Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Pomoc:Spis treści

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witajcie na stronie pomocy!

Na początek

Na początek:

Żeby edytować wybraną stronę, wciśnij Edytuj na górnym pasku. Gdy już edytujesz, pamiętaj o dobrym wyrażaniu się, wulgaryzmy i tym podobne są zakazane. By pogrubić jakiś wyraz lub zdanie, wciśnij B na pasku nadramką w której piszesz, a żeby tekst był pochyły, wciśnij I w tym pasku. Jeśli jakiś użytkownik napisze Ci wiadomość, wyświetla Ci się pomarańczowy pasek z napisem: Masz nową wiadomość (różnica z poprzednią wersją). By ją przeczytać kliknij na zdanie: różnica z poprzednią wersją. By odpowiedzieć, kliknij (na dyskusji) na górnym pasku w "Historia i autorzy" i tam zobaczysz kto Ci napisał. Kliknij w jego nazwę a potem (w górnym pasku) w "dyskusja", a następnie w "+" i wtedy piszesz.

Kolorowanie tekstu:

Aby pokolorować tekst, napisz przed nim: <font color=, a po znaku równania napisz wybrany przez Ciebie kolor po angielsku. Jednak gdy będziesz chciał mieć jakiś inny kolor, kliknij na ten link: Lista kolorów. Obok każdego z kolorów jest w nawiasie jego "nazwa" którą musisz dopisać do wcześniej wspomnianego kodu. Gdy chcesz zakończyć kolorowanie tekstu, na jego końcu wpisz </font>.

Przesyłanie plików:

Jeśli chcesz przesłać jakiś plik, wciśnij Prześlij plik w menu głównym, które masz po lewej stronie. Pamiętaj, że nie można przesyłać zboczonych lub obraźliwych plików. Wikinezka przyjmuje jedynie takie formaty plików: png, jpg, jpeg i gif. Jeżeli chcesz umieścić gdzieś przesłany plik, zaznacz go i wciśnij Ab w pasku nad oknem z edycję.

Grafika: Gdy tworzysz jakiś artykuł, szablon lub nawet swój własny profil, musisz wiedzieć kilka rzeczy o grafikach. Jeśli chcesz by grafika była po lewej lub po prawej stronie, wpisujesz najpierw jej nazwę np.: Grafika:025.png , potem dopisujesz do niej |thumb|(a tu wpisujesz left(lewo) lub right (prawo) albo też center (środek)). Następnie zaznacz to i kliknij na Ab w pasku nad oknem edycji. Jeśli chcesz zmienić wielkość pliku, wystarczy że dopiszesz do niego | i wielkość w px.

Szablony:

Jeśli chcesz utworzyć szablon do swojej Wieży Babel, wpisz jego nazwę w przeglądarkę w menu głownym, np.: Szablon:Użytkownik pies. Jeśli tej strony jeszcze nikt nie utworzył, zrób to ty! To bardzo proste! Wystarczy że wpiszesz: '{{Userbox, potem wciśniesz Enter, a następnie |id = a tu wpiszesz nazwę pliku. Następnie wciśnij ponownie Enter i |info = i napiszesz krótki opis np.: Ten użytkownik ma psa. Po tym znów klikamy Enter i piszemy |info-c = (jakiś kolor), Enter i |border-c = (jakiś kolor) i znowu Enter i |border-s = (i kolor).

Ułatwienia pisania:

Gdy edytujesz jakąś stronę, zjedź na dół. Jest tam tabelka, w której znajdują się litery których nie ma w klawiaturze, a także gotowy już napis np. Pokémon i gotowe linki do gier. Żeby wstawić coś z tej tabelki do edytowanego tekstu, wystarczy kliknąć.

Aktualności

Jeżeli dowiesz się o jakimś nowym Pokémonie, nowej postaci itp., możesz napisać o tym tutaj, lecz wpierw musisz uzgodnić to z innym, bardziej doświadczonym użytkownikiem np. z Administratorem (nie gryzie). Jeśli otrzymasz zgodę możesz śmiało dopisać tę nowość do Aktualności.

Gdzie szukać nowości?:

Nowości możesz sprawdzać na Bulbapedii, Serebi.net, Poké Pedii itp. a także na Wikinezce! Możesz napisać np. o jej urodzinach.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia