Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Dzikie Pokémony

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
A wild Magneton appears to Lucas in Pokémon Platinum

Dzikie Pokémony (Japoński: 野生|やせいポケモン, Angielski: wild Pokémon) są to pewne Pokémony, które nie są obecnie w posiadaniu jakiegokolwiek Trenera Pokemonów. Spotyka się je w wielu miejscach świata Pokémon, najczęściej poza miastami, często w wysokiej trawie , w jaskiniach lub na wodzie. Zazwyczaj trener będzie próbował schwytać dzikiego Pokémona do Poke Balla, ale jeżeli trener nie jest nim zainteresowany, może uciec z walki, lub lub go pokonać zdobywając doświadczenie dla pokemona, który zadał decydujący cios. Istnieje wiele przykładów dzikich Pokémonów wykorzystywane do pomocy i niekoniecznie są złapane przez trenera. Doskonałym przykładem są Pokemon Rangersi, którzy do swoich zadań używają pokemonów złapanych za pomocą Capture Style.

W grach

A wild double battle

W grach, dzikie Pokémony pojawiają się naprzeciw gracza w różnych miejscach, najczęściej w trakcie spaceru przez wysoką trawę, ale także w jaskiniach, opuszczonych budynkach, w wodzie, podczas łowienia, rozbijania skał, uderzania w małe drzewa czy też smarowaniu pnia drzewa miodem. W zależności od lokalizacji, Pokémony mogą występować w różnuch gatunkach oraz różnych poziomach w zależności od postępu gry oraz obszaru eksploatacji świata pokemon.

Każdy złapany dziki pokemon może umieć do czterech ruchów. Są one zależne od gatunku, typu, poziomu ewolucji. Podczas zdobywania poziomów pokemon może uczyć się nowych rucjów tj. na poziomie 8 Yanma będzie znał Akcję, spojrzenie w przyszłość oraz szybki atak, gdy napotyka się ją na wolności w Pokemon Platinum , podczas gdy tego samego pokemona napotkamy na poziomie 19 będzie znał szybki atak, podwójną drużynę, bomba dźwięku i wykrywanie. Dotyczy to nawet gatunków w ostatnim stadium ewolucji, takich jak Raichu, których również możemy spotkać w naturalnym środowisku, zawsze będzie znać Elektryczny szok, Bat, Szybki atak i piorun. Istnieje kilka sposobów aby przestać spotykać dzikie Pokémony lub spotykać je rzadziej. Jeden z nich, to wprowadzone w I generacji, Repele, który pozwoli uniknąć spotkania każdego Pokémona na niższym poziomie niż nasz pokemon. W II generacji wprowadzono Pokégear, dzięki któremu możemy zwiększyć szanse spotkania pokemona, lub je zmniejszyć. Podobnie jest w generacji III i IV. W niektórych przypadkach, możemy spotkać dwa dzikie Pokémon na raz. W IV generacji gdy gracz podróżuje z innym trenerem w określonych obszarach może spotkać dwa pokemony. Walczymy wtedy w podwójnej bitwie. Ten rodzaj bitwy został wprowadzony już w III generacji. W V generacji podobnie możemy spotkać po dwa pokemony w niektórych miejscach, jednak za każdym razem, aby złapać jednego z tych pokemonów, drugiego musimy pokonać.

W anime

Zazwyczaj dzikie Pokémony nie są głównym elementem anime, ponieważ koncentruje się ono głównie na Pokémonach należących do Ash'a, jego przyjaciół i innych trenerów spotykanych przez niego. Większość Pokémon należących do grupy były zaprezentowane w ich naturalnym środowisku, w trawie czy innych miejsach, a potem były łapane przez bohatera, najczęściej na końcu odcinka. Mimo to, było kilka powtarzających się dzikich Pokémonów, którze pojawiają się co jakiś czas i nigdy nie były złapane przez bohaterów anime. Wszystkich z tych Pokémonów, oprócz Aipom nie zostały złapane przez bohaterów.

Istnieją jednak liczne przykłady dzikich Pokémonów, które są opisywane w anime jako debiut. Są to nowe gatunki, które zazwyczaj jedynie Ash widzi po raz pierwszy jako młody trener. Dla przykładu mogą to być Clefairy z EP006 czy też Sudowoodo w EP162.

W pierwszym odcinku anime, Pokedex Asha twierdzi, że dzikie Pokémony często są zazdrosne o pokemony należące do niektórych trenerów. Jest to jeden z powodów, z których Spearow, którego Ash uderzył kamieniem zaatakował Pikachu, a nie Asha.

Odcinek Pokémon Źródło Opis
EP001 Dzikie Pokémony Pokédex Asha Dzikie Pokemony są zazdrosne o Pokémony, które należą do jakiegoś trenera.
Tu kończą się wpisy z serii original.
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach