Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Pokédex

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Pokédex (Jap. ポケモン図鑑 Pokémon Zukan) to ilustrowana encyklopedia Pokémonów wynaleziona przez Profesora Oaka. Jest nieodzwonym narzędziem każdego Trenera Pokémonów.

Pokédex sprite 5gen.png

Spis treści

W grach

Ogólne informacje

W pierwszych grach Pokémon Pokédex przedstawiany był jako książka. Natomiast wszystkie artworki przedstawiają go jako mini komputer, podobny do konsoli do gier Pokémon. Kolejne wersje Pokédexu podobne są do: Game Boya, Game Boya Color, Game Boya Advance, Game Boya Advance SP i Nintendo DS.

Pierwszy model Pokédexu, w R/B/G/Y

Pokédex działa w ten sposób, że po spotkaniu odpowiedniego Pokémona wprowadzany jest jako widziany i można zobaczyć jego zdjęcie, ale żeby zdobyć opis i wprowadzić pełne dane Pokémona trzeba go złapać. Dane wprowadzonych Pokémonów można przeglądać. Każdy Pokémon posiada w Pokédexie krótki opis, zdjęcie, mapę występowania, możliwość odtworzenia wydawanego głosu i porównanie wielkości z wielkością trenera. Pierwsza i ostatnia opcja mogą być wyświetlane tylko wtedy, kiedy Pokémon został złapany. W Pokémon Yellow, Pokémon Gold i Silver oraz Pokémon Crystal istniała opcja drukowania kartek z Pokédexu. W najnowszych grach nie ma jednak drukarki do GameBoya, więc ta opcja jest niedostępna.

Uzupełnienie Pokédexu nie jest najważniejszym celem gry, ale trzeba to wykonać, by otrzymać dyplom od pracowników Game Freak i ukończyć grę w 100 procentach. Pokédex to urządzenie wciąż rozwijane. Istnieje jego 5 wersji, 4 tryby regionalne (Kanto, Johto, Hoenn, Sinnoh) oraz Pokédex Narodowy.

Pierwsza generacja

Pierwsza wersja Pokédexu (z Pokémon Red i Green, Blue oraz Yellow) zawierała 151 Pokémonów występujących w Regionie Kanto (Kanto Dex). W Pokémon Yellow weszła dodatkowa opcja drukowania danych Pokémonów.

Druga generacja

Następny model Pokédexu, z gier G/S/C

Następna wersja z Pokémon Gold, Silver oraz Crystal zawierała już 251 Pokémonów z Kanto i Johto. Wszystkie 251 Pokémonów można było wyświetlać w kolejności z Kanto Dexu lub Johto Dexu. Po złapaniu trzech Unownów w Ruins Of Alph otrzymuje się dodatek, który daje możliwość zobaczenia jakie Unowny się złapało.W ulepszeniu tzw. Unown Dex.

Trzecia generacja

Pokédex z gier R/S/E
Następna wersja, z Pokémon Ruby i Sapphire oraz Emerald zawierała 202 Pokémony z Hoenn Dexu, z późniejszą możliwością aktualizacji Pokédexu, by zawierał wszystkie 386 Pokémonów w kolejności narodowej (National Dex). Kolejna, czwarta wersja Pokédexu nazwana HANDY909 użyta w Pokémon FireRed i LeafGreen domyślnie zawiera 151 Pokémonów z Kanto Dexu, z późniejszą możliwością aktualizacji do National Dexu. Pokédex HANDY909 zaopatrzony jest w nowy system sortowania Pokémonów. Można je przeglądać według miejsc, w których występują. Pokémony są pokazywane ewolucjami. Istnieje również możliwość zaawansowanego wyszukiwania. Przegląda się Pokémony według terenów, w jakich występują.
Pokedex z Kanto, nowsza wersja(gry FR/LG
)

Czwarta generacja

Pokedex z gier D/P
Pokedex z gier Pt

Obecnie najnowsza wersja z Pokémon Diamond i Pearl nazywa się HANDY910. Podobnie jak Nintendo DS ma dwa ekrany, jeden dotykowy. Ten Pokédex posiada 151 Pokémonów z Sinnoh Dexu, z późniejszą możliwością aktualizacji na National Dex, obecnie liczący 493 Pokémony. Pokédex można też przeglądać w Pokémon Stadium i Pokémon Stadium 2 w Laboratorium Oaka. Ten Pokédex ma takie dane Pokémonów, jak gra, którą podłączyło się do Nintendo 64. Ten Pokédex wygląda jak komputer i ma trójwymiarowe obrazki Pokémonów i trójwymiarową mapę występowania.

Piąta Generacja

  • Pokedex bardziej przypomina GameBoy niż Nintendo DS. Bo każdy Pokedex wzorowany jest na konsoli na której generacja się pojawiła. Ten pokedex ma nowoczesny wygląd i oprogramowanie. Wyświetla Pokemona z każdej strony (anime) i przetwarza bardzo potrzebne informacje.
Pokedex z gier B/W

W anime

W anime Pokédexu nie trzeba uzupełniać. Posiada dane o wszystkich Pokémonach, poza najsilniejszymi legendami. Pokédex mówi informacje zamiast pokazywać tekst, a na ekranie pokazuje obrazek Pokémona. Pokédex w anime ma dużo więcej opcji niż w grach. Może dostarczyć informację na temat ataków, jakich używa dany Pokémon oraz o podstawach trenowania Pokémonów. Ma wgrane informacje o właścicielu i czasami służy za identyfikator trenera. W anime jest dużo bardziej nieodzownym narzędziem, niż jest w grach. Ash nazywa swój Pokédex Dexter, a May swój Dextette. Wersje są tak jak w grach. Ash Ketchum zawsze dostaje nową wersję Pokédexu przed wyruszeniem w podróż do następnego regionu.

W mandze

W mandze Pokémon Special, podobnie jak w grach Pokédex nie mówi, lecz pokazuje tekst i trzeba go uzupełniać. Tak jak w anime, jest bardzo rozszerzony, ma więcej opcji niż w grach. Daje wiele możliwości takich jak: sprawdzanie mapy i miejsca, w którym się jest; sprawdzanie stanu swojego składu Pokémonów i ich ataków. Można nawet użyć go, by Pokémon Psychiczny przekazywał swoje myśli przez jego wyświetlacz. Można powiedzieć, że Pokédex w Pokémon Special jest jak Game Boy, ponieważ ma takie opcje jak Menu w grach, a wszystko, co się w nim wyświetla to zrzuty ekranowe pochodzące z gier. Takie urządzenie nie ląduje w rękach byle kogo. Posiadaczy Pokédexu jest tylko kilkunastu, a wszyscy z nich to główni bohaterzy, wokół których kręci się seria Pokémon Special.

Zobacz także

Lista Pokémonów według National Dexu

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach