem rozpoznał go, a skierowany e-mail do Profesora Elma można znaleźć w jego laboratorium.

Profesor Oak zyskał tu również wielu fanów i wielbicieli. Jednym z nich jest uczeń Chad, który często wydzwania do gracza przekazując coraz to nowe ciekawostki o Oaku.

Genracja III

Profesor Oak powraca w Fire Red i Leaf Green w tej samej roli co w pierwszej generacji. Przyznaje tu dodatkowo graczowi Narodowy Pokédex, aby po pokonaniu Elite Four mógł zdobyć dodatkowo 60 nowych gatunków Pokémonów.

Generacja IV

Diamond, Pearl i Platinum

Profesor Oak jest również dobrym przyjacielem Profesora Rowana. Często odwiedza Sinnoh oraz posiada dom w mieście Eterna, daje wstęp Trenerom do Pal Parku oraz daje im Narodowy Pokédex, jak również Up-Grade, Poké Radar i funkcję Licznik Trenerów do Pokétcha. Pojawia się również podczas Specjalnego Wydarzenia z Shayminem. Asystent w Laboratorium Profesora Rowana wspomina, że Oak ma mniejszy staż pracy. W Platinum, po podaniu Up-Grade, profesor Oak mówi o legendarnych ptakach i mówi, że ostatnio zostały zaobserwowane w Sinnoh. Od tego czasu Articuno, Zapdos i Moltres będą widoczne w roamingu na mapie.

Heart Gold i Soul Silver

Profesor Oak i Gold

Profesor Oak powraca w remakach Johto i pełni tam podobną rolę, jaką czynił w Gold, Silver i Crystal, choć teraz odrobinę jego rola jest rozbudowana. Po zdobyciu wszystkich szesnastu odznak oraz pokonaniu Reda, wręczy graczowi Bulbasaura, Charmandera lub Squirtle. Da również graczowi HM08 (Wspinaczka) do pomocy w przeprawie przez Mt. Silver. Gracz również z jego ręki dostanie Narodowy Pokédex, przed wejściem na SS Aqua. Wreszcie, jeśli zarówno Kyogre i Groudon są wymienione z innych gier do Heart Gold lub Soul Silver, da graczowi Jade Orb, aby móc złapać Rayquazę.

Sprity

90px-Red Green Prof Oak.png 90px-Gold Silver Professor Oak.png
Oficjalna grafika z Pokemon Wersji Red/Blue/Green Oficjalna grafika z Pokemon Wersji Gold/Silver/CrystalRB Oak.png Y Oak.png Y Oak Back.png GSC Oak.png OakSprite.png OakHGSSIntro.png
Sprite z Pokémon Red/Green/Blue Sprite z Pokémon Yellow Tylny Sprite Sprite z Pokémon Gold/Silver/Crystal Sprite z Pokémon Fire Red/Leaf Green Sprite z Pokémon Heart Gold/Soul Silver

W Anime

Profesor Oak w Sinnoh
Główny artykuł: Profesor Oak (anime)

Professor Samuel Oak (Japanese: オーキド•ユキナリ博士 Dr. Yukinari Ōkido, Ōkido-Hakase,Orchid) jest Profesorem Pokémon, który mieszka i pracuje w jego laboratorium badawczym w Alabastii. Co jakiś czas pojawia się dając dobre rady Ashowi jak zostać mistrzem Pokemon.

Ciekawostki

  • Jest to jedyny profesor, którego wnukiem jest rywal w grach.
  • W animé wyjątkowo dał Ashowi na startera Pikachu, co w grach byłoby niemożliwe (z jednym wyjątkiem)
  • To jedyny Profesor który wystąpił w więcej niż w jednej generacji anime (wystąpił we wszystkich generacjach anime, a w grach tylko w piątej nie wystąpił).
  • Imię każdego profesora w wersji angielskiej pochodzi od nazwy drzewa. W tym wypadku od Dębu (ang. Oak).
Profesorzy Pokemon
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach