Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Paul

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Paul
カスミ Shinji
PaulDP.png
Atwork Paula
Płeć Mężczyzna
Kolor oczu Czarne
Kolor włosów Purpurowe
Miasto Veilstone City
Region Sinnoh
Krewni Reggie (brat)
Klasa Trener
Debiut w anime Dwa stopnie rozdzielenia
Angielski głos Juliān Rebolledo
Japoński głos Kiyotaka Furushima
Polski głos -

Paul (Japoński: シンジ Shinji) jest rywalem Asha w anime. Pochodzi z Veilstone City w Sinnoh. Pojawił się na końcu odcinka Dwa Stopnie Rozdzielenia, chociaż jego pełny występ był w Starcie Dwóch Światów!. Jest on pierwszym i głównym rywalem Asha w serii Diamond & Pearl.


Spis treści

Historia

Na początku założono, że Paul był Trenerem, który dopiero zaczyna podróż. Jednakże to było błędem, gdyż w Tajniki Treningu okazało się, że już podróżował po Kanto, Johto i Hoenn, uczestnicząc w ich Ligach, ale żadnej nie wygrał przed powrotem do Sinnoh. W Piramidalny Gniew!, zostało ujawnione, że Kanto było pierwszym regionem, do którego się udał.

Paul w trakcie walki z Brandonem

Piramidalny Gniew! był ważnym odcinkiem, który ujawnił wiele na temat motywacji Paula jako Trenera Pokémon i więcej o jego charakterze. Kiedy Reggie był podróżującym Trenerem Pokémon, przegrał z Brandonem. Przegrana Reggie'go z Brandonem spowodowała, że Paul stał się nie ugięty siłą w walce. Ta jedna strata również doprowadziła do tego, że Paul stał się nieczułym człowiekiem, a to dlatego że jego brat obchodził z przegraną. Zamiast nosić to znamię wstydu z powodu przegranej z Brandonem, Reggie postanowił zostawić przegraną w przeszłości i został hodowcą. Paul tego nie zaakceptował, i był rozczarowany swoim bratem. Wyzwał Brandona do pełnej bitwy w nadziei, że uda mu się zrobić do, czego jego brat nie zrobił. Jednak Paul przegrał z Brandonem bez szansy pokonania Pokémonów Brandoma. Brandon powiedział, że przegrał ponieważ Paul nie był w stanie kontrolować swoich emocji.

Podążając za sugestią Reggiego z Piramidalny Gniew!, Paul walczył z Ashem w pełnej bitwie w Pokaż na co cię stać! i Ewolucja Strategii!. Tu, pokazuje swą prawdziwą twarz w walce i po mimo ewolucji Chimchara Asha w Monfernoa i użycia przez trzy Pokémony Asha strategii Kontra Tarczy, Paul wygrał bitwę z łatwością, tylko ze stratą dwóch Pokémonów ogólnie, gdzie jeden pokonał połowę drużyny Ash'a niemal w pojedynkę. Miał Pokémony, które wykorzystują szeroki wachlarz strategii, który trzymał w zanadrzu do tej walki, takich jak skuszenie Asha do wysłania swego Staraptora przeciwko jego Torterze, aby mógł go zaatakować Kamiennym Ostrzem, Electabuzza używającego Świetlistego Ekranu, by wspomóc swoich partnerów, używając swego Ursaringa przeciwko Pikachu Asha tak aby mógł aktywować zdolność Guts i swego Magmortara używającego Kamiennego Grobu, by ochronić się przed atakami typu Wodnego. W rezultacie, jego strategia była całkowicie przytłaczająca i przechytrzył Asha swoją drużyną potężnych Pokémonów sukcesywnie.

Paul i Ash

W Podwójny Trening!, okazało się że Paul zdobył Odznakę Kopalni z Sali Canalave i jako że zdobył osiem odznak, zdołał wejść do Ligi Sinnoh.

Odznaki

? ? ? ? ? ? ? ? ? miejsce w lidze Kanto
? ? ? ? ? ? ? ? ? miejsce w lidze Johto
? ? ? ? ? ? ? ? ? miejsce w lidze Hoenn
Col bad.png Cob bad.png Rel bad.png ? ? ? Bea bad.png Min bad.png Top 8 w Lidze Sinnoh

Pokémony

Przy sobie

Electivire
Electivire Paula
Główny artykuł: Electivire Paula

Electivire był pierwszym ujawnionym Pokémonem Paula. Paul użył go jako Elekid podczas jego pierwszego pojawienia w Starcie dwóch światów! w walce przeciwko Ashowi i jego Pikachu.

W Nie ma to jak praca zespołowa!, Elekid ewoluował w Electabuzza podczas dwu-walki gdzie walczył wraz z Chimcharem Asha. Ponownie się pojawił jako Electivire w Starcie Paula i Barry'ego!, gdzie ewoluował w pewnym momencie przed odcinkiem. Został użyty przez Paula do walki przeciwko Barry'emu i Ashowi w walkach ligi. Był ostatnim Pokémonem użytym przeciwko Ashowi w trój-częściowej walce.

Debiut Ataki
Dwa stopnie rozdzielenia! Piorun, Ochrona, Łamacz Murów, Pięść Gromu, Świetlisty Ekran i Giga Wstrząs


Aggron
Aggron Paula

Aggron Paula
Aggron Paula po raz pierwszy się pojawił jako Lairon w Piramidalny Gniew!, gdzie walczył przeciwko Regice Brandona. Pomimo znaczącej przewagi typów, przegrał w kilka sekund po użyciu Żelaznej Obrony; Regice zamroził go solidnie Lodowym Promieniem i wtedy go znokautował jednym Elektro-Działem.

W Rozpracujmy przeciwnika! zostało pokazane, że Lairon ewoluował w Aggrona i walczył przeciwko Pikachu Asha w Konwaliowej Konferencji. Zdążył narobić kłopotów Pikachu, ale został ostatecznie pokonany przez Infernape'a Asha. Był pierwszym Pokémonem użytym przez Paula w Konferencji. Był też jednym z dwóch Pokémonów użytych przez Paula, by odkryć strategię Asha, innym był Gastrodon. Jego zdolnością jest Skalna Głowa.

Debiut Ataki
Piramidalny Gniew! Żelazna Obrona, Metalowy Szpon, Metalowy Dźwięk, Błyskodziało i Podwójne Uderzenie Kantem


Gastrodon
Gastrodon Paula Gastrodon Paula po raz pierwszy sie pojawił w Rozpracujmy przeciwnika!. Walczył przeciwko Staraptorowi Asha, gdzie udowodnił że jest silnym przeciwnikiem, nawet używając Trzęsawiska jako Kontra Tarczy. Jednakże został pokonany przez Buizela Asha, po tym jak Ash odwołał Staraptora. Był drugim Pokémonem użytym przez Paula. Był też jednym z dwóch Pokémonów użytych przez Paula, by odkryć strategię Asha, innym był Aggron.
Debiut Ataki
Rozpracujmy przeciwnika! Trzęsawisko, Cios Ciałem, Puls Wody i Lodowy Promień


Drapion
Drapion Paula Drapion Paula po raz pierwszy się pojawił w Rozpracujmy przeciwnika!, gdzie walczył przeciwko Buizelowi Asha. Pomimo efektów Buizela używając Kontra Tarczy, Drapion był zdolny go pokonać w Prawdziwa rywalizacja! kombinacją Szpilo-Pocisku i Toksycznych Kolców. Drapion następnie walczył przeciwko Staraptorowi Asha. Zdążył uniknąć wszystkich ruchów Staraptora i użył Pocisku z Igieł, które przyszpiliły Staraptora do ziemi i spowodowały jego znokautowanie przez Toksyczne Kolce.

Wtedy zostały wysłany przeciwko Torterze Asha, który poczuł efekt Toksycznych Kolców już od chwili wydostania się z Poké Balla. Torterra zdążył zadać kilka ciosów Drapionowi, ale zdobył przewagę po użyciu Trującego Kła. Torterra próbował się uzdrowić Syntezą ale został znokautowany przez uderzenie Szpilo-Pocisku. Paul wtedy odwołał Drapiona po jego trzecim zwycięstwie.

Póżniej Drapion został użyty do walki z Gliscorem Asha. Jednakże Gliscor był za szybki dla Drapiona, by mógł nadążyć i zdążył go zaatakować Giga Wstrząsem zanim Drapion mógł wykonać ruch. Mimo to wciąż próbował kontynuować walkę Szpilo-Pociskami. W końcu, został znokautowany przez poparzenie z Ognistego Kła Gliscora w Odwilż między rywalami!. Był trzecim Pokémonem wezwanym przez Paula w bitwie, i jedynym, który był odwoływany przez niego podczas całej walki.

Debiut Ataki
Rozpracujmy przeciwnika! Szpilo-Pocisk, Krzyżowe Trucie, ToksyczneKolce i Trujący Kieł


Ninjask
Ninjask Paula Ninjask Paula został złapany na krótko, zanim Paul spotkał Chimchara, kiedy to zostało pokazane w Blask Zwycięstwa!.

W Prawdziwa rywalizacja! ukazuje się, że Paul wciąż ma Ninjaska, i Paul wybrał go do walki przeciwko Gliscorowi Asha. Walczył ciężko przeciwko Gliscorowi ale został ostatecznie pokonany przez Infernape'a. Był czwartym Pokémonem użytym przez Paula. Jego zdolnością jest Szybkość.

Debiut Ataki
Blask Zwycięstwa! Zwinność, Wściekłe Cięcie i Giga Odpływ


Froslass
Froslass Paula Froslass została użyta przez Paula w jego drugiej pełnej bitwie przeciwko Ashowi w Konwaliowej Konferencji, gdzie została wysłana przeciwko Pikachu Asha. Używając Gradu, Froslass była zdolna zadawać obrażenia Pikachu, obniżając celność Pioruna i pozwalając sobie ukrywać się. Ostatecznie Pikachu zdołał zdobyć przewagę i pokonał Froslass Stalowym Ogonem i Elektro Akcją. Była piątym Pokémonem użytym przez Paula. Jej zdolnością jest Osłona Śniegu.
Debiut Ataki
Prawdziwa rywalizacja! Grad, Odłamki Lodu i Lodowy Promień


W domu

Torterra
Torterra Paula
Główny artykuł: Torterra Paula

Torterra jest najsilniejszym Pokémonem Paula, jak również jego starterem. Po raz pierwszy się pojawił w Tajniki treningu! gdzie został użyty w walce przeciwko Grachompowi Cynthii.

Torterra pomógł Grotle'owi Asha z jego brakiem szybkości po ewolucji.

Debiut Ataki
Tajniki treningu! Szalejąca Roślina, Giga Odpływ, Hiper Promień, Burza Liści, Kamienne Ostrze i Chrupanie


Ursaring
Ursaring Paula
Główny artykuł: Ursaring Paula

Paul złapał Ursaringa w Dla Każdego Coś Innego z pomocą swego Chimchara. Ursaring był widziany wiele razy, często walcząc z Chimcharem.

Debiut Ataki
Dla każdego coś innego Hiper Promień, Młoto Ramię, Mega Podmuch, Tajemnicza Moc, Mega Masa, Siekanie


Honchkrow
Honchkrow Paula
Główny artykuł: Honchkrow Paula

Pierwszy oficjalny występ Honchkrowa był w Tajniki Treningu!, jako Murkrow, gdzie Paul użył go do walki przeciwko Grachompowi Cynthii. Ewoluował gdzieś pomiędzy Niesieni Wiatrem Zmian! i Zagubiona liderka!.

Debiut Ataki
Tajniki treningu! Ciemna Mgła, Podniebny Atak, Kula Cienia, Nocne Cięcie, As Przestworzy i Mroczny Puls


Weavile
Weavile Paula Weavile miał swój debiut w Tajniki treningu!. Był użyty przeciwko Garchompowi Cynthii. Pomimo przewagi typów, Weavile łatwo przegrał z Garchomp. W tym odcinku zostało ujawnione, że Paul złapał Weavile podczas podróżowania poprzez Hoenn, Johto i Kanto.

Nie był widziany do czasu Niesieni wiatrem zmian! gdzie Paul użył jego i swego Electabuzza, by schwytać Gliscora, i ponownie do czasu Niespodziewana pomoc, gdzie widziano go trenującego z Torterrą. Znów się pojawił w Pokaż na co cię stać!, gdzie był jednym z walczących w pełnej bitwie Asha i Paula. Przegrał z Staraptorem Asha, pomimo przewagi typów.

Pojawił się ponownie w Odwilż między rywalami! w domu Reggiego, gdzie on wraz z Torterrą, Ursaringiem i Honchkrowem Paula, nie był szczęśliwy kiedy się dowiedział o przegranej Paula.

Debiut Ataki
Tajniki treningu! Zamieć, Lodowy Promień, Odłamki Lodu, Taniec Mieczy i Metalowy Pazur


Magmortar
Magmortar Paula
Główny artykuł: Magmortar Paula

Paul wybrał Magmortara, by przejął miejsce Chimchara, po tym jak go wypuścił. Po raz pierwszy zadebiutował w Zagubiona liderka! jako Magmar gdzie pojawił się w wspomnieniach. Prawdziwy debiut był w Niespodziewana pomoc!, odpoczywając z innymi Pokémonami Paula.

Ewolucja Magmara ujawniła się w Pokaż na co cię stać! kiedy Paul wybrał Magmortara do walki przeciwko Pikachu Asha.

Debiut Ataki
Zagubiona liderka! Pięść Ognia, Wir Ognia, Miotacz Ognia, Ognik, Kamienny Grób i Smog


Gliscor
Gliscor Paula Gliscor po raz pierwszy się pojawił w Niesieni wiatrem zmian! gdzie został uwięziony w mieście przez brutalne podmuchy wiatrów. Próby Gliscora użycia fal dźwiękowych w mieście były blokowane przez wysokie budynki, i jedynie zaciekawiły więcej Gligarów i Pokémon wkrótce uformował grupę. Widząc jaki potężny był ten Pokémon, Paul walczył z Gliscorem swoim Electabuzzem i Weavile'm i złapał go.

Gliscor pojawił się ponownie w Palący problem! gdzie był użyty do walki z Gligarem Asha. Z łatwością wygrał walkę, prawie mieżdząc szyję Gligara poprzez użycie potężnej Gilotyny. Pojawił się na krótko w Niespodziewana pomoc razem z innymi Pokémonami Paula przed Centrum Pokémon podczas gdy Zespół R zajmował się Torterrą Paula. Gliscor od tego czasu nie był widziany

Debiut Ataki
Niesieni wiatrem zmian! Nożyce, Burza Piaskowa, Nokaut i Gilotyna


Hariyama
Hariyama Paula Hariyama Paula pojawił się jedynie w Piramidalny Gniew!. Walczył przeciwko Regirockowi Brandona, gdyż Paul zamierzał wykorzystać przewagę typów. Okazał się bardzo potężny, zdołał odeprzeć śmiercionośne Kamienne Ostrze Regirocka swoimi rękoma i zaatakować Ramieniem Oporowym. Jednakże, został złapany z bliskiej odległości, oszołomony Falą Szoku i znokautowany silnym Centro Ciosem.
Debiut Ataki
Piramidalny Gniew! Ramię Oporowe i Dłoń Siły


Nidoking
Nidoking Paula Nidoking Paula pojawił się jedynie w Piramidalny Gniew!. Walczył przeciwko Registeelowi Brandona. Nidoking też udowodnił iż jest potężny, zaskakując nawet Brandona swoją umiejętnością szybkiego dojścia do siebie po uderzeniu Błyskodziałem w twarz. Atakował celnie Registeela wszystkimi atakami, ale Pokémon Wiertło nie mógł wywołać zbyt dużo uszkodzeń na Stalowym Pokémonie i został pokonany potężną Stalową Głową.
Debiut Ataki
Piramidalny Gniew! Moc Ziemi, Podwójny Kop i Błyskawica


Wypuszczone

396.png
3x
Starly
234.png
Stantler
390.png
Chimchar

Oddane

184.png
Azumarill

Ciekawostki

  • Paul ma Pokedex koloru czarnego.
  • Gdy stawał do walki z np. Cynthią gdy jego Pokemony przegrywały krytykował tylko Chimchara.
  • W nieoficjalnych walkach walczy na swoich warunkach np.Gdy walczy się 3 na 3 on walczy tylko do dwóch wygranych. (Wyjątkiem były pełne bitwy z kimś innym niż Cynthia).
Bohaterowie Anime
Główni Antagoniści Rywale
Ash KetchumPikachuMistyBrock
Tracey SketchitMayMaxDawn
PiplupIrisAxewCilan
SerenaClemontBonnieDedenne
JessieJamesMeowthButchCassidy
GiovanniDr. NambaMatoriPierceDr. Zager
ArchieShellyMaxieTabithaBrodieJ
CyrusSaturnMarsJupiterCharon
GaryRitchieHarrisonDrewHarley
MorrisonTysonSolidadPaulZoey
NandoKennyBarryUrsulaConway
TripBiancaBurgundyStephanGeorgiaCameronVirgil
Drugoplanowi
DeliaNormanCarolineJohannaFlintLolaForrestRodzeństwo BrockaDaisyVioletLilyChiliCress
Todd SnapCaseyLizaSakuraMacyVincentReggieAngielyraKhouryTobiasLuke
Profesor OakProfesor IvyProfesor ElmProfesor BirchProfesor RowanProfesor CarolinaProfesor JuniperProfesor Cedric JuniperDr. Fennel
Siostra JoyOficer JennyDon GeorgeLanceCynthiaLookerIngoEmmet
Charles GoodshowScottRhondaVivian MeridianLilian MeridianMarianContestaMr. Sukizo
Liderzy SalElitarna CzwórkaFrontier BrainProfesor Sycamore
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach