Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Gary Oak

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Gary Oak
シゲル Shigeru Ōkido
Gary Oak.png
Atwork Gary'ego z serii DP
Płeć Mężczyzna
Kolor oczu Czarne
Kolor włosów Brązowe
Miasto Alabastia
Region Kanto
Krewni Profesor Oak (dziadek),
Klasa Trener, Naukowiec Pokémon
Debiut w anime Pokémon, wybieram cię!
Angielski głos Billy Beach
Japoński głos Yūko Kobayashi
Polski głos Marek Włodarczyk (sezony 1-6); Karol Wróblewski (sezony 10-12)

Gary Oak (jap. Shigeru Ōkido ) - Pierwszy rywal Asha, wnuk Profesora Oaka. Jest odpowiednikiem Greena z gier. Jego japońskie imię jest "pożyczone" od Shigeru Miyamoto, który czasem jest uważany za rywala Satoshi Tajiriego.

Spis treści

Życiorys

Gary pochodzi z Alabastii w regionie Kanto. W dzieciństwie przyjaźnił się z Ashem, jednak zaczęło ich zbyt wiele różnić. Stają się rywalami, symbolem tego jest stary Poké Ball, którego wyłowili z rzeki i rozerwali na pół. Każdy z nich ma przy sobie jedną jego część. W wieku 10 lat Gary wyrusza w swoją podróż Pokémon.

W Anime pojawił się w pierwszym odcinku, gdzie wraz z dwoma innymi trenerami dostał swojego startera, lecz długo nie było wiadomo, czy to Bulbasaur, Charmander czy Squirtle. Ta informacja została ujawniona w Rywalizacja i przyjaźń, gdzie posiadał on Blastoise'a, który był wyewoluowaną formą Squirtle'a. Jego starter walczył z Metapodem Samuraja tak jak dwóch innych trenerów, którzy dostali Bulbasaura i Charmandera.

Gary często pojawiał się w pierwszym sezonie, wraz z nim były też jego Cheerleaderki, które mu kibicowały we wszystkich walkach. W odcinku Primeape idzie na banany słyszano o nim, że ma 5 odznak. Pojawił się w odcinku Zakopcie tego Digletta!, gdzie chciał walczyć z Diglett'ami, ale jego Pokémony, nie wychodziły z Poké Ball'i, ponieważ nie chciały z nimi walczyć.

Gary był widzainy w odcinku Walka o odznakę. Tam chciał zdobyć Odznakę Ziemi, z łatwością pokonał Nidoking'iem Golem'a i Arcanine'm Kingler'a, ale jego Pokémony nie były w stanie walczyć z Mewtwo, który był kontrolowany mechaniczną zbroją. Nie zdobył Odznaki Ziemi, ale miał 10 innych więc ta była mu niepotrzebna. W lidze, Gary nie zaszedł tak daleko jak Ash, mimo tego, że zawsze był od niego lepszy.

W Tajemnica Brocka Zespół R zabrał wrzystkie Pokémony, które przechowywał Profesor Oak. Grupa przestępcza związała bohaterów, a ci nic nie mogli zrobić. Wtedy pojawił się Gary, pn walcząc swoją Nidoqueen błysnął Zespół R i uratował Ash'a. Wtedy szykowała się pierwsza bitwa między nimi, która rozpoczeła się w Kto będzie lepszy?. Ash wybrał Pikachu, a Gary Eevee. Ta bitwa była nawiązaniem do gry Yellow, jednak Ash ją przegrał, a Gary odszedł.

Obecność Gary'ego mogliśmy dostrzec w lidze Johto. W końcu Ash mógł zrewanżować się Gary'emu i tak właśnie się stało. Po porażce Gary wyruszył by zostać profesorem jak jego dziadek. Jego marzenie spełnia się ponieważ ma on już własne laboratorium i sam ożywił Aerodactyl'a w Putting the Air Back in Aerodactyl!. Był pokazany w Home is Where the Start Is! gdzie miał Electivire'a. Na sam koniec pojawia się w serii Diament i Perła gdzie raz w Łowczyni powraca chroni 4 Shiledon'y, a drugi raz walczy z Saturn'em by nie doszło do wybuchu galaktycznej bomby. Jednak nie udaje mu się to i trzy Pokémony jezior zostają schwytane przez Łowczyni J, która dostarcza je Cyrus'owi.

Gary pojawia się w retrospekcji Ash'a w sezonie Przygody w Unovie i nie tylko, w odcinku Marzenie Wciąż Trwa!

Galeria o Garym

Osiągnięcia

Kanto

Podczas swojej podróży po Kanto, Gary zebrał dziesięć odznaki. W odcinku Primeape idzie na banany dowiadujemy się że ma już ich pięć. Gary zdobył następujące odznaki:

W Konferencji Wzgórza Indigo uplasował się w grupie Top 32.

Johto

Podczas podróży po Johto, Gary zdobył minimum osiem odznak i dzięki temu mógł walczyć w Lidze Pokemon. Podczas finałów Srebrnej Konferencji uplasował się w grupie Top 18.

Odznaki

Odznaki Gary'ego
Kanto Boulder Badge.png Rainbowbadge.png Garb3.png Garb4.png Garb5.png Cascade Badge.png Garb6.png Garb7.png Garb2.png Garb1.png
Johto
(możliwe)
Zephyrbadge.png Hivebadge.png Plainbadge.png Fogbadge.png Stormbadge.png Mineralbadge.png Glacierbadge.png Risingbadge.png

Pokémony

Przy sobie

Squirtle › Wartotle › Blastoise
Gary Blastoise.jpg
Eevee › Umbreon
Gary Umbreon.png
Electivire
Gary Electivire.png

U dziadka

Duduo › Dodrio
GaryDodrio.png
Scizor › Scizor
Gary sciz.jpg
Nidoqueen
Gary Nidoqueen.jpg
Golem
Gary gol.jpg
Wielki Krabby
GaryKarbby.png
Magmar
Gary mag.jpg
Nidoking
GaryNidoking.jpg
Arcanine
Arcan gar.jpg
Różne Pokémony
Różne Pokémony Red Nowe Pokémony Gary'ego były pokazane w komputerze podczas Srebrnej Konferencji. Miał on tak 6 nowych Pokémonów. Były to: Alakazam, Houndoom, Pinsir, Fearow, Kingdra i Skarmory.
Debiut Ataki
Rywalizacja i przyjaźń Nieznane


Tymczasowe lub nieoficjalne

JarukeAshHoothoot.png

Hoothoot Normalny

Aerodactyl.png

Aerodactyl Skała/Lot

Shieldon anime.png

Shieldonx4
Skała/Stal

Bohaterowie Anime
Główni Antagoniści Rywale
Ash KetchumPikachuMistyBrock
Tracey SketchitMayMaxDawn
PiplupIrisAxewCilan
SerenaClemontBonnieDedenne
JessieJamesMeowthButchCassidy
GiovanniDr. NambaMatoriPierceDr. Zager
ArchieShellyMaxieTabithaBrodieJ
CyrusSaturnMarsJupiterCharon
GaryRitchieHarrisonDrewHarley
MorrisonTysonSolidadPaulZoey
NandoKennyBarryUrsulaConway
TripBiancaBurgundyStephanGeorgiaCameronVirgil
Drugoplanowi
DeliaNormanCarolineJohannaFlintLolaForrestRodzeństwo BrockaDaisyVioletLilyChiliCress
Todd SnapCaseyLizaSakuraMacyVincentReggieAngielyraKhouryTobiasLuke
Profesor OakProfesor IvyProfesor ElmProfesor BirchProfesor RowanProfesor CarolinaProfesor JuniperProfesor Cedric JuniperDr. Fennel
Siostra JoyOficer JennyDon GeorgeLanceCynthiaLookerIngoEmmet
Charles GoodshowScottRhondaVivian MeridianLilian MeridianMarianContestaMr. Sukizo
Liderzy SalElitarna CzwórkaFrontier BrainProfesor Sycamore

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach