Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Groudon

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
  #382 Kyogre            #383 Groudon            #384 Rayquaza  
Book.gifPokédex 383mini.gif
  Groudon
グラードン (Gurādon)
383Groudon.png
Klasyfikacje regionów
National Dex #383
Johto Dex #N/a
Hoenn Dex #199
Sinnoh Dex #N/a
Unova Dex #N/a
Fiore Browser R-209
Almia Browser N/a
Ewolucja
Groudon
Sposób wymowy
Groudon
Wygląd i typ
Typ Ziemia
Wygląd Pokémon kontynent
Stadium rozwoju [[Kategoria:{{{stage}}} Pokémon]] [[{{{stage}}} Pokémon]]
Czas do wyklucia {{{hatch}}} kroków
Wielkość 3,5 m (11′06″)
Waga 950 kg (2094.4 lb.)
Pokémon w grze
Wartość wysiłku +3 do Attack
Zdolność Drought
Ukryta Zdolność Drought
Grupa hodowli No eggs
Doświadczenie 218 podst. exp.
Doświadczenie na Lv100 1,250,000 exp.
Płeć 0% / 0%
Szansa schwytania 5
Groudon w innych językach
↠ Niemiecki Groudon
↠ Francuski Groudon
↠ Koreański 그란돈 Groundon
↠ Chiński (Taiwan) {{{chinMan}}} {{{tmchinMan}}}
↠ Chiński (Hong Kong) {{{chinCan}}} {{{tmchinCan}}}
Groudon na innych stronach
Polska Pokéscena
Pokémon Valhalla
Międzynarodowa Pokéscena

Legendary Pokémon III/IV gen.Pokémon Palace NetworkEevee's PokédexPsypokePokecharmsAzure HeightsPokémon DungeonUltimate Pokémon Center
ⓘ Serebii: I/II Generacja/ III Generacja/ IV Generacja/ V Generacja

383mini.gif Pokémony koloru czerwonego 383mini.gif
(Szukaj)

Groudon (jap. グラードン Guraadon) - legendarny Pokémon trzeciej generacji typu ziemnego, znany z legendy o stworzeniu kontynentów i wielkiej bitwie z Kyogre. Jest legendarnym Pokémonem wersji Pokémon Ruby i Pokémon Emerald. W pierwszej grze można go złapać w czasie wielkiej suszy, w mieście Sootopolis, w jaskini Cave of Origin. W Emeraldzie jest dostępny w Terra Cave po przejściu Elite Four Hoenn. W Trading Card Game występował kilka razy, w tym jako Pokémon Ex i Shiny. Najcięższy z pokemonów 3 generacji.

Spis treści

Fizjologia

Wygląd zewnętrzny

Groudon w animé

Został najprawdopodobniej zaprojektowany, podobnie jak Kyogre, z myślą o biblijnych monstrach1. W przypadku tego Pokémona o Behemocie (hebr. בהמות Bəhēmôth "Bestie"), wspomnianym już w Księdze Hioba - wielkim lądowym zwierzęciu. Jego przeciwnikiem miał być Lewiatan, potwór mórz. Groudon jest dużym Pokémonem o wyglądzie raczej nietypowym, gdyż przedstawiany jako przerażająca rycząca bestia z wielkimi, ostrymi zębami, długimi pazurami i w pancerzu. Wbrew pozorom jest przede wszystkim ziemnym Pokémonem, nie ognistym. Jest przystosowany do życia głęboko pod ziemią, gdzie temperatura jest dla niego wystarczająco wysoka, a na powierzchni spotykany w pobliżach wulkanów2. Porusza się powoli, w postawie pionowej, stawiając stopy dokładnie w stylu "podnieść-przemieścić-opuścić", a jego kroki wprawiają ziemię w drżenie. Posiada ogon o długości ok. 1/3 długości jego ciała, prawdopodobnie do zachowania równowagi. Głowa jest od góry okryta pancerzem, który otacza skryte w ciemnościach (ciało w kolorze czarnym?) oczy. Pancerz na głowie można podzielić następująco:

 1. Górnej: przypominającej kask, podzielonej na cztery łuki zanikające poniżej linii oczu, okrywające skroń Pokémona i wydłużone na końcu pyska, co przypomina nos;
 2. części bocznych po bokach głowy: długich, opadających na pewną wysokość (ok. 0,5m) w dół, ochraniających żuchwę, z długim kolcem wystającym na zewnątrz;
 3. segmentu łączącego masywną głowę z szyją.

Oczy są bardzo podobne do oczu Kyogre - żółte, świecące z okrągłą, czarną źrenicą. Nie zauważono dotychczas, by Groudon mrugał, co oznacza, że prawdopodobnie nie ma ruchomych powiek. Pysk zazwyczaj jest ustawiony równolegle do podłoża, podczas gdy żuchwa otwiera się prostopadle lub pod kątem 45°. W nim znajduje się około czternastu par3 ostrych, zakrzywionych zębów. Posiada również czerwony język.
Wg animé Groudon wydawaje niskie, groźne pomruki, może także głośno ryknąć dźwiękiem przypominającym skrzek bestii. Gry Pokémona w grach zdaje się to potwierdzać, lecz równie dobrze może być dźwiękiem toczących się skał lub pomruku trzęsienia ziemi. Tułów na stronie brzusznej jest zbudowany z substancji przypominającej skórę (z tego względu, że jest plastyczna i rozciągliwa). Na wysokości 2/6 wychodzą górne łapy, a na wysokości 5/6 - dolne. Od strony grzbietu jest pokryty pancerzem podzielonym na segmenty, co nie pozostaje bez znaczenia dla umiejscowienia kończyn. Schemat poniżej przedstawia jeden z możliwych podziałów ciała Pokémona:

Groudonpodzialciala.PNG

Przy takim podziale Groudon ma dwa odcinki główne, od których wychodzą kończyny górne i dolne, a między nimi odcinki łączące. Głowa łączy się z pierwszym odcinkiem łączącym, ten natomiast z pierwszym głównym - od którego wychodzą ręce - następnie jest drugi odcinek łączący, a poniżej drugi odcinek główny - od którego wychodzą nogi - który prowadzi do trzeciego odcinka łączącego, a ten jest połączony z ogonem. Cechą wyróżniającą odcinki główne jest fakt, że po bokach ciała Pokémona są one złożone z dwóch płyt, jak gdyby "części górnej i dolnej", jednakże podobną cechę wykazuje w pewnej części pierwszy (głowa-szyja-pierwszy główny) i trzeci (drugi główny-odc.lędźwiowy-ogon) odcinek łączący, co umożliwia dokonanie innego podziału. Płyty pancerza są w stanie się rozsuwać między czarnymi szczelinami, które mają skłonności do świecenia na niebiesko. Można więc przypuszczać, że między płytami pancerza znajduje się substancja przypominająca skórę. Na styku linii dzielących segmenty zazwyczaj są kolce, prostopadle to płaszczyzny bocznej Groudona. Wszystkich kolców, łącznie z tymi w odcinkach szyjnym i ogonowym, jest osiem par. Na schemacie wykorzystano powiększone sprite Groudona z gry Pokémon Ranger. Dla porównania dołączono dwa sprite oryginalnej wielkości. Łapy, podobnie jak u Kyogre, są pokryte świetlistymi szczelinami, o nieco innym wzorze niż u wodnego rywala4. Łapy są duże i ciężkie, mimo to podnoszenie ich nie sprawia Groudonowi problemu, co świadczy o jego wielkiej sile. Co więcej, jest on nawet w stanie zadawać szybkie ciosy pazurami (posiada atak Slash).

Wzory na łapach (Emerald).

Budowa łap głównie składa się na dwie części: okrągłej, która działając jak bark lub przedramię łączy dłoń z tułowiem. Podobnie jak reszta ciała, dłonie są podzielone na dwa, opancerzoną górną i miękką dolną. Górna ma wzory wraz z płytą pancerza o okrągłym kształcie. Dolna natomiast ma cztery pazury, z czego czwarty niejednokrotnie był ukazywany jako przeciwstawny; pełniący funkcję kciuka. Dolne łapy są nietypowo usytuowane względem tułowia. Nie wychodzą od ciała jak w większości przypadków, dołem (miednicą), lecz bokiem, a do tego są ustawione równolegle do niego. W związku z tym powstaje złudzenie, że stopy są "punktowo" przymocowane do korpusu, a zasada poruszania nogami przy takiej ich budowie pozostaje zagadką - prawdopodobnie Pokémon porusza się przemieszczając do przodu biodro, a nie kończynę. Pokémon tak ciężki, o tak fatalnym rozmieszczeniu masy ciała, o niesprzyjającym nachyleniu ciała, wymaga odpowiedniej przeciwwagi. Właśnie z tego powodu ogon Groudona jest tak długi i płaski. Wychodzą z niego trzy kolce, więc możliwe, że we wnętrzu ogona jest jakaś cięższa struktura na zasadzie kośćca. Ostatni fragment ciała Groudona w przeciwieństwie do reszty nie jest podzielony na część górną i dolną; jest rozczworzony, w całości opancerzony i wykrzywiony na końcu nieznacznie do góry. Groudon oraz Kyogre to dwa Pokémony, których dotyczy wielka legenda związana z ukształtowaniem się mórz i kontynentów na Ziemi. Oba Pokémony były najprawdopodobniej jednymi z pierwszych na planecie. Po uformowaniu powierzchni wywiązała się między nimi katastroficzna bitwa, opowiedziana przez starca na górze Mt Pyre (Hoenn):

 "It happened long, long ago...
 The world was wracked by a ferocious clash between the POKéMON of the land
 and the POKéMON of the sea...
 The POKéMON of the land raised mountains and created continents...
 The POKéMON of the sea raised huge waves and carved out oceans...
 Their fierce duel raged without end.
 The world was engulfed in massive fires and vicious storms.
 It was then that the POKéMON of the sky descended from a storm.
 The POKéMON , shining a vivid green, becalmed the two enraged POKéMON.
 Then, its duty done, the green POKéMON flew off into the wild blue yonder..."5

W legendzie wspomniany jest trzeci, zielony Pokémon, który miał zejść na ziemię i uciszyć szalejących tytanów. Prawie na pewno jest to Rayquaza, która jednak nie bierze udziału w formowaniu powierzchni planety.

Różnice płci

Ten pokémon nie ma płci.

Umiejętności

Znany ze swojej masy, upodobania wyższej temperatury i suchych jaskiń, jego zdolność zwana Drought (susza) sprawia, że zanikają chmury, podwyższa się temperatura otoczenia i nasłonecznienie terenu, w którym przebywa.

Informacje z Pokédexu

Gra Generacja Opis (angielski) Opis (polskie tłumaczenie)
Pokémon LeafGreen & Pokémon FireRed Trzecia(Pierwsza drugiej epoki) This legendary Pokémon is said to represent the land. It went to sleep after dueling Kyogre. Ten legendarny Pokémon reprezentuje lądy. Usnął po bitwie z Kyogre.
Pokémon Ruby Trzecia. Groudon has long been described in mythology as the Pokémon that raised lands and expanded continents. This Pokémon took to sleep after a cataclysmic battle with Kyogre. Groudon w mitologii był obszernie opisany jako Pokémon, który wzniósł lądy i poszerzył kontynenty. Ten Pokémon zasnął po katastroficznej bitwie z Kyogre.
Pokémon Sapphire Trzecia. Groudon has the power to scatter rain clouds and make water evaporate with light and heat. It came as a savior to people who had been suffering from terrible floods. Groudon ma moc rozpraszania chmur deszczowych i wymuszania parowania wody światłem i żarem. Ratunek dla ludzi cierpiących z powodu straszliwych powodzi.
Pokémon Emerald Trzecia. Groudon has appeared in mythology as the creator of the land. It sleeps in magma underground and is said to make volcanoes erupt on awakening. Groudon pojawił się w mitologii jako twórca lądów. Śpi w magmie pod ziemią; mówi się, że gdy się budzi, wybucha wulkan.
Pokémon Diamond/Pearl Czwarta A Pokémon which slumbered in the underground magma after its deadly fight with Kyogre long ago. Pokémon który zdrzemnął się w magmie po śmiertelnej walce z Kyogre lata temu.

Animé

Groudon w animé

Groudon zdaje się mieć w animé większy udział niż Kyogre czy Rayquaza. W filmie szóstym wystąpił jako tzw. Fake Groudon (ang. fake - podróbka) - utworzony jako wymuszone życzenie Jirachi - którego nawet biologia różniła się od budowy oryginału. W serialu wystąpił w kilku odcinkach, w jednym walczył z Kyogre, w innym był iluzją stworzoną przez Mismagiusa.

Manga

Groudon w mandze

Wystąpił w mandze jako Pokémon, który walczył z Kyogre. Misją Team Magma było obudzić go, by móc zainicjować ekspansję lądów. Groudon został ostatecznie obudzony, Wallace, Brawly oraz Roxanne usiłowali go zatrzymać, ale na próżno.

Trading Card Game

W TCG pojawiło się wiele kart z Groudonem, w tym Team Magmas's Groudon, Groudon* i Groudon ex. Zwykły Groudon ma typ walki, około 80 HP i ataki sięgające 40 punktów uszkodzeń. Ex miał błyszczące tło, 100 punktów HP i atak Power Blast zadający 100 punktów uszkodzeń, ale wymagający nakładu dwóch energii walki.

Gry

Groudon ma ogromne znaczenie dla gier Pokémon Ruby/Sapphire/Emerald. Główna fabuła tych wersji rozgrywa się wokół Kyogre, Groudona i Rayquazy, w Pokémon Emerald widać Groudona w trakcie intra; jest on również maskotką gry Pokémon Ruby.

Występowanie

Groudon jest legendarnym Pokémonem.

Gra Lokalizacja
R/B/G/Y
Brak
G/S/C
Brak
Pokémon Ruby
Cave of Origin
tylko 1 Pokémon
Pokémon Sapphire
Brak
Pokémon Emerald
Terra Cave
tylko 1 Pokémon
FR/LG
Brak
D/P
Brak

Red/Blue/Green/Yellow

W Pokémon Red/Blue/Green/Yellow Groudon w ogóle nie występuje i niemożliwa jest wymiana go z R/S/E do tych gier.

Gold/Silver/Crystal

W Pokémon Gold/Silver/Crystal Groudon w ogóle nie występuje i niemożliwa jest wymiana go z R/S/E do tych gier.

Ruby/Sapphire

W Pokémon Ruby/Sapphire Groudon występuje jedynie w wersji Pokémon Ruby. Po pokonaniu Magma Leadera Maxiegogo Groudon ucieka z jaskini i rozpoczyna się wielka susza. Wtedy gracz musi wejść do Cave of Origin i pokonać Groudona. Może go też wtedy złapać.

Fire Red/Leaf Green

W FR/LG Groudon nie występuje. Można go zdobyć, wymieniając go z gier R/E.

Emerald

W Emeraldzie Groudon występuje po pokonaniu Elite Four. Należy iść do Weather institute na zachód od Fortree City, gdzie naukowiec powie na której drodze występują wielkie upały(bądź ulewy)6. Należy się udać jak najszybciej na wskazane miejsce(będzie to droga lądowa, lecz w niektórych miejscach wymagająca dojścia przez wodę) i wejść do jaskini. W niej będzie mało przestrzeni, ukazującej wejście do Terra Cave. Tam Groudon jest na poziomie 70 i można go złapać lub pokonać.

Diamond/Pearl

W D/P Groudon nie występuje. Można go zdobyć, wykonując transfer z gier R/S/E.

Podstawowe statystyki

Za Podst. statystyki Punkty wysiłku
Punkty Życia (HP)
100
-
Atak (Attack)
80
+3
Obrona (Defense)
140
-
Atak Specjalny (Special Attack)
100
-
Obrona Specjalna(Special Defense)
90
-
Szybkość (Speed)
90
-

Ataki

W nawiasie podano ustalone lub proponowane(te są ze znakiem zapytania "?") polskie nazwy ataków.

Ataki poznawane z doświadczeniem

Na poziomie 3 Generacja 4 Generacja
-
Mud Shot
Mud Shot
5
Scary Face
Scary Face
15
Ancientpower
Ancientpower
20
Slash
Slash
30
Bulk Up
Bulk Up
35
Earthquake
Earthquake
45
Fire Blast
Fire Blast
50
Rest
Rest
60
Fissure
Fissure
65
Solarbeam
Solarbeam
75
Eruption
Earth Power
80
-
Eruption

Ataki poznawane przez HM/TM

HM/TM 3 Generacja
TM02
Dragon Claw(Smoczy pazur?)
TM05
Roar(Ryk?)
TM06
Toxic(Toksyny?)
TM08
Bulk Up
TM11
Sunny Day(Słoneczny dzień?)
TM15
Hyper Beam(Hiperpromień?)
TM17
Protect
TM20
Safeguard
TM21
Frustration(Frustracja?)
TM22
Solarbeam(Promień solarny?)
TM23
Iron Tail(Żelazny ogon?)
TM24
Thunderbolt(Sto tysięcy wolt?)
TM25
Thunder(Grom?)
TM26
Earthquake(Trzęsienie Ziemi?)
TM27
Return(Powrót?)
TM28
Dig
TM31
Brick Break(Łamanie cegły?)
TM32
Double Team(Podwójna drużyna?)
TM34
Shock Wave(Fala Uderzeniowa?)
TM35
Flamethrower(Miotacz ognia?)
TM37
Sandstorm(Burza piaskowa?)
TM38
Fire Blast(Ognisty podmuch?)
TM39
Rock Tomb
TM40
Aerial ace(Powietrzny as?)
TM42
Facade
TM43
Secret Power(Sekretna Moc?)
TM44
Rest(Odpoczynek?)
TM50
Overheat(Przegrzanie?)
HM01
Cut(Cięcie?)
HM04
Strength(Siła?)
HM06
Rock Smash(Niszczenie skał?)

Ewolucja

Groudon
Nie ewoluuje
Groudon
 Ziemia 


Sprity w Grach

383mini.gif Ruby Sapphire Emerald FireRed LeafGreen
Przód
383rs.png383rss.png
383em.gif
383rs.png383rss.png
Tył
383rseb.png383rsebs.png
Diamond Pearl
Samica: Samiec:
Przód
383dp1.png383dp1s.png
383dp2.png383dp2s.png
383dp1.png383dp1s.png
383dp2.png383dp2s.png
Tył
383dpb.png383dpbs.png
383dpb.png383dpbs.png
Dymorfizm płciowy nie istnieje.
Po obu stronach obrazki są takie same.

W innych językach

 • Niemiecki: Groudon
 • Francuski: Groudon

Zobacz też

Przypisy

1 por. Hi 40,15; Groudon; Behemot.
2 por. Pokémon Ruby (Cave of Origin) oraz Pokémon Mysterious Dungeon Red & Blue, jednakże Groudon w Emerald nie występuje w wulkanie, ale w losowych skałach.
3 por. Pokémon Colosseum & XD, dokładniejsze obrazy animé ukazują dwanaście bądź czternaście par.
4 por. Kyogre.
5 źródło: Pokémon Emerald, po pokonaniu Elite Four Hoenn. Wersja z R/S może się różnić od podanej.
6 patrz: Kyogre w Emeraldzie.

  #382 Kyogre            #383 Groudon            #384 Rayquaza  
Kanto: ArticunoZapdosMoltresMewtwoMew
Johto: RaikouEnteiSuicuneLugiaHo-OhCelebi
Hoenn: RegirockRegiceRegisteelLatiasLatios
KyogreGroudonRayquazaJirachiDeoxys
Sinnoh: UxieMespritAzelfDialgaPalkiaGiratinaCresselia
DarkraiManaphyRegigigasHeatranShayminArceus
Unova: VictiniCobalionTerrakionVirizionTornadusThundurus
ReshiramZekromLandorusKyuremKeldeoMeloettaGenesect
Kalos: XerneasYveltalZygardeDiancie
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach