Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Hoenn

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Hoenn ホウエン地方
Hōen region
HoennIIIE.png
Atwork regiony Hoenn z gry Pokemon Pokémon Emerald
Pierwszy raz pokazany w Pokémon Ruby and Sapphire
Profesor Professor Birch
Startery Treecko, Torchic, and Mudkip
Regionalni złoczyńci Team Aqua, Team Magma
Liga
Liga Pokemon Hoenn League
Miejsce Ligi Ever Grande City
Pokédex
Pokédex List Hoenn Pokédex
Anime
Serie/a Advanced Generation
Sezon(y) Advanced (6)
Advanced Challenge (7)
Advanced Battle (8)
Gry
Generacje III
Gry Ruby and Sapphire
Emerald
Manga
Debiut Regionu PS181
Świat Hoenn w grach R/S/E

Hoenn (jap. ホウエン地方 Hōen-chihō) - region znajdujący się na południowy zachód od Johto, występuje w III Generacji Pokémonów (Ruby, Sapphire i Emerald). Nazwy większości miast w świecie Hoenn składają się ze złożenia dwóch słów (Little Root, Fort Tree, Slate Port, i tym podobne). Profesor Birch z Littleroot Town oferuje graczowi trzy Pokémony: Treecko, Torchica lub Mudkipa do wytrenowania do dalszej podróży.

Spis treści

Etymologia oraz projekt powstania

Etymologia

Junichi Masuda poinformował, że nazwa "Hoenn" pochodzi od 豊縁, hōen, co znaczy "bogate relacje", bo głównym motywem w tym regionie są relacje pomiędzy pokemonami a ludźmi. Powiedział również, że powodem obrócenia Hoenn o 90 stopni względem swojego odpowiednika w świecie rzeczywistym było zwiększenie grywalności nowych gier.

Projekt powstania

Region Hoenn bazuje na wyglądzie trzeciej co do wielkości wyspy japonii - Kyushu.

Historia

Hoenn powstało poprzez działaność Groudon i Kyogre. Groudon ukształtował lądy, natomiast Kyogre morza. Gdy ci dwaj się spotkali zaczęli walczyć, kto ma rządzić na nowopowstałej ziemi. Spór rozstrzygnęła Rayquaza, która wysłała Groudona i Kyogre do jaskini, gdzie zasnęli na wiele lat, a obudzili się podczas wydarzeń III generacji. Regigigas ukształtował obecne Hoenn, po czym zasnął, a jego spokoju w świątyni w Snowpoint strzegą trzy filary - symbole Regirocka, Registeela i Regice.

Miasta, drogi i inne lokalizacje

Hoenn posiada 16 miast i ligę Pokemon, w których zamieszkują ludzie z tego regionu. Jak dotychczas jest do największa liczba miast ze wszystkich pięciu regionów.

Region Hoenn posiada 34 trasy którymi z łatwością można się przemieszczać z jednego miejsca do drugiego. Podobnie jak w Sinnoh, drogi w Hoenn mają własną numerację, a nie jest ona kontynuowana po drogach w Johto. W Johto wynikało to z tego, że Kanto i Johto znajdują się na jednym lądzie, a więc są tak jakby jednym wspólnym regionem, natomiast Hoenn nie sąsiaduje z żadnym z nich. Drogi w Hoenn są numerowane od 101 do 134 . W porównaniu do innych regionów, w Hoenn funkcje mnóstwo szlaków morskich, co daje wrażenie, że region Hoenn jest w połowie wodny, a w połowie naziemny. Region Hoenn wprowadził koncepcję tras o różnych warunkach pogodowych, w tym stałe opady deszczu, burze, opadający popiół z wulkanu oraz pogodne niebo.

Region Hoenn jest wyjątkowy, bo słynie z tropikalnych warunków. Pomimo wielu w Hoenn dróg wodnych, mamy również wiele terenów nad poziomem morza. Miasta w Hoenn są słabo rozwinięte i zazwyczaj łączą się z naturą. Nie ma tu takich miast jak np: Miasto Castelia w Unova lub Miasto Goldenrod w Johto. Region nie posiada ważniejszego pasma górskiego jak to jest np. w Sinnoh. Hoenn wprowadził wiele nowych naturalnych środowiskach, w tym wulkan, dżungla, plaża, pustynia i wiele innych.

Demografia

Cała populacja Hoenn w miastach, miasteczkach, drogach oraz innych lokalizacjach wynosi 598 ludzi w grach Ruby i Saphire.

Miasta

Mapa Miasto Populacja Opis
Littleroot Town E.png Littleroot Town 10 Oryginalny opis z gier R/S/E: A town that can't be shaded any hue.
Oldale Town.png Oldale Town 16 Oryginalny opis z gier R/S/E: Where things start off scarce.
Petalburg City.png Petalburg City 30 Oryginalny opis z gier R/S/E: Where people mingle with nature.
Overworld Rustboro City.png Rustboro City 57 Oryginalny opis z gier R/S/E: The city probing the integration of nature and science.
Dewford Town III.png Dewford Town 27 Oryginalny opis z gier R/S/E: A tiny island in the blue sea.
SlateportCityE.png Slateport City 76 Oryginalny opis z gier R/S/E: The port where people and Pokémon cross paths.
Mauville City.png Mauville City 39 Oryginalny opis z gier R/S/E: The bright and shiny city of fun!
VerdanturfTownE.png Verdanturf Town 29 Oryginalny opis z gier R/S/E: The windswept highlands with the sweet fragrance of grass.
FallarborTownE.png Fallarbor Town 23 Oryginalny opis z gier R/S/E: A farm community with small gardens.
Lavaridge Town Emerald.png Lavaridge Town 28 Oryginalny opis z gier R/S/E: An excellent place for relaxing!
Fortree City.png Fortree City 36 Oryginalny opis z gier R/S/E: The treetop city that frolics with nature.
Lilycove.png Lilycove City 123 Oryginalny opis z gier R/S/E: Where the land ends and the sea begins.
Mossdeep City.png Mossdeep City 45 Oryginalny opis z gier R/S/E: Our slogan: Cherish Pokémon!
Sootopolis.png Sootopolis City 39 Oryginalny opis z gier R/S/E: The mystical city where history slumbers.
Pacifidlog.png Pacifidlog Town 20 Oryginalny opis z gier R/S/E: Where the morning sun smiles upon the waters.
EverGrande City.png Ever Grande City  ??? Oryginalny opis z gier R/S/E: The paradise of flowers, the sea, and Pokémon.

Interesujące miejsca

Ekskluzywne miejsca w Emerald

Te lokalizacje są dostępne jedynie grze Pokemon Emerald:

Anime - ekskluzywne lokalizacje

Zdjęcie Miejsce Opis
ABC Islands.png Wyspy A-B-C ABC Islands to grupa trzech wysp u wybrzeży Hoenn. Wyspa ma Centrum Pokémon i szkołę trenerską. Są na niej dwie rywalizujące ze sobą grupy. Jedna grupa uważa Huntail są silniejsze. Druga wierzy że Gorebyss są silniejsze. Wyspy ABC pojawiają się w The Evolutionary War!.
Banana Slakoth Garden.png Bananowy ogród Slakoth'ów Bananowy ogród Slakhot'ów to rezerwat dzikich Slakoth. Jest atrakcją turystyczną i jest własnością Marcela. Znajduje się w pobliżu miasta Lilycove . Pojawił się w The Garden of Eatin'.
Bomba Island.png Wyspa Bomba Wyspa Bomba po raz pierwszy została wyróżniona w odcinku Judgment Day!.
Camerupt Mountain.png Góra Camerupt'a Nazywa się górą Camerupta, ponieważ wygląda jak garby Camerupta Znajduje się w pobliżu rzeki Volley Town. Ludzie lubią patrzeć w gwiazdy na jej szczycie. Pojawiła się w Crazy as a Lunatone.
Crossgate Town.png Miasto Crossgate Miasto Crossgate położone jest pomiędzy Miastem Petalburg i Fortree. Miasto słynie z potężnych tornad i corocznych zawodów PokéRinger, które przyciągają ludzi z całego świata pokemon.
Donto Island.png Wyspa Donto Wyspa Donto znajduje się w pobliżu miasta Pacifidlog i jest domem dla wielu Donphanów. Pojawiła się w Date Expectations!.
LaRousse from above.png Miasto LaRousse Zaawansowane technicznie miasto, które pojawiło się w F07
Kiri Kir Mountains.png Góra Kiri Kir Góra Kiri kir niegdyś była schronieniem dla wielu Baltoyów
Foothill Town.png Miasto Foothill Foothill to małe miasteczko bez centrum pokemonów, ale z kliniką Dr. Abby super koordynatora.
Forina.png Forina Forina to wielka dolina niedaleko Wulkanu Chimney. Pojawia się w F06
Forbidden Forest Gate.png Zakazany Las Zakazany las to wielki rezerwat pokemonów trawiastych. Venusaur jest tam "królem dżungli".
Square Top Izabe Island.png Wyspa Izabe Wyspa Izabe to wielka wyspa pomiędzy miastem Mossdeep i Sootopolis. Jest bardzo zróżnicowana środowiskowo, od pustyń do pokrytych śniegiem gór.
Purika Contest Hall.png Miasto Purika Miasto niedaleko Sootopolis, May wygrała tam swoją czwartą wstążkę.
Rinshin Town.png Miasto Rinshin Leży pomiędzy miastami Petalburg i Rustboro City. Pojawiło się w Taming of the Shroomish.
Oldale Ruins.png Ruiny Oldale Ruiny niedaleko miasta Odale. Studiuje je profesor Alden. Zadebiutowały w A Ruin with a View.

Drogi

Trasy w Hoenn są numerowane jako 101 - 134, łamiąc wzór ustanowiony przez Kanto i Johto. Spowodowane jest to tym, że po regionie Hoenn nie możemy już zacząć podróży w regionach z poprzednich serii, ponieważ one ze sobą nie sąsiadują. Niektóre z tras mają różne warunki atmosferyczne w zależności od dnia w którym będziemy przez nie podróżować.

Geografia

Hoenn w Ruby i Sapphire

W regionie Hoenn występują skrajne środowiska - od pustyń, poprzez tropikalne lasy, aż do gór. Jednak chyba jego najważniejszą cechą jest obfitość wód. Istnieje kilka dużych wysp dostępnych tylko za pośrednictwem dróg wodnych, a wiele z tych wodnych dróg nadaje się do nurkowania. Klimat jest trochę cieplejszy niż w Kanto, Johto, Sinnoh i Unova.

Wiele obszarów lądowych jest zalesione lub zajmują niewielkie pasma górkie, a więc najbardziej znaczące miasta znajdują się przy brzegu. Dużą część regionu zajmuje woda, porównywalnej ilości do wielkości lądów. Ludzie, którzy żyją w miastach i wsiach w obszarach górskich, muszą dostosować się do trudnych warunków. Skrajnym tego przykładem są mieszkańcy z miasta Fortree, którzy mieszkają w domach na drzewie. Jest to wyraźny kontrast w stosunku do innych regionów w świecie Pokémon, porównując zmodernizowane Johto czy Unova z miasteczkami w Hoenn. Hoenn ma dwa wulkany: jeden aktywny i jeden w stanie uśpienia. Mt. Chimney to aktywny wulkan, w centrum regionu Hoenn, popiół z Mt. Chimney regularnie spada na ulice miast i dróg. Po drugiej stronie regionu znajduje się uśpiony wulkan, niedaleko miasta Sootolopis.

W porównaniu z Kanto i Johto, Hoenn jest bardziej egzotyczne, przez co spokojniejsze i atrakcyjniejsze dla turystów.

Mapa Hoenn w anime

Liga Hoenn

Liderzy Sal

Liga Hoenn
Generacja III Region: Hoenn
Lider Sali
Japoński
Miasto
Japoński
Typ Odznaka
SpriteRoxanne.png
Roxanne
ツツジ Tsutsuji
Rustboro City
カナズミシティ
Kanazumi City
Rock Stone Badge.png
Odznaka Stone
SpriteBrawly.png
Brawly
トウキ Tōki
Dewford Town
ムロタウン
Muro Town
Fighting Knuckle Badge.png
Odznaka Knuckle
SpriteWattson.png
Wattson
テッセン Tessen
Mauville City
キンセツシティ
Kinsetsu City
Electric Dynamo Badge.png
Odznaka Dynamo
SpriteFlannery.png
Flannery
アスナ Asuna
Lavaridge Town
フエンタウン
Fuen Town
Fire Heat Badge.png
Odznaka Heat
SpriteNorman.png
Norman
センリ Senri
Petalburg City
トウカシティ
Tōka City
Normal Balance Badge.png
Odznaka Balance
SpriteWinona.png
Winona
ナギ Nagi
Fortree City
ヒワマキシティ
Hiwamaki City
Flying Feather Badge.png
Odznaka Feather
SpriteTateandLiza.png
Tate and Liza
フウとラン Fū and Lan
Mossdeep City
トクサネシティ
Tokusane City
Psychic Mind Badge.png
Odznaka Mind
SpriteWallace.png
Wallace
ミクリ Mikuri RS
SpriteJuan.png
Juan
アダン Adan E
Sootopolis City
ルネシティ
Rune City
Water Rain Badge.png
Odznaka Rain


Elitarna czwórka

Liga Hoenn
Generacja III
Członek
Japoński
Typ
E Sidney.png
Sidney
カゲツ Kagetsu
Dark
E Phoebe.png
Phoebe
フヨウ Fuyō
Ghost
E Glacia.png
Glacia
プリム Prim
Ice
E Drake.png
Drake
ゲンジ Genji
Dragon
RS Steven.png
Steven (RS)
ダイゴ Daigo
steel
E-Wallace.png
Wallace (E)
ミクリ Mikuri
water

Battle Frontier

Frontier Brains

Hoenn Battle Frontier
Frontier Brain
Japoński
Miejsce
Japoński
Symbole
SpriteNoland.png
Factory Head Noland
ファクトリーヘッド >ダツラ
Factory Head Datsura
Battle Factory
バトルファクトリー
Battle Factory
Knowledgesymbolsilver.png
Silver Knowledge Symbol
Knowledgesymbol.png
Gold Knowledge Symbol
SpriteGreta.png
Arena Tycoon Greta
アリーナキャプテン コゴミ
Arena Captain Kogomi
Battle Arena
バトルアリーナ
Battle Arena
Gutssymbolsilver.png
Silver Guts Symbol
Gutssymbol.png
Gold Guts Symbol
SpriteTucker.png
Dome Ace Tucker
ドームスーパースター ヒース
Dome Superstar Heath
Battle Dome
バトルドーム
Battle Dome
Tacticssymbolsilver.png
Silver Tactics Symbol
Tacticssymbol.png
Gold Tactics Symbol
SpriteLucy.png
Pike Queen Lucy
チューブクイーン -->アザミ
Tube Queen Azami
Battle Pike
バトルチューブ
Battle Tube
Lucksymbolsilver.png
Silver Luck Symbol
Lucksymbol.png
Gold Luck Symbol
SpriteSpenser.png
Palace Maven Spenser
パレスガーディアン ウコン
Palace Guardian Ukon
Battle Palace
バトルパレス
Battle Palace
Spiritssymbolsilver.png
Silver Spirit Symbol
Spiritssymbol.png
Gold Spirit Symbol
SpriteBrandon.png
Pyramid King Brandon
ピラミッドキング ジンダイ
Pyramid King Jindai
Battle Pyramid
バトルピラミッド
Battle Pyramid
Bravesymbolsilver.png
Silver Brave Symbol
Bravesymbol.png
Gold Brave Symbol
SpriteAnabel.png
Salon Maiden Anabel
タワータイクーン リラ
Tower Tycoon Lila
Battle Tower
バトルタワー
Battle Tower
Abilitysymbolsilver.png
Silver Ability Symbol
Abilitysymbol.png
Gold Ability Symbol

Ciekawoski

  • Hoenn ma najwięcej miast i miasteczek ze wszystkich gier - 16
  • Nie licząc miasta gracza, Hoenn posiada najwięcej miast bez lidera sali - Oldale Town, Slateport Miasto, Lilycove Miasto ,Verdanturf Town, Fallarbor Miasto, Miasto Pacifidlog i Ever Grande City .
  • W przeciwieństwie do innych regionów Hoenn ma kilka mniejszych wysp na południowo-wschodnim wybrzeżu jednak nie są one osiągalne w żaden sposób
  • Hoenn jest jedynym regionem, w którym nie da się zaobserwować cyklu dnia i nocy ani razu, oraz nigdy nie był renderowany w 3D
  • Hoenn jest jedynym z głównych regionów, który posiada dwa zespoły złoczyńców
  • Hoenn ma największą ilość dróg - 34
  • Hoenn jako jedyny posiada miasto z centrum handlowym bez Game Corner
  • Hoenn to jedyny region z dwoma latarniami - jedna w mieście Slateport a druga w Lilycove.

Zobacz też


Regiony w Świecie Pokemon
Głowne
KantoJohtoHoennSinnohUnovaKalosAlola
OrreWyspy SeviiWyspy Pomarańczowe
W Grach
FioreAlmiaObliviaPokémon IslandMintale Town
Mystery Dungeon World
Ransei
TCG
Southern IslandsHolonWyspa Trading Card GameWyspa Wielkiej Rakiety


Hoenn
Stonebadge.png Knucklebadge.png Dynamobadge.png Heatbadge.png Balancebadge.png Featherbadge.png Mindbadge.png Rainbadge.png
Miasta i Miasteczka
Littleroot TownOldale TownPetalburg CityRustboro CityDewford Town
Slateport CityMauville CityVerdanturf TownFallarbor TownLavaridge TownFortree City
Lilycove CityMossdeep CitySootopolis CityPacifidlog TownEver Grande City
Drogi Regionalne
101102103104105106107108109110111112113114115116117118
119120121122123124125126127128129130131132133134Underwater
Ważne Miejsca
Petalburg WoodsRusturf TunnelIsland CaveGranite CaveAbandoned ShipOceanic Museum
Seaside Cycling RoadNew MauvilleDesert RuinsMirage TowerTrainer HillFiery Path
Jagged PassMt. ChimneyDesert UnderpassMeteor FallsWeather InstituteScorched Slab
Ancient TombSafari ZoneMt. PyreLilycove MuseumShoal CaveAqua HideoutMagma Hideout
Mossdeep Space CenterSeafloor CavernCave of OriginSky PillarVictory RoadSealed Chamber
Battle Tower/FrontierArtisan CaveAltering CaveMirage IslandSouthern IslandMarine CaveTerra Cave
Dostęp do
Faraway IslandNavel RockBirth Island
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach