Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Latios

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
  #380 Latias            #381 Latios            #382 Kyogre  
Book.gifPokédex 381mini.gif
  Latios
ラティオス (Ratiosu)
381Latios.png
Klasyfikacje regionów
National Dex #381
Johto Dex #N/a
Hoenn Dex #197
Sinnoh Dex #N/a
Unova Dex #N/a
Fiore Browser N/a
Almia Browser N/a
Ewolucja
Latios
Sposób wymowy
Latios
Wygląd i typ
Typ Smok / Psychika
Wygląd Pokémon eon
Stadium rozwoju Basic Pokémon
Czas do wyklucia 30,720 kroków
Wielkość 2 m (6'7")
Waga 60 kg (132 lb.)
Pokémon w grze
Wartość wysiłku +3 do Special Attack
Zdolność Levitate
Ukryta Zdolność Levitate
Grupa hodowli No eggs
Doświadczenie 211 podst. exp.
Doświadczenie na Lv100 1,250,000 exp.
Płeć 0% / 100%
Szansa schwytania 3
Latios w innych językach
↠ Niemiecki Latios
↠ Francuski Latios
↠ Koreański 라티오스 Latios
↠ Chiński (Taiwan) {{{chinMan}}} {{{tmchinMan}}}
↠ Chiński (Hong Kong) {{{chinCan}}} {{{tmchinCan}}}
Latios na innych stronach
Polska Pokéscena
Pokémon Valhalla
Międzynarodowa Pokéscena

Legendary Pokémon III/IV gen.Pokémon Palace NetworkEevee's PokédexPsypokePokecharmsAzure HeightsPokémon DungeonUltimate Pokémon Center
ⓘ Serebii: I/II Generacja/ III Generacja/ IV Generacja/ V Generacja

381mini.gif Pokémony koloru niebieskiego 381mini.gif
(Szukaj)

Latios (jap. ラティオス Latios; po francusku i niemiecku tak, jak w języku angielskim) - jest Pokémonem typu psychicznego i smoka. Jest legendarnym Pokémonem wersji Ruby i Emerald. Można go złapać po przejściu Elite Four Hoenn, gdy lata po regionie. W Trading Card Game występował kilka razy, w tym jako Pokémon Ex oraz δ Pokémon. Może megaewoluować w Mega Latios jeśli trzyma Latiosite.

Spis treści

Fizjologia

Wygląd zewnętrzny

Latios posiada ciało, które przypomina skrzyżowanie łabędzia z samolotem. Jego wygląd jest bardzo oryginalny - prawdopodobnie właśnie z tego powodu, że jest on niespotykaną mieszanką typów, psychicznego i smoka. Głowa Latiosa jest, jak całe jego ciało, aerodynamiczna i posiada lekko spłaszczony kształt. Ten Pokémon posiada na twarzy spiczasto zakończoną maskę, która najprawdopodobniej nagrzewa się i chroni przednie części ciała przed poparzeniami podczas przyspieszania do większych prędkości. Niewyjaśnionej funkcji jest wycięcie w masce - możliwe, że jest to miejsce, w którym Pokémon ten generuje efekty iluzjonistyczne swojej mocy psychicznej, podobnie jak kryształy na czole Espeona czy Golducka. Smok ma czerwone oczy o raczej okrągłej źrenicy(rzadko w fanonie spotyka się pionowe), podczas gdy Shiny Latios ma oczy koloru żółtego. Raczej nie posiada nosa. Usta ma wąskie, pod maską. Prawdopodobnie posiada skąpe uzębienie mięsożercy. Jego szyja jest długa, giętka, przypominająca szyję łąbędzia. Tułów ma obudowany pewnym twardym pancerzem (możliwe, że jest to skóra), przypominającym z wyglądu plastik - możliwe, że tym samym, z którego zbudowane jest ciało Rayquazy. Materiał ten jest z pewnością bardzo lekki, bardzo twardy (części ciała zbudowane z tego materiału nie mogą się przemieszczać, wyjątek - fanon, gdzie Latios może zginać skrzydła do tyłu, na wzór niektórych samolotów, takich jak B-1 Lancer) i odporny na wielkie ciśnienia i wysokie temperatury. Zarówno Latios, jak i Rayquaza są w stanie rozwijać wielkie prędkości (sam Pokédex wspomina, że jest Latios może przegonić odrzutowce) i latać na wielkich wysokościach. O ile Rayquaza całe ciało zbudowane z tego materiału, to Latios ma nim okrytą tylko pewną część swojego ciała - prawdopodobnie do osłony przed przeszkodami prędkości służy mu moc psychiczna. Ciało ma w stosunku do swojej żeńskiej wersji bardziej wydłużone, aerodynamiczne, a pancerz niebieski(tak samo maska). Skrzydła są dłuższe, od podstawy tułowia do postrzępionego końca skrzydeł jest dwa metry. Na okrytym pancerzem podbrzuszu znajduje się świecący na czerwono trójkąt - ma on pewien związek z mocą psychiczną Pokémona. Łapy składają się z trzech części - grubszej, pokrytej białymi piórami; łaczącej, cieńszej i również pokrytej piórami; oraz dłoni. Dłonie są tak długie, jak przedramię (część łącząca), z zewnętrznej strony okrytej pancerzem, wewnętrznie prawdopodobnie o segmentowej budowie, umożliwiającej kurczenie się mięśni. Na końcu dłoni są trzy niedługie pazury. Ręce mają zdolność do chowania się do tułowia w taki sposób, że pozostaje odkryta jedynie zewnęrzna część dłoni, okryta pancerzem. Latios posiada z tyłu swojego tułowia pionowe, postrzępione kawałki pancerza. Prawdopodobnie jest to zanikająca w wyniku dłuższej w czasie, powolnej ewolucji część ciała(nogi?). Obecnie służą one do stabilizowania lotu.

Dymorfizm płciowy

Latios jest, z wyjątkiem Nidoranów, jedynym Pokémonem, u którego dymorfizm płciowy (różnice w wyglądzie zależnie od płci) występuje tak widoczny, że konieczne było zaklasyfikowanie samca i samicy Lati (pot. Lati - określenie powstałe w Pokéscenie na gatunek Latios/Latias). Latios jest większy (rozp. skrzydeł wynosi dwa metry, podczas gdy Latias tylko 1,40 metra), ma bardziej opływowy kształt ciała, a jego pancerz ma kolor niebieski. Oczy ma czerwone, Latias większe i żółte.

Umiejętności

Słynie ze zdolności iluzjonistycznych, rozwijania wielkich prędkości oraz wysokiej inteligencji. Posiada Zdolność Levitate(Lewitacja), sprawiającą, że Pokémon ten jest niewrażliwy na ataki typu ziemnego, podobnie jak Pokémony latające.

Informacje z Pokédexu

Gra Generacja Opis (angielski) Opis (polskie tłumaczenie)
Pokémon LeafGreen & Pokémon FireRed Trzecia(Pierwsza drugiej epoki) It has a docile temperament and dislikes fighting. Tucking in its forelegs, it can fly faster than a jet plane. Ma spokojny temperament i nie lubi walczyć. Podwijając przednie łapy, może latać szybciej niż samolot odrzutowy.
Pokémon Ruby Trzecia. Latios has the ability to make its foe see an image of what it has seen or imagines in its head. This Pokémon is intelligent and understands human speech. Latios ma zdolność do sprawiania, że przeciwnik widzi to, co Latios widzi lub wyobraża sobie. Ten Pokémon jest inteligentny i rozumie mowę ludzką.
Pokémon Sapphire Trzecia. Latios will only open its heart to a trainer with a compassionate spirit. This Pokémon can fly faster than a jet plane by folding its forelegs to minimize air resistance. Latios otworzy swoje serce tylko dla trenera ze współczującą duszą. Ten Pokémon może latać szybciej od odrzutowców, chowając swoje przednie łapy, by zminimalizować opór powietrza.
Pokémon Emerald Trzecia. Even in hiding, it can detect the locations of others and sense their emotions since it has telepathy. Its intelligence allows it to understand human languages. Nawet w ukryciu może wyczuć położenie i uczucia innych odkąd posiada zdolność telepatii. Jego inteligencja pozwala mu rozumieć ludzkie języki.
Pokémon Diamond/Pokémon Pearl Czwarta Tłumaczenie proponowane przez Bulbapedię: A Pokémon with high intelligence. When it folds its arms, it can fly with a speed surpassing that of a jet plane. Tłumaczenie proponowane przez Bulbapedię: Pokémon obdarzony wysoką inteligencją. Gdy zwija swoje ramiona, może latać z prędkością przewyższającą prędkość samolotu odrzutowego.

Ciekawostki

  • Samoloty odrzutowe podróżują z prędkością bliską prędkości dźwięku, ale wiele z nich potrafi nawet tą barierę przekroczyć. Pozwala nam to podejrzewać, że Latios może latać z szybkością ponaddźwiękową i dzięki temu być najszybszym Pokémon na Ziemi - o ile jego rekordów nie bije Rayquaza.
  • Latios i Latias, mimo że są rozdzielnopłciowe, nie mogą się rozmnażać.
  • Panuje przekonanie że każdy Latios jest bratem pewnej Latias. Jest to bardzo często przekonanie błędne. Oba te Pokémony wcale nie muszą być rodzeństwem, często to po prostu Pokémon jednego gatunku o innej płci.

Animé

Latios wystąpił w anime tylko raz.

Rola w piątym filmie kinowym

W filmie piątym Latios bronił Soul Dew przed czarnymi charakterami. Był bratem Latias. Poświęcił się, by ratować miasto Alto Mare.
Latios w 5 filmie


Latios Takuto

W DP189 był Pokémonem Takuto.W tym samym odcinku pokonał Sweelowa i Sceptile Asha i zremisował z Pikachu


Latios w animé

Trading Card Game

Karta Latios lub Latias była dodatkiem w zakupie Pokémon filmu piątego.

Gry

Latios w grach nie ma wielkiego znaczenia. Przesiaduje na wyspie zwanej Southern Island, po pokonaniu Elite Four w Pokémon Ruby oraz w pewnej sytuacji także w Pokémon Emerald można go spotkać w trawie - tylko jednego. Pokémon ten posiada duży Sprite.

Występowanie

Latios jest bardzo rzadkim, niemal legendarnym Pokémonem. Bardzo rzadko można zobaczyć go jedynie w Battle Towers lub Battle Frontier.

Red/Blue/Green/Yellow

W Red/Blue/Green/Yellow Latios w ogóle nie występuje i niemożliwa jest wymiana go z R/S/E do tych gier.

Gold/Silver/Crystal

W G/S/C Latios w ogóle nie występuje i niemożliwa jest wymiana go z R/S/E do tych gier.

Ruby/Sapphire

W R/S Latios występuje jedynie w wersji Pokémon Ruby. Po pokonaniu Elite Four Hoenn pojawia się w telewizji informacja o pokazaniu się niebieskiego, szybkiego Pokémona przy trawach Hoenn. Zazwyczaj można go zdobyć w wysokiej trawie na południe od Fortree City. W Pokémon Sapphire Latios występuje tylko na Southern Island, jednak trzeba mieć Eon Ticket. Można go zdobyć tylko na imprezach Nintendo, więc grając na emulatorze można go mieć jedynie przez wymianę (lub dzięki kodom).

Fire Red/Leaf Green

W FR/LG Latios nie występuje. Można go zdobyć, wymieniając go z gier R/S/E

Emerald

W Emeraldzie Latios występuje podobnie jak w Pokémon Ruby. Po pokonaniu Elite Four również pojawia się informacja o pokazaniu się szybkiego Pokémona w trawach Hoenn, lecz jakiego jest koloru - transmisja jest niewyraźna. Gdy matka bohatera, którym gramy, zapyta się, jakiego koloru był ten Pokémon, odpowiadając, że niebieski(BLUE) - będziemy mogli złapać Latiosa. Jeżeli zaś czerwony(RED) - to Latias.

Diamond/Pearl

W D/P Latios nie występuje. Można go zdobyć, wykonując transfer z gier R/S/E.

Podstawowe statystyki

Za Podst. statystyki Punkty wysiłku
Punkty Życia (HP)
95
-
Atak (Attack)
140
+4
Obrona (Defense)
80
-
Atak Specjalny (Special Attack)
130
+3
Obrona Specjalna(Special Defense)
110
-
Szybkość (Speed)
110
-

Łącznie : 665

Ataki

W nawiasie podano ustalone lub proponowane(te są ze znakiem zapytania "?") polskie nazwy ataków.

Ataki poznawane z doświadczeniem

lvl - Psychika

lvl - Psychopromień

lvl 5 Agility

lvl 10 Meditate

lvl 22 Mirror Coat

lvl 27 Psycho Cut

lvl 31 Dragon Claw

lvl 40 Twister

lvl 45 Dragon Breat

lvl 62 Night Shade

Ataki poznawane przez HM/TM

HM/TM 3 Generacja 4 Generacja
TM02
Dragon Claw(Smoczny Pazur?)
Dragon Claw(Smoczny Pazur?)
TM03
Water Pulse(Wodny Puls?)
Water Pulse(Wodny Puls?)
TM04
Calm Mind(Cichy Umysł?)
Calm Mind(Cichy Umysł?)
TM05
Roar(Ryk?)
Roar(Ryk?)
TM06
Toxic(Toksyny?)
Toxic(Toksyny?)
TM10
Hidden Power(Ukryta Moc?)
Hidden Power(Ukryta Moc?)
TM11
Sunny Day(Słoneczny Dzień?)
Sunny Day(Słoneczny Dzień?)
TM13
Ice Beam(Lodowy Promień?)
Ice Beam(Lodowy Promień?)
TM15
Hyper Beam(Hiperpromień?)
Hyper Beam(Hiperpromień?)
TM16
Light Screen
Light Screen
TM17
Protect
Protect
TM18
Rain Dance(Taniec Deszczu?)
Rain Dance(Taniec Deszczu?)
TM20
Safeguard
Safeguard
TM21
Frustration(Frustration?)
Frustration(Frustration?)
TM22
Solarbeam(Promień Słoneczny?)
Solarbeam(Promień Słoneczny?)
TM24
Thunderbolt(Sto tysięcy wolt?)
Thunderbolt(Sto tysięcy wolt?)
TM25
Thunder(Grom?)
Thunder(Grom?)
TM26
Earthquake(Trzęsienie Ziemi?)
Earthquake(Trzęsienie Ziemi?)
TM27
Return(Powrót?)
Return(Powrót?)
TM29
Psychic(Psychoza?)
Psychic(Psychoza?)
TM30
Shadow Ball(Kula Cieni?)
Shadow Ball(Kula Cieni?)
TM32
Double Team
Double Team
TM33
Reflect
Reflect
TM34
Shock Wave(Fala Uderzeniowa?)
Shock Wave(Fala Uderzeniowa?)
TM37
Sandstorm(Burza Piaskowa?)
Sandstorm(Burza Piaskowa?)
TM40
Aerial Ace(Powietrzny As?)
Aerial Ace(Powietrzny As?)
TM42
Facade
Facade
TM43
Secret Power(Sekretna Moc?)
Secret Power(Sekretna Moc?)
TM44
Rest(Odpoczynek?)
Rest(Odpoczynek?)
TM47
Steel Wind(Skrzydła ze Stali?)
Steel Wind(Skrzydła ze Stali?)
TM51
-
Roost
TM53
-
Energy Ball(Kula Energii?)
TM57
-
Charge Beam(Promień Ładunków?)
TM58
-
Endure
TM59
-
Dragon Pulse(Smoczy Puls?)
TM65
-
Shadow Claw*(Szpony Cieni?)
TM68
-
Giga Impact
TM70
-
Flash(Błysk?)
TM73
-
Thunder Wave(Impuls El-magn.?)
TM77
-
Psych Up
TM78
-
Captivate
TM82
-
Sleep Talk
TM83
-
Natural Gift
TM85
-
Dream Eater
TM86
-
Grass Knot
TM87
-
Swagger
TM90
-
Substitute(Substytut?)
HM01
Cut(Cięcie?)
Cut(Cięcie?)
HM02
Fly(Lot?)
Fly(Lot?)
HM03
Surf(Pływanie?)
Surf(Pływanie?)
HM05
Flash(Błysk?)
Defog(Usuwanie Mgły?)
HM07
Waterfall(Wodospad?)
Waterfall(Wodospad?)
HM08
Dive(Nurkowanie?)
-

Sprity w Grach

381mini.gif Ruby Sapphire Emerald FireRed LeafGreen
Przód
381rs.png381rss.png
381em.gif
381rs.png381rss.png
Tył
381rseb.png381rsebs.png
Diamond Pearl
Samica: Samiec:
Przód
381dp1.png381dp1s.png
381dp2.png381dp2s.png
381dp1.png381dp1s.png
381dp2.png381dp2s.png
Tył
381dpb.png381dpbs.png
381dpb.png381dpbs.png
Dymorfizm płciowy nie istnieje.
Po obu stronach obrazki są takie same.

W innych językach

  • Niemiecki: Latios
  • Francuski: Latios
  • Koreański: 라티오스 Latioseu

Ewolucja

Latios
Nie ewoluuje
Latios
 Smok  Psychika 


Zobacz też


Latias #380: Latias
Pokémon
#382: Kyogre Kyogre
Kanto: ArticunoZapdosMoltresMewtwoMew
Johto: RaikouEnteiSuicuneLugiaHo-OhCelebi
Hoenn: RegirockRegiceRegisteelLatiasLatios
KyogreGroudonRayquazaJirachiDeoxys
Sinnoh: UxieMespritAzelfDialgaPalkiaGiratinaCresselia
DarkraiManaphyRegigigasHeatranShayminArceus
Unova: VictiniCobalionTerrakionVirizionTornadusThundurus
ReshiramZekromLandorusKyuremKeldeoMeloettaGenesect
Kalos: XerneasYveltalZygardeDiancie
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach