Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Pokémon Special

Z Wikinezka
(Przekierowano z Pokémon Adventures)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Pocket Monsters Special (ポケットモンスタースペシャル), poza Japonią znana także jako Pokémon Adventures to manga autorstwa Hidenori'ego Kusaki (autor fabuły), Mato (ilustratorka tomów 1-9), Satoshi'ego Yamamoto (ilustrator tomów od 10 wzwyż). Seria wydawana w oryginale jest przez Shogakukan. Obecnie wydano 23 tak zwane tankobony (tomy), ale w miesięczniku CoroCoro można zobaczyć nowe, niewydane jeszcze rozdziały.

Spis treści

Opis Ogólny

Pokémon Special (przez fanów nazywana też ポケスペ (Pokéspe) to najdłuższa i najbardziej popularna mangowa adaptacja Pokémonów. Zdecydowanie lepiej odzwierciedla fabułę z gier, niż serial. Bohaterzy zmieniają się co serię, ale dawne postacie także wracają. Świat przedstawiony w tym komiksie jest zdecydowanie inny niż w serialu. Sam Satoshi Tajiri oświadczył, że ta manga najlepiej przedstawia świat, jaki chciał pokazać.

Pokémon Special w Polsce

W Polsce wydwnictwo JPF[1] opublikowało tylko trzy tomiki, które nie składały się nawet na pojedyńczy japoński tom Speciala. Seria nie cieszyła się dużą popularnością i idea profesjonalnego tłumaczenia mangi na język polski została porzucona.

Ostatni tomik wydany po polsku.

Serie

Kolejne serie wydawane są po pewnym czasie po premierze głównych gier na konsole. Mają takie same nazwy, a ich fabuła w durzej mierze opiera się na grach.

Red/Blue/Green Saga

Główni bohaterowie: Red, Blue, Green
Tomy: 1-3
Rozdziały: 1-40
Region: Kanto
Wrogowie: Team Rocket
Opis: Wszystko zaczyna się gdy Red, młody trener z Pallet Town pragnący zostać najlepszym zainspirowany przez tajemniczego Mew wyrusza w podróż po Kanto. Jego priorytetowym celem jest uzupełnie danych wszystkich Pokémonów w Pokédeksie od Profesora Oaka. Jego rywalem w tej podróży jest Green, wnuk owego naukowca o tych samych ambicjach co Red traktujący jednak Pokémony bardziej jako narzędzie walki niż przyjaciół. Pojawia się także dziewczyna o imieniu Blue, profesjonalna złodziejka i oszustka. Trójka trenerów łączy jednak swe siły gdy przychodzi im walczyć z Team Rocket o losy Kanto.

Yellow Saga

Główni bohaterowie: Yellow
Tomy: 4-7
Rozdziały: 41-90
Region: Kanto
Wrogowie: Elitarna Czwórka
Opis: Mijają 2 lata od kiedy Red wygrał 9-tą Ligę Pokémon w Indigo Plateau. Otrzymuje list z wyzwaniem od Elitarnej Czwórki, co okazuje się być pułapką, z której wraca tylko Pika. Tajemniczy chłopiec - Yellow Cabalerro - bierze ze sobą Pika i wyrusza odnaleźć jego trenera. Okazuje się że chłopiec posiada niezwykłe moce leczenia Pokémonów i odczytywania języka ich serc. Nowi wrogowie, jakimi są członkowie Elitarnej Czwórki , pragną doprowadzić do zagłady ludzkiej i uczynić z Kanto raj dla Pokémonów oraz dla "wybrańców". Yellow w walce z nimi wspierają bohaterzy poprzedniej sagi.

Gold/Silver/Crystlal Saga

Główni bohaterowie: Gold, Silver, Crystal
Tomy: 8-15
Rozdziały: 91-180
Region: Johto
Wrogowie: Neo Team Rocket, Zamaskowany Mężczyzna
Opis: Mija rok od wydarzeń w Kanto. Akcja przeniesiona jest do nowego regionu - Johto. Gold, chłopak z New Bark Town, wyrusza odnaleźć złodzieja, który ukradł Pokémona z laboratorium Profesora Elma, jak i nowego Pokédeksa profesora Oaka. Jako nowy posiadacz PokéDeksa, uzupełnia do niego dane. Owym złodziejem, którego poszukuje Gold, jest Silver, mający na celu walkę z organizacją Neo Team Rocket, na czele której stoi niejaki Mask of Ice będący jednym z liderów w Johto - Prycem . Do walki z nowym zagrożeniem włącza się Crystal - profesjonalistka w łapaniu Pokémonów. Trójce nowych trenerów pomagają zarówno inni nowi, jak i starzy bohaterowie. Dawni bohaterowie: Red, Blue, Green i Yellow odgrywają w nowej sadze drugoplanowe role.

Ruby/Sapphire Saga

Główni bohaterowie: Ruby, Sapphire, Wally
Tomy: 15-22
Rozdziały: 181-267
Region: Hoenn
Wrogowie: Team Magma, Team Aqua
Opis: Akcja przenosi się do nowego regionu - Hoenn. Głównymi bohaterami są: dziewczyna - Sapphire i chłopak - Ruby. Ona, córka badacza Pokémonów, jest twarda i nieobliczalna. On, syn lidera, delikatny i ceniący swój wygląd. Ona pragnie zdobyć wszystkie odznaki na salach gimnastycznych. On - wszystkie ribbony na Pokémon Contest. Oboje są jednak bardzo różnymi osobami, lecz mają podobną empatię do Pokémonów. Każde z nich wyrusza w osobną podróż po regionie Hoenn. W końcu oboje zmuszeni są działać razem, gdy dwa wrogie organizacje Team Magma i Team Aqua chcą obudzić moce zdolne do wywołania apokalipsy całego regionu.

FireRed/LeafGreen Saga

Główni bohaterowie: Red, Blue, Green
Tomy: 22-26
Rozdziały: 268-302
Region: Kanto, Sevii Islands
Wrogowie: Team Rocket
Opis: Fabuła wraca do starych bohaterów - Reda, Blue i Greena. Powracają oni do rodzinnego Pallet Town, gdzie okazuje się, że Prof. Oak został porwany i pozostały po nim tylko trzy Fame Checkery dla naszych bohaterów. Trop prowadzi ich na archipelag Sevii Islands. Okazuje się że za wszystko odpowiada Giovanni i nowo reaktywowany Team Rocket. Głównym problemem okazuje się być Deoxys, Pokémon, który przybył z kosmosu i ma zdolność przemiany w swoje 3 formy. Jedne z ważniejszych ról w tej sadze grają także Yellow i Silver. Wobec tej drugiej osoby odkrywamy niesamowity, związany z nią wątek.

Emerald Saga

Główni bohaterowie: Emerald
Tomy: 26-29
Rozdziały: 303-337
Region: Battle Frontier (Hoenn)
Wrogowie: Guile
Opis: Nowy posiadacz PokéDexa - Emerald - zostaje wysłany przez Prof. Oak do Battle Frontier w celu ochrony legendarnego Jirachi. Na miejscu toczy wiele walk z podopiecznymi Scotta (właściela parku) tzw. siedmioma mózgami Battle Frontier. Obok Emeralda ważniejszymi bohaterami są również znana już nam z poprzednich sag - Crystal, od której Emerald bierze Pokémony do walk w parku, oraz Scott, młody fotograf. Głównym wrogiem Emeralda staje się tajemniczy Guile, chcący uprowadzić Jirachi. Nasz bohater korzysta też z pomocy legendarnych Pokémonów Latiasa i Latiosa.

Seria Pokemon Ranger

Główni Bohaterzy: Lunick, Solana, Ben, Summer, Kellyn, Kate
Tomy: Dostępne w języku japońskim-nieoficjalnie przetłumaczone na język angielski oraz polski.
Liczba rozdziałów:'' Cały czas w produkcji.
Region: Fiore, Almia, Oblivia.
Wrogowie: Go-Rock Quads

Diamond/Pearl Saga

Główni bohaterowie: Diamond, Pearl, Platinum
Tomy: 30-38
Rozdziały: 338-416
Region: Sinnoh
Wrogowie: Team Galactic
Opis: Przenosimy się do kolejnego nowego regionu - Sinnoh. Dwójka komików Diamond i Pearl, którzy przypadkowo mają być ochroniarzami niejakiej Ms. Berlitz w drodze do Mt. Coronet. Otrzymują oni od Prof. Rowan startery, trzy Pokédex i Pokétch.

Platinum Saga

Główni bohaterowie: Diamond, Pearl, Platinum
Tomy: 38-40
Rozdziały: 417-441
'Region: Battle Frontier (Sinnoh)
Wrogowie: Team Galactic
Opis: Kontynuacja poprzedniej serii. Tym razem na pierwszy plan wysuwa się młoda dziewczyna, Platinum.

Heart Gold/Soul Silver Saga

Główni bohaterowie: Gold, Silver, Crystal
Tomy: 41-43
Rozdziały: 442-460
Region: Johto, Ruiny Sinjoh
Wrogowie: Team Rocket
Opis: Gold próbuje złapać Arceusa, a Team Rocket chce odnaleźć swojego szefa Giovanniego.

Black/White Saga

Główni bohaterowie: Black, White
Tomy: 43-51
Rozdziały: 461-524
Region: Unova
Wrogowie: Team Plazma
Opis: Przenosimy się do odległego regionu Unova, gdzie młody trener Black ma zamiar wystartować w Lidze Pokémon i zostać mistrzem regionu.

Black 2/White 2 Saga

Główni bohaterowie: Lack-Two, Whi-Two
Tomy: 52-??
Rozdziały: 525-???
Region: Unova
Wrogowie:Team Plazma
Opis:

Ciekawostki

  • Każda główna postać z mangi miała swojego pierwszego Pokémona, zanim dostała swego startera.

Zobacz też

Spis rozdziałów Pokemon Special

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach