Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Pokétch

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Damski Pokétch z D/P

Pokémon Watch (jap. ポケモンウォッチ) lub krótko Pokétch - przyrząd zastępujący PokéGear z gier G/S/C oraz PokéNav z R/S/E; wprowadzony w D/P/Pt, wyprodukowany przez The Pokétch Company w Sinnoh; zbudowany w formie zegarka na rękę z jednym (D/P) lub dwoma (Pt) przyciskami do zmiany aplikacji.

To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli drażni cię niedobór informacji – rozbuduj go.

Spis treści

Miejsce uzyskania

Podczas pierwszej wizyty w Jubilife City na środku miasta stoi prezes firmy The Pokétch Company. W zamian za uzyskanie trzech kuponów od clownów w całym mieście odda urządzenie na własność.

Budowa

Pokétch jest zegarkiem z trichromatycznym (trójkolorowym) ekranem dotykowym i przyciskiem do zmiany aplikacji. Ostatni model, z gry Pokémon Platinum, posiada dwa przyciski do przewijania ekranów w tył i naprzód.

Aplikacje

Aplikacje do Pokétch są zdobywane w przeróżnych etapach gry od różnych ludzi. Część z nich wymaga specjalnego odblokowania.

Zegar Cyfrowy

Nazwa angielska: Digital Watch
Lokalizacja: jest to aplikacja podstawowa
Opis aplikacji: "Zegar cyfrowy wyświetla aktualny zas. Nie spóźnij się na spotkania ze swoimi przyjaciółmi!"

Zegarek cyfrowy wyświetla czas, którym posługuje się gra. Czas jest zaimportowany z wewnętrznego zegara Nintendo DS i wyświetlany w formie 24-godzinnej. Podobną funkcję spełniał PokéGear w G/S/C. Dotknięcie ekranu spowoduje podświetlenie się zegara.
Zegar Cyfrowy.jpg

Kalkulator

Nazwa angielska: Calculator
Lokalizacja: jest to aplikacja podstawowa
Opis aplikacji: "Kalkulator może wyświetlić do dziesięciu cyfr. Jest doskonały do rozwiązywania zagadnień matematycznych."

Prosty kalkulator mogący wyświetlić do dziesięciu cyfr i wykonywać proste obliczenia matematyczne, tj: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Dopuszcza liczby ułamkowe. Posiada przycisk resetowania ekranu wyników. Po wpisaniu pewnej liczby słychać cry (dźwięk w grze) Pokémona, którego liczbę wpisaliśmy (zakładając, że jest on w naszym Pokédeksie), np. po wpisaniu liczby 4 usłyszymy cry Chimchara.
Kalkulator Poketch.jpg

Notatnik

Nazwa angielska: Memo Pad (dosł. Tabliczka Pamięciowa)
Lokalizacja: prezes firmy The Pokétch Company po zdobyciu odznaki węgla (Coal Badge)
Opis aplikacji: "Notatki są dobre do zapisywania informacji lub po prostu do rysowania. W przypadku pomyłki można użyć gumki."

Notatnik w Pokétch umożliwia zapisywanie krótkich notatek, wprowadzanych oczywiście za pomocą dotyku. Istnieją dwa tryby modyfikacji obrazu notatki: pisanie (przycisk ołówka) i wymazywanie (przycisk gumki). Niestety, przy przełączeniu aplikacji notatka zostaje usunięta.
Notatnik Poketch.jpg

Krokomierz

Nazwa angielska: Pedometer
Lokalizacja: jest to aplikacja podstawowa
Opis aplikacji: "Krokomierz zapisuje liczbę wykonanych kroków. Liczy automatycznie. Dotknij przycisku by zresetować licznik"

Aplikacja wyjątkowo przydatna przy rozmnażaniu Pokémonów, gdyż wskazuje liczbę kroków potrzebnych do wyklucia się. Ekran mieści pięć cyfr, więc cały licznik może naliczyć maksymalnie 99999 kroków.
Krokomierz Poketch.jpg

Lista Pokémonów

Nazwa angielska: Pokémon List
Lokalizacja: jest to aplikacja podstawowa
Opis aplikacji: "Lista Pokemonów uwzględnia status Pokémona w twoim zespole. Dotknij, by usłyszeć ich dźwięk. Ich HP również jest wyświetlone."

Najpopularniejsza z aplikacji. Stale monitoruje Pokémony w party, wskazując ich zdrowie. Pokazuje również, czy posiadają jakiś przedmiot. Pokémon chory wydaje inny dźwięk.
Lista Pokémonów Poketch.png

Test Przyjaźni

Nazwa angielska: Friendship Checker (dosł. "tester przyjaźni")
Lokalizacja: kobieta w Centrum Pokémon w mieście Eterna
Opis aplikacji: "Tester przyjaźni wskazuje stosunek twoich Pokémonów do ciebie. Dotknij ekranu. Pokémon, który cię lubi, podejdzie najbliżej."

Aplikacja wskazująca poziom zadowolenia i przywiązania Pokémona do trenera. Przydatne w sytuacjach, gdy dany Pokémon ewoluuje przez szczęście.
Tester Przyjaźni Poketch.png

Maszyna Lokalizująca

Nazwa angielska: Dowsing Machine (dosł. "maszyna różdżkarska")
Lokalizacja: w D/P od Dawn/Lucasa na drodze 207
Opis aplikacji: "Maszyna lokalizująca wyszukuje ukryte przedmioty. Dotknij ekranu radarowego. Jeśli gdzieś blisko jest przedmiot, ukaże się on na ekranie."

Odpowiednik Wykrywacza Przedmiotów z poprzednich generacji. Wskazuje położenie ukrytych przedmiotów na radarze.
Radar Poketch.png

Lokalizator Jagód

Nazwa angielska: Berry Searcher (dosł. Wykrywacz Jagód)

Lokalizacja: Dziewczynka w Berry Master House na Route 208. Musimy odpowiedzieć twierdząco na jej pytanie.

Opis aplikacji: Wyszukuje i wskazuje odwiedzone miejsca, w którym w danym czasie rosną krzaki z jagodami. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapamiętać, gdzie posadziliśmy jakieś Berry, ta funkcja z pewnością będzie dla nas przydatna.

Wykrywacz jagod.jpg.gif

Test Day Care

Nazwa angielska: Day Care Checker (dosł. Informator Hodowcy)

Lokalizacja: Zostawmy Pokemona w Day Care Center, wyjdźmy z budynku, a następnie wróćmy do niego. Na jednym z krzeseł powinien siedzieć mężczyzna w okularach, który wręczy nam tę aplikację.

Opis aplikacji: Pokazuje, czy w Centrum Hodowli, gdzie zostawiliśmy nasze Pokemony, zniosły już one dla nas jajko. Dzięki tej funkcji możemy także uzyskać informacje na temat poziomów, na jakich znajdują się obecnie nasze Stworki. Aby odświeżyć wyświetlane dane, wystarczy, że dotkniemy stylusem ekranu.

Informatorhodowcy.gif

Historia Pokémon

Nazwa angielska: Pokémon History (dosł. Historia pokémonów)

Lokalizacja: Mężczyzna stojący niedaleko Pokemon Center w Solaceon City.

Opis aplikacji: Aplikacja wskazująca ostatnie dwanaście Pokemonów, jakie udało nam się zdobyć w dowolny sposób (złapanie, trade, ewolucja, itd). Po naciśnięciu któregoś z nich stylusem, wydaje on dźwięk.

Historiazlapanychpokemonow.gif

Licznik

Nazwa angielska: Counter (Licznik)

Lokalizacja: Jedna z kobiet znajdujących się na trzecim piętrze w Veilstone Dept. Store.

Opis aplikacji: Dzięki kilkaniu w symbol '+', pozwala on na zwiększenie wyświetlanej wartości o jeden. Użyteczny np. przy liczeniu EV'sów w czasie treningu.

Licznik.gif

Zegar Analogowy

Nazwa angielska: Analog Clock (dosł. Zegar Analogowy)

Lokalizacja: Blackbelt w jednym z domów w Celestic Town.

Opis aplikacji: Wyświetla godzinę, zapisaną w wewnętrznym zegarze (internal clock) naszej konsoli. W odróżnieniu od funkcji numer 01, prezentuje on czas na tablicy zegarowej, przy pomocy wskazówek. Po naciśnięciu stylusem w ekran, podświetla się on.

Zegaranalogowy.gif

Mapa Znacznikowa

Angielska nazwa: Marking Map (dosł. Mapa do zaznaczania)

Lokalizacja: Prezes Poketch.Co w Jublife City, po zdobyciu trzech Odznak.

Opis aplikacji: Teoretycznie funkcja pozwala na zaznaczanie ważnych dla nas lokalizacji, przy użyciu pięciu dostępnych symboli. Jeżeli nie możemy zapamiętać jakiegoś miejsca, po prostu sięgnijmy po tą funkcję. Co jednak ważne, dzięki niej możemy także śledzić lokalizację Mesprita i Crescelii, jeżeli uruchomilismy ich event.

Mapadoznaczenia.gif

Test Połączeń

Angielska nazwa: Link Searcher (dosł. Wykrywacz Połączenia)

Lokalizacja: Prezes Poketch.Co w Jubilife City, po zdobyciu pięciu Odznak.

Opis aplikacji: Funkcja wykrywająca inne osoby z DS'em, znajdujące się w zasięgu naszej konsoli i korzystające z połączenia Wirless. Pokazuje ilość graczy, znajdujących się np. w Union Room albo Coloseum. Funkcja działa poprawnie tylko, jeżeli stoimy w miejscu.

Wykrywaczpolaczenia.gif

Rzut Monetą

Angielska nazwa: Coin Toss (dosł. Rzut monetą)

Lokalizacja: W okolicy Valor Lakefront, od mieszkańca domku, do którego można dostać się przy pomocy Rock Climb.

Opis aplikacji: Funkcja pozwalająca na podrzucanie do góry monety. Użyteczne np. w trakcie gry w PTCG lub przy podejmowaniu jakiejś decyzji.

Rzutmoneta.gif

Test Ataków

Nazwa angielska: Move Tester (dosł. Egzeminator ataków)

Lokalizacja: Prezes Poketch.Co z Jublife City, po zdobyciu siedmiu Odznak.

Opis Aplikacji: Funkcja dostępna przede wszystkim dla osób, które nie są pewne skuteczności swoich ataków. Pozwala na sprawdzenie jak dużo obrażeń zada atak danego rodzaju, na Pokemonie, którego typ wybierzemy. Im więcej wykrzykników, w lewym górnym rogu, tym technika jest skuteczniejsza.

Egzeminatoratakow.gif

Kalendarz

Nazwa angielska: Calendar (dosł. Kalendarz)

Lokalizacja: Pokazanie mieszkance Sunyshore City Pokemona z naturą Serious.

Opis aplikacji: Pokazuje aktualny miesiąc i dzień. Po najechaniu stylusem na daną datę, zostanie ona podświetlona, dzięki czemu będziemy mogli pamiętać o jakimś ważnym wydarzeniu.

Kalendarz.gif

Sztuka Kropki

Nazwa angielska: Dot Artist (dosł. Kropkowy artysta)

Lokalizacja: Pokazanie mieszkance Sunyshore City Pokemona z naturą Naive.

Opis aplikacji: Program ten pozwala na tworzenie rysunków, poprzez klikanie stylusem w ekran. Każde kliknięcie w dane pole, pozwala na zmienienie natężenia koloru. Paleta zawiera ich aż cztery.

Kropkowyartysta.gif

Ruletka

Nazwa angielska: Roulette (dosł. Ruletka)

Lokalizacja: Pokazanie mieszkance Sunyshore City Pokemona z naturą Quirky.

Opis aplikacji: Zwykła gra w ruletkę. Przy pomocy stylusa możemy narysować na okrągłym polu linię, na którą następnie musi trafić kręcąca się strzałka. Aby wprawić ją w ruch przyciskiem 'Play' i zatrzymać, klikając na przycik 'Stop'.

Ruletka.gif

Licznik Spotkań

Nazwa angielska: Pokemon Radar (dosł. Pokemonowy radar)

Lokalizacja: Pal Park

Opis Aplikacji: Wskazuje ilość Pokemonów, spotkanych pod rząd, przy użyciu Poke Radaru. Co jednak ważne, pokazuje on tylko trzy Stworki, których spotkaliśmy najwięcej. Dodatkowo, przy jego pomocy jesteśmy w stanie spotkać kilka rzadkich gatunków, których normalnie nie bylibyśmy w stanie zobaczyć.

Pokeradar.gif

Minutnik Kuchenny

Nazwa Angielska: Kitchen Timer (dosł. Budzik Kuchenny)

Lokalizacja: Pokazanie dziewczynie w Pal Parku Snorlaxa .

Opis Aplikacji: Przydatna aplikacja, obrazująca Snorlaxa, która liczy upływ czasu. Możemy na niej ustawić do 99:99 minut, które następnie są liczone od końca. Gdy wskaźnik dobije do wartości zerowej, Snorlax zaczyna machać łapami, wydając przy tym swój ryk. Użyteczne, jeżeli lubimy gotować i jednocześnie grać.

Budzikuchennykitchentimer.gif

Ustawienia Kolorów

Nazwa Angielska: Color Changer (dosł. Zmieniacz Kolorów)

Lokalizacja: Pokazanie Kecleona dziewczynie w Pal Parku.

Opis Aplikacji: Funkcja, dzięki której będziemy mogli zmieniać kolor wyświetlacza w naszym Pokemonowym Zegarze. Do wyboru mamy między innymi żółty, czerwony czy niebieski. Aplikacja występuje z Kecleonem oraz niewielkim suwakiem, który przestawiamy przy pomocy stylusa, aby uzyskać inny odcień.

Zmieniaczkolorowcolorchanger.gif

Test Kompatybilności

Nazwa Angielska: Matchup Checker (dosł. Dopasowywacz)

Lokalizacja: Event Nintendo

Opis Aplikacji: Przydatna funkcja, która pozwala na sprawdzenie, czy dwa Pokemony pasują do siebie i nadają się do wspólnego breedingu. W zależności od tego, czy dwa gatunki są ze sobą kompatybilne, dwa Luvdisci będą się do siebie zbliżać. Im mniejszy dystans między nimi, tym więcej serduszek się zapali.

Dopasowywaczmatchupchecker.gif

Odliczanie

Nazwa Angielska: Stopwatch (Stoper)

Lokalizacja: Event Nintendo*

Opis Aplikacji: Fukcja pełniąca rolę stopera. Użyteczna, jeżeli chcemy zmierzyć jakiś odcinek czasu, np. to, jak szybko uda nam się pokonać drogę rowerową. Aby zatrzymać lub uruchomić pomiar czasu, wystarczy nacisnąć Voltorba, znajdującego się na środku ekranu.

Stoperstopwatch.gif

Budzik

Nazwa Angielska: Alarm Clock (dosł. Budzik)

Lokalizacja: Event Nintendo*

Opis Aplikacji: Budzik, w którym główną rolę odgrywa Loudred. Wystarczy ustawić w nim godzinę, o której chcemy zostać poinformowani, a następnie oddać się rozgrywce. W odpowiednim momencie, Loudred zacznie krzyczeć, dając nam znać, że wpisany przez nas czas wybił.

Budzikalarmcock.gif

  • EVENT NINTENDO to po prostu jakaś impreza, zorganizowana przez Nintendo, w której można otrzymać rzadkie Pokemony, przedmioty lub właśnie aplikacje do naszego zegarka.
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach