Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Profesor Oak (anime)

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Profesor Samuel Oak
オーキド•ユキナリ博士 Dr. Yukinari Okido
Professor Oak BW.png
Grafika z serii Best Wishes
Wiek 50
Płeć Mężczyzna
Kolor oczu Czarne
Kolor włosów Szare
Miasto Alabastia
Region Kanto
Krewni Gary Oak (wnuk)
May Oak (wnuczka; EToP)
Klasa Trener, Profesor Pokemon
Debiut w anime Pokémon - Wybieram cię!
Angielski głos Stan Hart (4Kids)
Carter Cathcart
Tara Jayne (jako dziecko)
Japoński głos Unshō Ishizuka
Keiko Toda (jako dziecko)

Professor Samuel Oak (Japanese: オーキド•ユキナリ博士 Dr. Yukinari Ōkido, Ōkido-Hakase,Orchid) jest profesorem Pokémon, który mieszka i pracuje w jego laboratorium badawczym w Pallet Town. Co jakiś czas pojawia się dając dobre rady Ashowi jak zostać mistrzem Pokémon.

Spis treści

Historia

Wprowadzenie

Profesor Oak mieszka w Pallet Town razem z Delią Ketchum i jej synem. Wiemy, że są dobrymi przyjaciółmi. Jedynym jego znanym krewnym jest Gary Oak - jego wnuk.

Jest często zapominalski, przez co czasem wręcz komiczny. Jego hobby to komponowanie haiku czyli krótkich wierszyków na temat pokemonów lub o innej tematyce, jednak pośrednio z nimi związanej.

Z opowiadania napisanego przez Takeshi Shudō wynika, że Professor Oak pochodzi z bogatej rodziny. Ma dwóch braci. Jeden jest burmistrzem Alabastii, a drugi naczelnikiem poczty, a jego dziadek był pierwszym trenerem z Pallet Town, który zyskał sławę. Według Profesora Elma badania profesora Oaka skupiają się na relacjach pomiędzy trenerami, a ich pokemonami.

W początkowych seriach

Gdy Gary ukończył 10 lat, profesor Oak wręczył mu jego pierwszego pokemona - Squirle'a. Tego samego dnia Ash również przyszedł do profesora Oaka, aby go prosić o startera, jednak się spóźnił i wszystkie startery zostały rozdane. Zamiast typowego startera Ash otrzymał buntowniczego Pikachu.

Podczas podróży Asha i Garego po Kanto, profesor Oak opiekował się w swoim laboratorium pokemonami, które zdobyli. Bardzo często powtarzał o ile Gary jest do przodu przez Ashem, co go bardzo denerwowało i prowadziło do niezdrowej rywalizacji. Oak był bardzo rozczarowany kiedy dowiedział się, że jego wnuk odpadł na początku ligi Indygo. Lecz razem z mamą Asha - Delią przybył, aby kibicować rywalowi swojego wnuka we wzmaganiach w lidze.

Po zakończeniu ligi Kanto, profesor Oak poprosił Asha o dostarczenie tajemniczego Poke Balla do jego przyjaciółki - profesor Ivy, która mieszka na wyspie Walencji w Archipelagu Wysp Pomarańczowych. Wcale nie był zaskoczony, gdy Ash zapytał go o możliwość uczestniczenia w lidze pomarańczowej. Mimo że chciał, aby Ash zajął się sprawą GS Ball, również zależało mu, aby trenował jak najwięcej i stawał się coraz lepszy. Podczas swoich przygód na Wyspach Oranżowych Ash poznał obserwatora pokemon - Tracey'a Sketchita, który był wielkim wielbicielem profesora Oaka. Po powrocie do Alabastii, Tracey zapytał profesora, czy mógłby zostać jego asystentem, a ten się zgodził.

Nie mogąc odkryć tajemnicy GS Balla, wysłał Asha do regionu Johto, aby dostarczył tejemniczego Poke Balla to jego starego przyjaciela, kowala Poke Balli - Kurta. Aby zachęcić Asha jeszcze bardziej do podróży powiedział mu, że w Johto jest wiele nowych gatunków pokemonów do zdobycia. Dla Asha największą motywacją było przegonienie wnuka Oaka.

Profesor Oak kilka razy gościł w Johto na różnych konferencjach.

W Zaawansowanej generacji

Profesor Oak kilka razy pojawił się w Zaawansowanej generacji oraz w tygodniu z Pokemonami czy też odcinkach spin-offowych.

W Kto rządzi w szkole!, wykładał studentom ze szkoły pokemon z Rustboro przez satelitę. Po raz pierwszy również rozmawiał ze swoim wielbicielem - Maxem. Oak przybył do Hoenn w A Six Pack Attack!, aby zobaczyć się z jego przyjacielem Profesorem Birchem. Wziął ze sobą startery z Kanto, aby porównać je pod wieloma względami ze starterami z Hoenn.

W The Right Place and the Right Mime, Oak zauważył, że jeden z jego Squirle'i bardzo polubił się z May. Postanowił go jej podarować. W tym samym odcinku obserwował relacje May z jej Bulbasaurem.

Kiedy Ash starał się zdobyć swój ostatni symbol w Battle Frontier, Profesor Oak pojawił się, aby poinformować go, że Gary rozpoczął badania w regionie Sinnoh i zachęcił go do odwiedzenia tego regionu oraz spróbowania sił w tamtejszej lidze.

W serii Diament & Perła

Professor Oak w regionie Sinnoh

Ash dość często rozmawiał z profesorem Oakiem przez telefon, podróżując po regionie Sinnoh. Dawn pewnego razu rozpoznała go w telewizji, jednak nie wygłosił on wtedy żadnego wykładu. Przybył do Sinnoh w Fałszywy Oak! aby wygłosić wykład o zależności ewolucji na festiwalu w mieście Twinleaf.

W serii Czerń i Biel

Professor Oak w BW001

Profesor Oak planował podróż do regionu Unova, aby się spotkać z jego przyjaciółką, Profesor Juniper, w W cieniu Zerkoma zaproponował Delii i Ashowi, aby polecieli razem z nim. Od tego czasu przebywał w Kanto gdzie widać go w Kryzys w Podziemiach!, gdy Ash dzwoni do niego z miasta Nimbasa.

Pokémon

Oto poznane przez nas pokemony profesora Oaka:

Przy sobie

Dragonite
Dragonite Red Professor Oak użył swojego Dragonite'a do walki razem z Gyaradosem Misty, Combuskenem May i Pikachu Asha przeciwko Mirage Mewtwo stworzonym przez Dr. Yunga, ale podobnie jak reszta pokemonów został pokonany.
Debiut Ataki
The Mastermind of Mirage Pokémon Tornado
Hiper promień
Smocza furia
Pidgey
Pidgey Red Profesor Oak złapał tego Pidgeya do pokonania Zespołu R.
Debiut Ataki
Kim pan jest, profesorze Oak? Szybki atak
Tornado

Nieznany status

Seaking
W SS015 Tracey wspomniał, że kiedyś profesor Oak posiadał Seakinga, którego złapał w potoku niedaleko Vermilion City.
Debiut Ataki
Putting the Air Back in Aerodactyl!

Startery

Bulbasaur
Bulbasaur Red Bulbasaur jest jednym z trzech starterów w Kanto. Profesor Oak daje go początkującym trenerom. Widnieje on na plakacie w Pallet Town. Dla Asha był on drugim wyborem po Squirtle, jednak Ash spóźnił się, a tego pokemona ktoś już zabrał.

W Journey to the Starting Line początkujący trener otrzymał Bulbasaura. Inny pojawił się w A Six Pack Attack! gdzie Prof. Oak pokazywał go Maxowi. Niestety Zespół R złapał wszystkie startery z Kanto i Hoenn. Max z pomocą Bulbasaura i Treecko pokonał Zespół R. Jeszcze inny pokazał się w The Right Place at the Right Mime! razem z pozostałymi starterami.

Debiut Ataki
Pokémon, wybieram cię! Akcja
Dzikie pnącza
Charmander
Charmander Red Charmander jest jednym z trzech starterów w Kanto. Profesor Oak daje go początkującym trenerom. Widnieje on na plakacie w Pallet Town. Dla Asha był on trzecim wyborem po Squirtle, jednak Ash spóźnił się, a tego pokemona ktoś już zabrał.

W Journey to the Starting Line początkujący trener Gilbert właśnie miał dostać swojego startera, jednak któryś Tauros Asha przestraszył startery, a te się rozbiegły. Delia, Profesor Oak, Tracey i Gilbert rozdzielili się i szukali pokemonów.

Inny pojawił się w A Six Pack Attack! gdzie Prof. Oak pokazywał go Maxowi. Niestety Zespół R złapał wszystkie startery z Kanto i Hoenn. Max z pomocą Charmandera i Torchica pokonał Zespół R. Jeszcze inny pokazał się w The Right Place at the Right Mime! razem z pozostałymi starterami.

Debiut Ataki
Pokémon, wybieram cię! Żar
Squirtle
Squirtle Red Squirtle jest jednym z trzech starterów w Kanto. Profesor Oak daje go początkującym trenerom. Widnieje on na plakacie w Pallet Town. Był on wymarzonym starterem Asha, jednak ten spóźnił się, a pokemona którego chciał ktoś już zabrał.

W Journey to the Starting Line początkujący trener Gilbert właśnie miał dostać swojego startera, jednak któryś Tauros Asha przestraszył startery, a te się rozbiegły. Delia, Profesor Oak, Tracey i Gilbert rozdzielili się i szukali pokemonów.

Inny pojawił się w A Six Pack Attack! gdzie Prof. Oak pokazywał go Maxowi. Niestety Zespół R złapał wszystkie startery z Kanto i Hoenn. Max z pomocą Squirtle'a i Mudkipa pokonał Zespół R. Jeszcze inny pokazał się w The Right Place at the Right Mime! razem z pozostałymi starterami.

Debiut Ataki
Pokémon, wybieram cię! Akcja, Wodna broń

Trenerzy którzy otrzymali startera

025.png
Pikachu otrzymał:
Pikachu Asha.jpg
Ash
001.png
Bulbasaura wybrali:
Gilbert Bulbasaur.png
Gilbert
007.png
Squirtle'a wybrali:
Gary squi.jpg
Gary
May squi.jpg
May

Pokemony pozostawione w jego laboratorium

254.png
Sceptile
277.png
Swellow
392.png
Infernape
099.png
Kingler
398.png
Staraptor
153.png
Bayleef
389.png
Torterra
156.png
Quilava
232.png
Donphan
362.png
Glalie
214.png
Heracross
324.png
Torkoal
418.png
Buizel
341.png
Corphish
089.png
Muk
128.png
30 Taurosów
164shiny.png
Noctowl (Shiny)
143.png
Snorlax
158.png
Totodile
001.png
Bulbasaur
443.png
Gible
085.png
Dodrio
212.png
Scizor
076.png
Golem
022.png
Fearow
127.png
Pinsir
065.png
Alakazam
126.png
Magmar
227.png
Skarmory
229.png
Houndoom
031.png
Nidoqueen
034.png
Nidoking
059.png
Arcanine
098.png
Krabby
230.png
Kingdra
268.png
Cascoon
266.png
Silcoon
043.png
Oddish
044.png
Gloom
045.png
Vileplume (x2)
182.png
Bellossom (x2)
028.png
Sandslash (x3)
061.png
Poliwhirl (x3)
187.png
Hoppip
188.png
Skiploom
189.png
Jumpluff

Przeszłość

Sammy
Główny artykuł: Sam

Oak jako młody chłopiec pojawia się w czwartym filmie Pokémon: Głos lasu. Ash Ketchum poznaje młodego Oaka, który przez przypadek trafił do teraźniejszych czasów i jest w tym samym wieku co Ash. To, że Sam jest Oak'iem, bohaterowie dowiedzieli się dopiero pod koniec filmu.

Status nieznany

Charmeleon
Charmeleon Red Młodszy Professor Oak, "Sam", użył swojego Charmeleona do walki ze Stalową Maską Marauder i jej Sneaselem. Wygrał tę walkę.
Debiut Ataki
Pokémon: Głos Lasu Miotacz płomieni, Cios głową

Zaprzyjaźnione

Celebi
Celebi Red Sam spotkał Celebi podczas swojej podróży. Natknął się na niego gdy ścigał go łowca pokemonów. Celebi podczas pościgu przypadkowo przeniósł się w czasie i natrafił na Asha i przyjaciół. Ostatecznie razem z Samem wrócili do swoich czasów.
Debiut Ataki
Pokémon: Głos Lasu
Profesorzy Pokemon
Bohaterowie Anime
Główni Antagoniści Rywale
Ash KetchumPikachuMistyBrock
Tracey SketchitMayMaxDawn
PiplupIrisAxewCilan
SerenaClemontBonnieDedenne
JessieJamesMeowthButchCassidy
GiovanniDr. NambaMatoriPierceDr. Zager
ArchieShellyMaxieTabithaBrodieJ
CyrusSaturnMarsJupiterCharon
GaryRitchieHarrisonDrewHarley
MorrisonTysonSolidadPaulZoey
NandoKennyBarryUrsulaConway
TripBiancaBurgundyStephanGeorgiaCameronVirgil
Drugoplanowi
DeliaNormanCarolineJohannaFlintLolaForrestRodzeństwo BrockaDaisyVioletLilyChiliCress
Todd SnapCaseyLizaSakuraMacyVincentReggieAngielyraKhouryTobiasLuke
Profesor OakProfesor IvyProfesor ElmProfesor BirchProfesor RowanProfesor CarolinaProfesor JuniperProfesor Cedric JuniperDr. Fennel
Siostra JoyOficer JennyDon GeorgeLanceCynthiaLookerIngoEmmet
Charles GoodshowScottRhondaVivian MeridianLilian MeridianMarianContestaMr. Sukizo
Liderzy SalElitarna CzwórkaFrontier BrainProfesor Sycamore
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach