Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Pokémon

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Logo

Pokémon (ポケットモンスター Poketto Monsutā "Kieszonkowy potwór" lub ポケモン Pokémon, dla skrócenia) - fikcyjne stworzenia z serii gier pod tym samym tytułem, w których są łapane przez różnych trenerów w kule zwane Pokéballami, a następnie przez nich szkolone. Obdarzone różnymi zdolnościami, są najczęściej wystawiane do pojedynków (Walk Pokémon). Takie walki zazwyczaj kończą się bezkrwawo i są lubiane przez większość Pokémonów. Walki Pokemon są w tym świecie ulubionym rodzajem sportu, a Trenerstwo Pokemon marzeniem niemal każdego dziecka.

Spis treści

Pokedex

Podczas treningu Pokemony znajdują się pokeballach, są wyjątki niektóre gatunki nienawidzą pokeballi.

Ważne Wiadomości

Kiedy gra Pokemon zdobyła światową sławę na rynku pojawiło się mnóstwo gadżetów, zabawek, itp., w telewizji pojawił się serial animowany "Pokemon", a w sklepach z komiksami Mangi opowiadające dzieje młodych trenerów.
Przykłady leśnych pokemonów

Termin Pokémony odnosi się również do 649 fikcyjnych gatunków stworzeń, które pojawiły się w grach na Nintendo DS, Pokémon Black i White. W języku polskim nie została wydana żadna z gier Pokémon, jednak oglądać można było dziewięć z dwunastu serii anime (obecnie na kanale Disney XD zaczęto emisję 12 serii, serie 7, 8 i 9 dotychczas nie zostały wyemitowane), a także odcinek specjalny oraz cztery filmy z polskim dubbingiem i cztery z lektorem.


Anime

Głównym bohaterem serialu jest Ash Ketchum, który wyrusza w podróż, aby zdobyć tytuł Mistrza Pokémon. W trakcie podróży spotka nowych przyjaciół (Misty, Brock, Tracey, May, Max, Dawn, Iris i Cilan), przysporzy sobie wrogów (Zespół R, Zespół G, Zespół Magma, Zespół Aqua i Zespół Plasma), stoczy wiele pojedynków z lokalnymi mistrzami Pokémonów, aby zdobyć odznaki, które pozwolą dostać mu się do finałów i ważniejszych turniejów.

Pierwszym Pokémonem Asha jest Pikachu, którego dostanie od profesora Oaka. Po drodze nie raz spotkał także swojego rywala, Gary’ego Oaka, wnuka profesora Oaka, z którym Ash często się komunikuje, aby zasięgnąć porady. Od profesora dostał także Pokédex (urządzenie, w którym skatalogowana jest cała zebrana przez profesora Oaka wiedza o Pokémonach). Ash często odwiedza też którąś z oficerów Jenny lub sióstr Joy (w każdym mieście są identycznie wyglądające, różnią się charakterem).

Pokémony, łapane przez trenerów, są najczęściej przechowywane w Pokéballach (choć istnieją również inne Balle). Ich właściciele mają obowiązek opiekować się nimi. Każdy Pokémon należy do jednego z osiemnastu typów, zna ataki, które stosuje podczas bitwy między trenerami Pokémonów, ma własne statystyki (atak, obrona, szybkość, specjalny atak, specjalna obrona, specjalność), itp.

Typy i generacje

Każdy Pokémon posiada typ, który określa moce i możliwości, jakie posiada, określając w ten sposób jego dalszy rozwój i ewolucję. Istnieją Pokémony posiadające dwa typy. W sumie istnieje siedemnaście typów.

Podział Pokémonów

Pokemony stalowe i mroczne oraz ataki w tych typach są dopiero od drugiej generacji. Tak więc pokemony takie jak Magnemite i jego ewolucja - Magneton, w grach Red, Blue, Yellow i Green nie są elektryczno-stalowe, lecz tylko elektryczne. Występuje jeszcze typ ???, ale ten typ ma tylko jeden atak (aż do powstania V generacji).

Generacje

Generacja Pokémonów to seria tych stworków, dodawana z każdą nową grą głównej serii. Najnowsze są Pokémony szóstej generacji.

Generacje Pokémonów (ilość stworków w generacji):

Twórca Pokémonów

Główny artykuł: Satoshi Tajiri

Pokémony zostały stworzone przez Japończyka Satoshiego Tajiriego. Urodził się 28 sierpnia 1965 roku na przedmieściach Tokio, gdzie jako dziecko mieszkał. Jego pasją było zbieranie owadów. Ususzonym owadom młody zbieracz nadawał imiona. Jednak według wszystkich nie był on zwykłym kolekcjonerem. Nie był to jednak koniec roli kolekcji owadów Tajiriego w dalszej historii jego życia. Gdy każdy dostał pasujący do niego pseudonim, chłopak wystawiał je do walki ze sobą. Organizował małe turnieje i konkursy. W ten sposób Tajiri wymyślił Pokémony.

Tajiri nie ukończył nawet college’u i miał problemy ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy. Fascynował się wtedy przenośnymi konsolami,anime oraz Manga|mangą. Jednym z jego przyjaciół był Ken Sugimori, który stworzył podobizny większości Pokémonów. Szefom Nintendo nie do końca przypadł do gustu dziwny i kontrowersyjny projekt nieznanego dotąd praktycznie nikomu Tajiriego. W fazie produkcyjnej postanowił, że nazwie głównego bohatera swoim imieniem, a przeciwnika tego bohatera imieniem pochodzącym od Shigeru Miyamoto, jego przyjaciela.

Gry

Generacje Pokémonów powiązane są w oczywisty sposób z generacjami konsoli, dlatego też pierwszą grą z serii w roli głównej była gra Pokémon Green (w Japonii nazywana Pocket Monsters Green) na GameBoy Pocket, która ukazała się wyłącznie w język japoński|japońskiej wersji językowej. Po jej sukcesie wydano kolejne wersje: Pokémon Red i Pokémon Blue oraz wydanie, w którym na początku gry otrzymujemy Pikachu, Pokémon Yellow. Te z kolei ukazały się również w języku angielskim. Wspomniane cztery pozycje, z powodu platformy, na której zostały wydane, nie były zaawansowane technicznie, lecz dzięki ich wysokiej grywalności, Nintendo nie odnotowało strat finansowych.

Po niebywałym sukcesie poprzednich gier, korporacja wydała dwie gry na konsolę Game Boy Color: Pokémon Silver i Pokémon Gold, wprowadzające Pokémony drugiej generacji, następnie wersję Pokémon Crystal.

Wkrótce przyszła kolej na następną serię gier z Pokémonami trzeciej generacji, wydanych na Game Boy Advance: Pokémon Ruby i Pokémon Sapphire oraz ulepszoną wersję Pokémon Emerald, a także odświeżone wersje gier pierwszej generacji – Pokémon FireRed i Pokémon LeafGreen.

Obecnie na rynku istnieją trzy klasyczne gry na Nintendo DS, zawierające Pokémony czwartej generacji – Pokémon Diamond i Pokémon Pearl oraz Pokémon Platinum. Pokémon Platinum zostało wydane po angielsku 22 marca (21 marca w Nowym Jorku). Pojawiły się też odświeżone wersje Gold i Silver - Pokémon Heart Gold i Soul Silver. Powstały też dwie nowe gry określane mianem gier "piątej generacji", Pokémon Black i Pokémon White.

W międzyczasie pojawiły się gry, które pozwalały na kierowanie Pokémonem. Pokémon Mystery Dungeon: Red Rescue Team przeznaczone dla Game Boy Advance oraz Pokémon Mystery Dungeon: Blue Rescue Team, Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Time i Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Darkness pod Nintendo DS. W Japonii została w kwietniu 2009 wydana gra Pokemon Mystery Dungeon: Explorers of Sky na Nintendo DS.

Lista gier

Manga

Główny artykuł: Pokémon Adventures

Najpopularniejszą adaptacją gier Pokemon zaraz po anime jest manga Pokémon Adventures. Twórcą jest Hidenori Kusaka. Fabuła mangi ściśle wiąże się z fabułami kolejnych gier.

Ciekawostki

Niektóre pokemony poznają ataki szybciej gdy nie ewoluują.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach