Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Latias

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
  #379 Registeel            #380 Latias            #381 Latios  
Book.gifPokédex 380mini.gif
  Latias
ディアルガ (Ratiasu)
Latias.png
Klasyfikacje regionów
National Dex #380
Johto Dex #N/A
Hoenn Dex #N/A
Sinnoh Dex #149
Unova Dex #?
Fiore Browser N/A
Almia Browser N/A
Ewolucja
Latias
Sposób wymowy
Latias
Wygląd i typ
Typ Smok / Psychika
Wygląd Pokémon Wieczny
Stadium rozwoju Basic Pokémon
Czas do wyklucia 30,720 kroków
Wielkość 1,4 m (4'07")
Waga 40 kg (88.2 lb.)
Pokémon w grze
Wartość wysiłku +3 do Special Attack
Zdolność Levitate
Ukryta Zdolność [[{{{abilityx}}} (Zdolność)|{{{abilityx}}}]] [[Kategoria:{{{abilityx}}} (zdolność)]]
Grupa hodowli No eggs
Doświadczenie 211 podst. exp.
Doświadczenie na Lv100 1,250,000 exp.
Płeć 100% / 0%
Szansa schwytania 3
Latias w innych językach
↠ Niemiecki Latias
↠ Francuski Latias
↠ Koreański 라티아스 Latias
Latias na innych stronach
Polska Pokéscena
Pokémon Valhalla
Międzynarodowa Pokéscena

Legendary Pokémon III/IV gen.Pokémon Palace NetworkEevee's PokédexPsypokePokecharmsAzure HeightsPokémon DungeonUltimate Pokémon Center
ⓘ Serebii: I/II Generacja/ III Generacja/ IV Generacja/ V Generacja

380mini.gif Pokémony koloru czerwonego 380mini.gif
(Szukaj)

Latias (jap. ディアルガ Ratiasu) - legendarny Pokémon typu smok i psycho, czczony przez wielu ludzi na Ziemi. Może megaewoluować w Mega Latias jeśli trzyma Latiasite.

Spis treści

Fizjologia

Wygląd zewnętrzny

Latias posiada ciało, które przypomina skrzyżowanie łabędzia z samolotem. Jej ciało pokrywa puch podobny do szkła. Ten Pokemon owija swoje ciało puchem, by załamać światło i zmienić swój wygląd. Jej wygląd jest bardzo oryginalny - prawdopodobnie właśnie z tego powodu, że jest ona niespotykaną mieszanką typów, psychicznego i smoka. Głowa jest, jak całe jej ciało, aerodynamiczna i posiada lekko spłaszczony kształt. Ten Pokémon posiada na twarzy spiczasto zakończoną maskę, która najprawdopodobniej nagrzewa się i chroni przednie części ciała przed poparzeniami podczas przyspieszania do większych prędkości. Niewyjaśnionej funkcji jest wycięcie w masce - możliwe, że jest to miejsce, w którym Pokémon ten generuje efekty iluzjonistyczne swojej mocy psychicznej, podobnie jak kryształy na czole Espeona czy Golducka. Smok ma żółte oczy o raczej okrągłej źrenicy(rzadko w fanonie spotyka się pionowe), podczas gdy Shiny Latias ma oczy koloru brązowego. Raczej nie posiada nosa. Usta ma wąskie, pod maską. Prawdopodobnie posiada skąpe uzębienie mięsożercy. Jej szyja jest długa, giętka, przypominająca szyję łąbędzia. Tułów ma obudowany pewnym twardym pancerzem(możliwe, że jest to skóra), przypominającym z wyglądu plastik - możliwe, że tym samym, z którego zbudowane jest ciało Rayquazy. Materiał ten jest z pewnością bardzo lekki, bardzo twardy i odporny na wielkie ciśnienia i wysokie temperatury. O ile Rayquaza całe ciało zbudowane z tego materiału, to Latias ma nim okrytą tylko pewną część swojego ciała - prawdopodobnie do osłony przed przeszkodami prędkości służy mu moc psychiczna. Ciało ma w stosunku do swojej męskiej wersji krótsze, mniej aerodynamiczne, a pancerz czerwony(tak samo maska). Skrzydła są krótsze, od podstawy tułowia do postrzępionego końca skrzydeł jest 1,4 metra. Na okrytym pancerzem podbrzuszu znajduje się świecący na niebiesko trójkąt - ma on pewien związek z mocą psychiczną Pokémona. Łapy składają się z trzech części - grubszej, pokrytej białymi piórami; łaczącej, cieńszej i również pokrytej piórami; oraz dłoni. Dłonie są tak długie, jak przedramię (część łącząca), z zewnętrznej strony okrytej pancerzem, wewnętrznie prawdopodobnie o segmentowej budowie, umożliwiającej kurczenie się mięśni. Na końcu dłoni są trzy niedługie pazury. Ręce mają zdolność do chowania się do tułowia w taki sposób, że pozostaje odkryta jedynie zewnęrzna część dłoni, okryta pancerzem. Latias posiada z tyłu swojego tułowia pionowe, postrzępione kawałki pancerza. Prawdopodobnie jest to zanikająca w wyniku dłuższej w czasie, powolnej ewolucji część ciała (nogi?). Obecnie służą one do stabilizowania lotu. W odróżnieniu od Latiosa posiada również krótki ogon.

Dymorfizm płciowy

Latias jest, z wyjątkiem Nidoranów, jedynym Pokémonem, u którego dymorfizm płciowy (zmiana wyglądu zależnie od płci) występuje tak widoczny, że konieczne było zaklasyfikowanie samca i samicy Lati (pot. Lati - określenie powstałe w Pokéscenie na gatunek Latios/Latias). Latias jest mniejsza (rozp. skrzydeł wynosi 1,4 metra, podczas gdy Latiosa aż 2 metry), ma mniej opływowy kształt ciała, a jej pancerz ma kolor czerwony. Oczy ma żółte, Latios mniejsze i czerwone.

Umiejętności

Jest piękna i równie inteligentna co ludzie - rozumie ich mowę. Umie z łatwością tworzyć własne osłony. Atakuje także z powietrza - z wielką szybkością. Dla ludzi nastawiona zdecydowanie pokojowo.Posiada Zdolność Lewitacji, sprawiającą, że Pokémon ten jest niewrażliwy na ataki typu ziemnego, podobnie jak Pokémony latające. Zauważenie jej, przynosi podobno szczęście.

Animé

Latias wystąpił w animé tylko raz.

Rola w piątym filmie kinowym

W filmie piątym Latias broniła Soul Dew przed czarnymi charakterami. Była siostrą Latiosa.
Latias w Anime

Gry

Latias w grach nie ma wielkiego znaczenia. Przesiaduje na wyspie zwanej Southern Island, po pokonaniu Elite Four w Pokémon Ruby oraz w pewnej sytuacji także w Pokémon Emerald można go spotkać w trawie - tylko jednego. Pokémon ten posiada duży Sprite.

Występowanie

Latias jest bardzo rzadkim, niemal legendarnym Pokémonem. Bardzo rzadko można zobaczyć go jedynie w Battle Towers lub Battle Frontier.

Red/Blue/Green/Yellow

W Red/Blue/Green/Yellow Latias w ogóle nie występuje i niemożliwa jest wymiana go z R/S/E do tych gier.

Gold/Silver/Crystal

W G/S/C Latias w ogóle nie występuje i niemożliwa jest wymiana go z R/S/E do tych gier.

Ruby/Sapphire

W R/S Latias występuje jedynie w wersji Pokémon Sapphire. Po pokonaniu Elite Four Hoenn pojawia się w telewizji informacja o pokazaniu się czerwonego, szybkiego Pokémona przy trawach Hoenn. Zazwyczaj można go zdobyć w wysokiej trawie na południe od Fortree City. W Pokémon Ruby Latias występuje tylko na Southern Island, jednak trzeba mieć Eon Ticket. Można go zdobyć tylko na imprezach Nintendo, więc grając na emulatorze można go mieć jedynie przez wymianę (lub dzięki kodom).

Fire Red/Leaf Green

W FR/LG Latias nie występuje. Można go zdobyć, wymieniając go z gier R/S/E

Emerald

W Emeraldzie Latias występuje podobnie jak w Pokémon Saphirre. Po pokonaniu Elite Four również pojawia się informacja o pokazaniu się szybkiego Pokémona w trawach Hoenn, lecz jakiego jest koloru - transmisja jest niewyraźna. Gdy matka bohatera, którym gramy, zapyta się, jakiego koloru był ten Pokémon, odpowiadając, że niebieski(BLUE) - będziemy mogli złapać Latiosa. Jeżeli zaś czerwony(RED) - to Latias.

Diamond/Pearl

W D/P Latias nie występuje. Można go zdobyć, wykonując transfer z gier R/S/E.

HearGold/SoulSIlver

Latias w grze Pokémon HeartGold podróżuje po regionie Kanto i musimy ją ścigać. Natomiast w Pokémon SoulSilver musimy posiadać Enigma Stone i pokazać go w Pewter City Steven'owi, który da nam Soul Dew. Po wyjściu z muzeum zostaniemy zaatakowani przez dziką Latias (Latios w Pokémon HeartGold).

Wpisy z PokéDex'u

Ten Pokémon był niedostępny do czasu III generacji.
Generacja I
Red
Blue
{{{redbluedex}}}
Yellow
{{{yellowdex}}}
Stadium
{{{stadiumdex}}}
Generacja II
Gold
{{{golddex}}}
Silver
{{{silverdex}}}
Crystal
{{{crystaldex}}}
Generacja III
Ruby
Sapphire
Emerald
{{{rsedex}}}
Ruby
Sapphire
{{{rsdex}}}
Ruby
Latias is highly sensitive to the emotions of people. If it senses any hostility, this Pokémon ruffles the feathers all over its body and cries shrilly to intimidate the foe.
Sapphire
Latias is highly intelligent and capable of understanding human speech. It is covered with a glass-like down. The Pokémon enfolds its body with its down and refracts light to alter its appearance.
Emerald
They make a small herd of only several members. They rarely make contact with people or other Pokémon. They disappear if they sense enemies.
FireRed
LeafGreen
It can telepathically communicate with people. It changes its appearance using its down that refracts light.
FireRed
{{{firereddex}}}
LeafGreen
{{{leafgreendex}}}
Generacja IV
Diamond
Pearl
{{{dpdex}}}
Diamond
Pearl
Platinum
Its body is covered in a down that can refract light in such a way that it becomes invisible.
Diamond
{{{diamonddex}}}
Pearl
{{{pearldex}}}
Platinum
{{{platinumdex}}}
HeartGold
SoulSilver
It communicates using telepathy. Its body is covered in down that refracts light to make it invisible.
HeartGold
{{{heartgolddex}}}
SoulSilver
{{{soulsilverdex}}}
Generacja V
Black
White
ひかりを くっせつさせる うもうで ぜんしんを つつみこみ すがたを みえなくする のうりょくを もつ。
Black
{{{blackdex}}}
White
{{{whitedex}}}
Black 2
White 2
Pokédex entry is unavailable at this time. Data will be entered when the Pokédex entry has been verified.
Black 2
{{{black2dex}}}
White 2
{{{white2dex}}}
Generacja VI
X
Y
{{{xydex}}}
X
{{{xdex}}}
Y
{{{ydex}}}
style="-moz-border-radius: 10px; -webkit-border-radius: 10px; border-radius: 10px; background: #Szablon:Omegaruby color;" | omegaruby
style="-moz-border-radius: 10px; -webkit-border-radius: 10px; border-radius: 10px; background: #Szablon:Alphasapphire color;" | alphasapphire
{{{orasdex}}}
style="-moz-border-radius: 10px; -webkit-border-radius: 10px; border-radius: 10px; background: #Szablon:Omegaruby color;" | omegaruby
{{{ordex}}}
style="-moz-border-radius: 10px; -webkit-border-radius: 10px; border-radius: 10px; background: #Szablon:As color;" | as
{{{asdex}}}
 ???
Nie ma dostępnych danych Pokédexa.


Podstawowe statystyki

Za Podst. statystyki Punkty wysiłku
Punkty Życia (HP)
80
-
Atak (Attack)
80
-
Obrona (Defense)
90
-
Atak Specjalny (Special Attack)
110
-
Obrona Specjalna(Special Defense)
130
+3
Szybkość (Speed)
110
-

Ataki poznawane z doświadczeniem

Na poziomie 3 Generacja 4 Generacja
-
Psywave(Psychofala?)
Psywave(Psychofala?)
5
Wish(Marzenie?)
Wish(Marzenie?)
10
Helping Hand(Pomocna Dłoń?)
Helping Hand(Pomocna Dłoń?)
15
Safeguard
Safeguard
20
Dragonbreath(Smoczy Oddech?)
Dragonbreath(Smoczy Oddech?)
25
Water Sport
Water Sport
30
Refresh
Refresh
35
Mist Ball
Mist Ball
40
Psychic(Psychika?)
Zen Headbutt
45
Recover
Recover
50
Charm(Wdzięk?)
Psycho Shift
55
-
Charm(Wdzięk?)
60
-
Healing Wish(Leczące Marzenie?)
60
-
Psychic(Psychika?)
70
-
Dragon Pulse(Smoczy Puls?)

Ataki poznawane przez HM/TM

HM/TM 3 Generacja 4 Generacja
TM02
Dragon Claw(Smoczny Pazur?)
Dragon Claw(Smoczny Pazur?)
TM03
Water Pulse(Wodny Puls?)
Water Pulse(Wodny Puls?)
TM04
Calm Mind(Cichy Umysł?)
Calm Mind(Cichy Umysł?)
TM05
Roar(Ryk?)
Roar(Ryk?)
TM06
Toxic(Toksyny?)
Toxic(Toksyny?)
TM10
Hidden Power(Ukryta Moc?)
Hidden Power(Ukryta Moc?)
TM11
Sunny Day(Słoneczny Dzień?)
Sunny Day(Słoneczny Dzień?)
TM13
Ice Beam(Lodowy Promień?)
Ice Beam(Lodowy Promień?)
TM15
Hyper Beam(Hiperpromień?)
Hyper Beam(Hiperpromień?)
TM16
Light Screen
Light Screen
TM17
Protect
Protect
TM18
Rain Dance(Taniec Deszczu?)
Rain Dance(Taniec Deszczu?)
TM20
Safeguard
Safeguard
TM21
Frustration(Frustration?)
Frustration(Frustration?)
TM22
Solarbeam(Promień Słoneczny?)
Solarbeam(Promień Słoneczny?)
TM24
Thunderbolt(Sto tysięcy wolt?)
Thunderbolt(Sto tysięcy wolt?)
TM25
Thunder(Grom?)
Thunder(Grom?)
TM26
Earthquake(Trzęsienie Ziemi?)
Earthquake(Trzęsienie Ziemi?)
TM27
Return(Powrót?)
Return(Powrót?)
TM29
Psychic(Psychoza?)
Psychic(Psychoza?)
TM30
Shadow Ball(Kula Cieni?)
Shadow Ball(Kula Cieni?)
TM32
Double Team
Double Team
TM33
Reflect
Reflect
TM34
Shock Wave(Fala Uderzeniowa?)
Shock Wave(Fala Uderzeniowa?)
TM37
Sandstorm(Burza Piaskowa?)
Sandstorm(Burza Piaskowa?)
TM40
Aerial Ace(Powietrzny As?)
Aerial Ace(Powietrzny As?)
TM42
Facade
Facade
TM43
Secret Power(Sekretna Moc?)
Secret Power(Sekretna Moc?)
TM44
Rest(Odpoczynek?)
Rest(Odpoczynek?)
TM47
Steel Wing(Stalowe Skrzydło?)
Steel Wind(Skrzydła ze Stali?)
TM51
-
Roost
TM53
-
Energy Ball(Kula Energii?)
TM57
-
Charge Beam(Promień Ładunków?)
TM58
-
Endure
TM59
-
Dragon Pulse(Smoczy Puls?)
TM65
-
Shadow Claw*(Szpony Cieni?)
TM68
-
Giga Impact
TM70
-
Flash(Błysk?)
TM73
-
Thunder Wave(Impuls El-magn.?)
TM77
-
Psych Up
TM78
-
Captivate
TM82
-
Sleep Talk
TM83
-
Natural Gift
TM85
-
Dream Eater
TM86
-
Grass Knot
TM87
-
Swagger
TM90
-
Substitute(Substytut?)
HM01
Cut(Cięcie?)
Cut(Cięcie?)
HM02
Fly(Lot?)
Fly(Lot?)
HM03
Surf(Pływanie?)
Surf(Pływanie?)
HM05
Flash(Błysk?)
Defog(Usuwanie Mgły?)
HM07
Waterfall(Wodospad?)
Waterfall(Wodospad?)
HM08
Dive(Nurkowanie?)
-

Ciekawostki

  • Panuje przekonanie że każdy Latios jest bratem pewnej Latias. Jest to bardzo często przekonanie błędne. Oba te Pokémony wcale nie muszą być rodzeństwem, często to po prostu Pokémon jednego gatunku o innej płci.
  • Latias potrafi przybrać ludzką postać.
  • Latios i Latias, mimo że są rozdzielnopłciowe, nie mogą się rozmnażać.
  • Zarówno Latias jak i Latios zostały złapane przez trenerów (Tobias i Siostra Joy), a ujawnione to zostało w serii DP.

W innych językach

  • Niemiecki: Latias
  • Francuski: Latias
  • Koreański: 라티아스

Zobacz też


Ewolucja

Latias
Nie ewoluuje
Latias
 Smok  Psychika 

Kanto: ArticunoZapdosMoltresMewtwoMew
Johto: RaikouEnteiSuicuneLugiaHo-OhCelebi
Hoenn: RegirockRegiceRegisteelLatiasLatios
KyogreGroudonRayquazaJirachiDeoxys
Sinnoh: UxieMespritAzelfDialgaPalkiaGiratinaCresselia
DarkraiManaphyRegigigasHeatranShayminArceus
Unova: VictiniCobalionTerrakionVirizionTornadusThundurus
ReshiramZekromLandorusKyuremKeldeoMeloettaGenesect
Kalos: XerneasYveltalZygardeDiancie
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach