Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Power

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Moc (Power) określa obrażenia zadane przez atak wyrządzający szkody. Jest głównie pokazana w grach, jednak temat jej został poruszony w animé.

Spis treści

Ogólnie

Ruchy z większą mocą zadają więcej obrażeń. Statystycznie, im większa moc, tym mniejsza celność lub jakiś negatywny efekt jak np. recoil czy mniejsze PP (są jednak takie ruchy które mocno odstają jak np. Extrasensory, często są to jednak ataki-sygnatury). Moc można zobaczyć w ekranie statusowym Pokémona, razem z celnością.

Modyfikacje obrażeń

Obrażenia mogą zostać zmodyfikowane przez kilka czynników.

Efektywność typów

Jeśli typ jest efektywny, moc jest podwojona (2x). Jeśli jest niezbyt efektywny, moc jest obniżona do ½. Efektywność kumuluje się do 4x i ¼x. Jeśli ruch nie działa na przeciwnika, moc wynosi 0. Np. Kula Cienia użyta przez Butterfree na Gallade byłaby by super efektywna, gdyż Gallade jest typu Walczącego (1x) i Psychicznego (2x), dając moc o wartości 160. Jednakże Prędkość miałaby tylko Moc o wartości 60, gdyż atak nie byłby ani efektywny, ani niezbyt efektywny.

STAB

STAB (Same-type attack bonus) także działa na moc ruchu. Jeśli typ wodny użyłby ruchu typu wodnego, STAB by zwiększył moc o 50%. Np. Waterfall Laprasa miałby moc 120 a nie 80.

Zdolności

Są zdolności moc użytkownika. Np. Pure Power wzmacnia atak, są też zdolności które zwiększają moc danego typu.

Przedmioty

Niektóre z przedmiotów do trzymania wzmacniają atak. Niektóre zwiększają Atak lub Sp. Atak, inne zwiększają siłę danego typu.

Krytyczne trafienie

W normalnych warunkach jest 6.25% szansy na krytycznie trafienie które podwajają siłę ataku. Kumulują się one z efektywnością typu i innymi modyfikatorami.

Ruchy bez mocy

Ruchy które nie zadają obrażeń, zadają stałe obrażenia, zadają obrażenia ze zróżnicowaną siłą lub są OHKOami, mają moc oznaczoną jako "—"

Stałe obrażenia

Ruchy takie jak Bomba Dźwięku zadają zawsze takie samie obrażenia, niezależnie od statystyk i efektywności typu (z wyjątkiem niewrażliwości).

Zróżnicowana moc

Głównym przykładem jest Psywave. Moc tego ruchu zależy głównie od poziomu Pokémona, jednakże jest w tym także czynnik losowy, przez co moc jest nieprzewidywalna.

Ruchy takie mogą zostać zmodyfikowane albo przez STAB, albo przez efektywność typu, lub w ogóle nie zostać przez nie zmodyfikowane.

OHKO

Ruchy OHKO nie mają mocy, gdyż, jeśli trafią, natychmiast powalają przeciwnika.

Zasięg

Moc ruchów wyrządzających szkody aktualnie sięga od 10 do 250. Jak na Generację IV, najsilniejszym ruchem jest Explosion, z permamentną bazową siłą 250. Najsłabsze ruchy to Constrict i Fury Cutter* z bazową siłą 10. Jednakże, w Generacji I był zbugowany ruch o sile 255, najwyższej możliwej.

Jednakże, wspomniane wyżej ruchy o zróżnicowanej mocy mogą mieć moc większą niż prezentowana wyżej. Np. Spit Up ma moc 300 po użyciu trzech Stockpili (bez zużycia ich).

Jak na Generację IV, przeciętna moc ruchu z ustaloną mocą (na przykład, nie licząc Magnitude) wynosi 72,15. Najczęstsza moc to 80.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach