Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Encyclopaediae Pokémonis

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Podstawowe logo Encyclopaediae Pokémonis, koloru szarego

Encyclopaediae Pokémonis (łac. Encyklopedie Pokémon) to zbiór wielojęzycznych encyklopedii Pokémon o wolnej treści, do którego należy, między innymi, Wikinezka.

Spis treści

Historia

Pierwszą osobą, która wpadła na pomysł stworzenia edytowalnej przez użytkowników strony internetowej o tematyce Pokemon był Meowth346 (Pokémon Forever). Za jakiś czas, sama Bulbapedia została utworzona w grudniu 2004, i otwarta w lutym 2005. W kwietniu 2005, nYoo zaproponował niemiecką wersję, aczkolwiek bez skutku. Później w październiku tego samego roku powstała PokéWiki.

Ponieważ obie encyklopedie posiadały wolną zawartość, administracja zdecydowała się połączyć je w organizację o nazwie Encyclopaediae Pokémonis oczekując na nowych członków. Z czasem powstało także japońskie Pokémon Wiki (kwiecień 2006). Rok później, dnia 6 kwietnia 2007 do tej grupy dołączyła Wikinezka. 28 września 2007 roku francuska Poképédia dołączyła do grupy Encyclopaediae Pokemonis. W pierwszy dzień świąt (25 grudnia) 2007 roku członkostwo uzyskała brazylijska LANDpedia używająca języka portugalskiego. 19 sierpnia 2009 unia mogła pochwalić się siódmą wiki, hiszpańską Pokétecą. 20 sierpnia 2010 do unii dołączył włoski Pokémon Central.

Aktualnie wszystkie osiem wiki tworzą nawzajem do siebie połączenia zwane interwiki, których działanie przedstawia ramka po lewej części strony pod działem menu o nazwie "narzędzia".

Logo Encyclopaediae Pokemonis we wszystkich wersjach językowych przedstawia wzór flagi Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), będący mapą azymutalną Ziemi, otoczony gałązkami oliwnymi, które symbolizują pokój. Wersja Encyclopaediae Pokemonis jest otoczona Poké Ballem, co oznacza tematykę zjednoczonych Wiki. Każda z nich ma inny kolor loga. Anglojęzycznej Bulbapedii odpowiada kolor zielony, niemieckojęzycznemu PokéWiki kolor jasnoniebieski, japońskojęzycznemu Pokémon Wiki niebieski, polskojęzycznej Wikinezce kolor czerwony, francuskojęzycznej Poképédii żółty, portugalskojęzycznej, brazylijskiej LANDpedii pomarańczowy, a hiszpańskojęzycznej Pokéteca'i brązowy.

Przyszłość

Przewidywanie przyszłości Encyclopaediae Pokémonis jest, jak to bywa w wypadku serwisów internetowych, trudne. Hipotetycznych kandydatów do przyłączenia do unii było dwóch, z czego właściciele jednej wiki wyrazili chęć dołączenia.

1. Hellenic Pokémon Wiki (HPW)
język: grecki
powód przez który przyłączenie jest niemożliwe: wiki się nie rozwija, trwa całkowity brak edycji
2. 神奇宝贝百科 (Pokémon Encyclopedia)
język: chiński
powód przez który przyłączenie jest niemożliwe: prośba przynależności do Encyclopediae Pokémonis jeszcze jest obecnie przedmiotem dyskusji

W najbliższym czasie prawdopodobnie skład Encyclopaediae Pokémonis pozostanie taki, jaki jest obecnie.

Linki zewnętrzne

Encyclopaediae Pokémonis
w języku
angielskim niemieckim japońskim polskim francuskim portugalskim hiszpańskim włoskim
Bulbagarden
Bulbapedia
Filb.de
PokéWiki
Pokémon Republic
Pokémon Wiki
Wikinezka
Neo Soul Silver
Poképédia Pokémon LAND's
LANDpedia
Pokéteca Pokémon Central
zh:Encyclopædiæ Pokémonis
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach