Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Pokémon Special

Z Wikinezka
(Przekierowano z Pokémon Adventures)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Pocket Monsters Special (ポケットモンスタースペシャル), poza Japonią znana także jako Pokémon Adventures to manga autorstwa Hidenori'ego Kusaki (autor fabuły), Mato (ilustratorka tomów 1-9), Satoshi'ego Yamamoto (ilustrator tomów od 10 wzwyż). Seria wydawana w oryginale jest przez Shogakukan. Obecnie wydano 23 tak zwane tankobony (tomy), ale w miesięczniku CoroCoro można zobaczyć nowe, niewydane jeszcze rozdziały.

Spis treści

Opis Ogólny

Pokémon Special (przez fanów nazywana też ポケスペ (Pokéspe) to najdłuższa i najbardziej popularna mangowa adaptacja Pokémonów. Zdecydowanie lepiej odzwierciedla fabułę z gier, niż serial. Bohaterzy zmieniają się co serię, ale dawne postacie także wracają. Świat przedstawiony w tym komiksie jest zdecydowanie inny niż w serialu. Sam Satoshi Tajiri oświadczył, że ta manga najlepiej pokazuje świat, jaki chciał pokazać.

Serie

Obecnie jest 10 głównych serii Pokéspecial i jedna spinoffowa.

Red/Blue/Green Saga

Główni bohaterowie: Red, Blue, Green
Tomy: 1-3
Rozdziały: 1-40
Region: Kanto
Wrogowie: Team Rocket
Opis: Wszystko zaczyna się gdy Red, młody trener z Pallet Town pragnący zostać najlepszym zainspirowany przez tajemniczego Mew wyrusza w podróż po Kanto. Jego priorytetowym celem jest uzupełnie danych wszystkich Pokémonów w Pokédeksie od Profesora Oaka. Jego rywalem w tej podróży jest Green, wnuk owego naukowca o tych samych ambicjach co Red traktujący jednak Pokémony bardziej jako narzędzie walki niż przyjaciół. Pojawia się także dziewczyna o imieniu Blue, profesjonalna złodziejka i oszustka. Trójka trenerów łączy jednak swe siły gdy przychodzi im walczyć z Team Rocket o losy Kanto.

Yellow Saga

Główni bohaterowie: Yellow
Tomy: 4-7
Rozdziały: 41-90
Region: Kanto
Wrogowie: Elitarna Czwórka
Opis: Mijają 2 lata od kiedy Red wygrał 9-tą Ligę Pokémon w Indigo Plateau. Otrzymuje list z wyzwaniem od Elitarnej Czwórki, co okazuje się być pułapką, z której wraca tylko Pika. Tajemniczy chłopiec - Yellow Cabalerro - bierze ze sobą Pika i wyrusza odnaleźć jego trenera. Okazuje się że chłopiec posiada niezwykłe moce leczenia Pokémonów i odczytywania języka ich serc. Nowi wrogowie, jakimi są członkowie Elitarnej Czwórki , pragną doprowadzić do zagłady ludzkiej i uczynić z Kanto raj dla Pokémonów oraz dla "wybrańców". Yellow w walce z nimi wspierają bohaterzy poprzedniej sagi.

Gold/Silver/Crystlal Saga

Główni bohaterowie: Gold, Silver, Crystal
Tomy: 8-15
Rozdziały: 91-180
Region: Johto
Wrogowie: Neo Team Rocket, Zamaskowany Mężczyzna
Opis: Mija rok od wydarzeń w Kanto. Akcja przeniesiona jest do nowego regionu - Johto. Gold, chłopak z New Bark Town, wyrusza odnaleźć złodzieja, który ukradł Pokémona z laboratorium Profesora Elma, jak i nowego Pokédeksa profesora Oaka. Jako nowy posiadacz PokéDeksa, uzupełnia do niego dane. Owym złodziejem, którego poszukuje Gold, jest Silver, mający na celu walkę z organizacją Neo Team Rocket, na czele której stoi niejaki Mask of Ice będący jednym z liderów w Johto - Prycem . Do walki z nowym zagrożeniem włącza się Crystal - profesjonalistka w łapaniu Pokémonów. Trójce nowych trenerów pomagają zarówno inni nowi, jak i starzy bohaterowie. Dawni bohaterowie: Red, Blue, Green i Yellow odgrywają w nowej sadze drugoplanowe role.

Ruby/Sapphire Saga

Główni bohaterowie: Ruby, Sapphire, Wally
Tomy: 15-22
Rozdziały: 181-267
Region: Hoenn
Wrogowie: Team Magma, Team Aqua
Opis: Akcja przenosi się do nowego regionu - Hoenn. Głównymi bohaterami są: dziewczyna - Sapphire i chłopak - Ruby. Ona, córka badacza Pokémonów, jest twarda i nieobliczalna. On, syn lidera, delikatny i ceniący swój wygląd. Ona pragnie zdobyć wszystkie odznaki na salach gimnastycznych. On - wszystkie ribbony na Pokémon Contest. Oboje są jednak bardzo różnymi osobami, lecz mają podobną empatię do Pokémonów. Każde z nich wyrusza w osobną podróż po regionie Hoenn. W końcu oboje zmuszeni są działać razem, gdy dwa wrogie organizacje Team Magma i Team Aqua chcą obudzić moce zdolne do wywołania apokalipsy całego regionu.

FireRed/LeafGreen Saga

Główni bohaterowie: Red, Blue, Green
Tomy: 22-26
Rozdziały: 268-302
Region: Kanto, Sevii Islands
Wrogowie: Team Rocket
Opis: Fabuła wraca do starych bohaterów - Reda, Blue i Greena. Powracają oni do rodzinnego Pallet Town, gdzie okazuje się, że Prof. Oak został porwany i pozostały po nim tylko trzy Fame Checkery dla naszych bohaterów. Trop prowadzi ich na archipelag Sevii Islands. Okazuje się że za wszystko odpowiada Giovanni i nowo reaktywowany Team Rocket. Głównym problemem okazuje się być Deoxys, Pokémon, który przybył z kosmosu i ma zdolność przemiany w swoje 3 formy. Jedne z ważniejszych ról w tej sadze grają także Yellow i Silver. Wobec tej drugiej osoby odkrywamy niesamowity, związany z nią wątek.

Emerald Saga

Główni bohaterowie: Emerald
Tomy: 26-29
Rozdziały: 303-337
Region: Battle Frontier (Hoenn)
Wrogowie: Guile
Opis: Nowy posiadacz PokéDexa - Emerald - zostaje wysłany przez Prof. Oak do Battle Frontier w celu ochrony legendarnego Jirachi. Na miejscu toczy wiele walk z podopiecznymi Scotta (właściela parku) tzw. siedmioma mózgami Battle Frontier. Obok Emeralda ważniejszymi bohaterami są również znana już nam z poprzednich sag - Crystal, od której Emerald bierze Pokémony do walk w parku, oraz Scott, młody fotograf. Głównym wrogiem Emeralda staje się tajemniczy Guile, chcący uprowadzić Jirachi. Nasz bohater korzysta też z pomocy legendarnych Pokémonów Latiasa i Latiosa.

Seria Pokemon Ranger

Główni Bohaterzy: Lunick, Solana, Ben, Summer, Kellyn, Kate
Tomy: Dostępne w języku japońskim-nieoficjalnie przetłumaczone na język angielski oraz polski.
Liczba rozdziałów:'' Cały czas w produkcji.
Region: Fiore, Almia, Oblivia.
Wrogowie: Go-Rock Quads

Diamond/Pearl Saga

Główni bohaterowie: Diamond, Pearl, Platinum
Tomy: 30-38
Rozdziały: 338-416
Region: Sinnoh
Wrogowie: Team Galactic
Opis: Przenosimy się do kolejnego nowego regionu - Sinnoh. Dwójka komików Diamond i Pearl, którzy przypadkowo mają być ochroniarzami niejakiej Ms. Berlitz w drodze do Mt. Coronet. Otrzymują oni od Prof. Rowan startery, trzy Pokédex i Pokétch.

Platinum Saga

Główni bohaterowie: Diamond, Pearl, Platinum
Tomy: 38-40 Rozdziały: 417-?
'Region: Battle Frontier (Sinnoh)
Wrogowie: Team Galactic
Opis: Kontynuacja poprzedniej serii. Tym razem na pierwszy plan wysuwa się młoda dziewczyna, Platinum.

Heart Gold/Soul Silver Saga

Główni bohaterowie: Gold, Silver, Crystal
Tomy: 41-? Rozdziały: nie wiadomo
Region: Johto, Ruiny Sinjoh
Wrogowie: nie wiadomo, prawdopodobnie Arceus
Opis: Jedyne co wiemy o tej części, to walka Golda z Arceusem; wiadomo, że Gold będzie chciał złapać legendarnego pokemona (nie wiadomo czy mu się to uda i dlaczego chce go złapać).

Black/White Saga

Główni bohaterowie: Black, White
Tomy: nie wiadomo
Rozdziały: ABW01-?
Region: Unova
Wrogowie: Team Plazma
Opis: Przenosimy się do odległego regionu Unova, gdzie młody trener Black ma zamiar wystartować w Lidze Pokemon i zostać mistrzem regionu.

Ciekawostki

  • Każda główna postać z mangi miała swojego pierwszego Pokémona, zanim dostała swego startera.

Zobacz też

Spis rozdziałów Pokemon Special

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach