Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Dawn (Anime)

Z Wikinezka
(Przekierowano z Dawn (animé))
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dawn
ヒカリ Hikari
Dawn BW2.png
Grafika Dawn z serii Najlepsze Życzenia
Płeć Kobieta
Kolor oczu Niebieskie
Kolor włosów Granatowe
Miasto Twinleaf
Region Sinnoh
Klasa Koordynatorka,
Debiut w anime Pierwsza podróż
Angielski głos Emily Jenness
Japoński głos Megumi Toyoguchi

Dawn (jap. Hikari) - jedna z głównych bohaterek serii Diamond&Pearl, podróżująca z Ashem od odcinka Pierwsza podróż do Wspomnienia utkane są ze szczęścia!. Dziesięcioletnia koordynatorka pochodząca z Twinleaf.

Grafika Dawn z serii Diament i Perła
Dawn na pokazach

Spis treści

Historia

Walka w sali Dawn

Dawn rozpoczęła swoją podróż z Piplupem. W przeciwieństwie do May, wiedziała od początku, że chce być koordynatorką. Po spotkaniu z Ashem i Brockiem, zdecydowała się na podróż z nimi, gdyż ich doświadczenie miało być prawdopodobnie dla niej pomocne. Podobnie jak Ash, miała szczęście i spotkała legende na początku swojej podróży - widziała duszę Mesprita w Pierwsza podróż.

Debiut Dawn

Miała rower, ale tak jak rowery Misty i May, został zniszczony przez Piorun Pikachu. Jednak nie wspomniała o tym Ashowi przez ponad 30 odcinków. Planowała wziąć dużą walizkę pełną sukienek, ale jej mama zostawiła ją w domu, ze względu na niepraktyczność. Posiada przepustkę do Pokazów w Sinnoh, a jej okrzyk na pokazach to Strumień Światła! (ang. Spotlight!, jap. Charm up!). Johanna dała swej córce swoją pierwszą wstążkę na szczęście, którą zdobyła jako koordynatorka.

Dawn swoje pierwsze pokazy przegrała, w odcinku Dawn i jej pierwsza rywalka ze swoją nową rywalką, Zoey, która po pokazie stała się jedną z jej bliższych przyjaciół i później wiele razy pomogła koordynatorce w trudnych chwilach. Po przegranej, jej matka powiedziała, by nie opierała się na niej, a na przyjaciołach. Ostatecznie, w jej drugim oficjalnym pokazie, Dawn wyprzedziła swojego rywala z dzieciństwa, Kenny'ego i zdobyła swoją pierwszą wstążkę.

Później trenowała z Zoey w wymyślaniu różnych kombinacji do pokazów odcinku Porażki i zwycięstwa. Jednak nie była w stanie stworzyć do perfekcji Lodowy Strumień Wody Buizela, choć sama go wymyśliła. Ash później dokonuje tego w Pucharze Wallace'a.

Pomimo jej zaufania i szkolenia do pokazów, w odcinku Nie mów hop, Dawn, kiedy startowała w Pokazach Hearthome, przegrała w rundzie apelowej, co uczyniło ją pierwszą główną bohaterką, która odpadła z pokazów przegrywając rundę apelową. W odcinku Wielkie zaskoczenie, po raz drugi z rzędu przegrała w rundzie apelowej. To była znacząca zmiana w charakterze Dawn. Po drugim ciosie, Dawn straciła poczucie własnej wartości, nie wiedziała, co robić i wciąż była bardzo zdenerwowana, jak widać w Mleczne wspomnienia. Jednak, stała się bardziej skupiona i odzyskała pewność siebie po walce z Maylene w odcinku Coś więcej niż walka. Dawn zaczęła ćwiczyć na poważnie i ostatecznie była w stanie złamać złą passę w odcinku Strategia z uśmiechem, gdzie była w stanie wygrać Puchar Wallace'a, pokonując May w finale. Dawn, od tego czasu utrzymuje nowe skupienie i pokorę.

Dawn i Zoey

Po nauce się do kolejnego pokazu w Celestic, stała się bardzo oddana w szkolenia, i faktycznie przepracowywała swoje Pokémony w Zespół R wraca do korzeni!. Ze względu na ciężką pracę, udało jej się wygrać pokazy w Starcie dwóch pokoleń!. Jedna z kombinacji Dawn w tym pokazie dała Ashowi inspirację dla jednej z jego taktyk, którą później użył - Kontra Tarczy. W odcinku Płochliwy przyjaciel!, jej Mamoswine zaczął być nieposłuszny po ewolucji. Mimo to, wciąż chętnie go trenowała.

Mimo nieposłuszności, Dawn bardzo dbała o Mamoswine'a, jak pokazano w odcinku Próba sił, gdy oboje zgubili się, a Mamsowine został ranny. Korzystając z wiedzy medycznej Brocka, otrzymanej w Doktor Brok!, Dawn była w stanie uleczyć Mamoswine'a, który zaczął powoli ją słuchać. Jednak wciąż był buntownikiem i był znów nieposłuszny w finale Pokazów Lilypad w Dla Jessie wszystko, ze względu na krótki temperament, przez co przegrał walkę. Jednak Dawn pozostaje spokojna i pozostaje optymistką.

Jej spotkanie z Mespritem i spotkania Asha i Brocka z Azelfem i Uxie objawiły się, gdy Zespół G złapał opiekunów Jezior, by przebudzić Dialgę i Palkię w Filarach Włóczni. Opiekunowie Jezior porozumiewali się telepatycznie z Ashem, Dawn i Brockiem i teleportowali ich do Centrali Zespołu G. W końcu z pomocą Cynthii, udaremnili plany Zespołu G, a opiekunowie jeziora zostali uwolnieni.

Z pomocą Zoey i Candice, po wielu nieudanych próbach, opanowuje nową taktykę, Płonący Lód. Korzysta z tej taktyki w Pokazach Daybreak.

Podczas gdy jest jedyną przyjaciółką głównego bohatera, która nie ma rodzeństwa, ma dwóch przyjaciół z dzieciństwa, którzy pojawili się w anime, Kenny'ego i Leonę, obaj nazywających ją Dee Dee (jap. ピカリ Pikari). Dawn nie pozwoliła im powiedzieć Ashowi i Brockowi, dlaczego ma ten przydomek, ale w odcinku Nie jestem Dee Dee, Jestem Dawn! okazało się, że powodem nazwy były jej błyszczące włosy, które zostały naelektryzowane przez klasowe zwierzątka w jej przedszkolu, Plusle'a i Minuna, dlatego też w przedszkolu nazywano ją Diamentowa Dzidzia. Ze względu na to, odczuwa pewien strach do Plusle'a i Minuna.

Poffinki Dawn

Ursula wykorzystuje to przeciwko Dawn w pokazach i celowo próbuje zniszczyć jej włosy za pomocą Plusle'a i Minuna. Choć Dawn chwilowo ulega traumie, za zachętą Mamoswine'a i Cyndaquila, była w stanie zagórować nad traumą i pokonać Ursulę, przez co wygrała swoją ostatnią wstążkę, która dała jej wstęp do Wielkiego Festiwalu.

Później trenuje w odcinku Nauka od podstaw!, gdzie pojawia się z nową taktyką do Wielkiego Festiwalu Sinnoh, Lodowym Żyrandolem. Tym razem wspaniale opanowała nowy ruch. Później, po uzyskaniu Togekiss, trenowała, aby znaleźć sposób na obejście konieczności poruszania się z gracją nowego pokemona i udało jej się zrobić to pomyślnie.

Dawn weszła do Wielkiego Festiwalu Sinnoh w odcinku Zaczynamy Pierwszą Rundę!, używając Buneary i Cyndaquila w rundzie apelowej. Tam przechodzi dalej i walczy z Ursulą w następnym odcinku. Z Mamoswine'em i Pachirisu, a także jej nową kombinacją, Lodowym Żyrandolem, była w stanie pokonać Gabite i Flareona Ursuli. W kolejnym odcinku pokonała Jessilinę i awansowała do finału, gdzie walczyła z Zoey.

Po bardzo bliskiej walce Piplupa i Togekiss przeciwko Glameowowi i Gallade'owi Zoey, w końcu przegrała. Po finale, zwraca wstążkę matce mówiąc, że nie jest już w jej cieniu, lecz potrzebuje tylko opieki i wsparcia Pokémona, udowadniając w ten sposób swój rozwój jako trenera.

Po zakończeniu festiwalu, Zoey powiedziała Dawn, że Candice robi imprezę na cześć jej zwycięstwa w Snowpoint i że Dawn również jest mile widziana, lecz Dawn odrzuciła zaproszenie stwierdzając, że nadal chce wspierać Asha w nadchodzącej bitwie w Sunyshore i Konwaliowej Konferencji. Następnie podziękowała wszystkim Pokémonom, które podróżowały z nią przez Sinnoh, za ich ciężką pracę i zobowiązała się, że wkrótce zostanie Top Koordynatorką.

Dawn w swoim stroju cheerleaderki

Po pobycie podczas walki w sali Asha i Lidze Sinnoh, rozważała, czy razem z Ashem i Brockiem nie wyruszyć do Kanto. Jednak po otrzymaniu zaproszenia od Parris dla niej i jej Buneary, decyduje się pozostać w Sinnoh. Później Dawn i Ash na koniec przybijają sobie piątkę, tak jak w całej serii Diament i Perła, oraz jak Ash z Brockiem przed wyjazdem do Kanto.

Mała Dawn

Po tym, Dawn postanowiła spędzić trochę czasu w domu przed uwzględnieniem jej następnego ruchu i spędziła ten czas na rozwoju nowych kombinacji do pokazów. Spędziła wiele czasu na pracy z Cyndaquilem i ostatecznie postanowiła udać się do Hoenn wiedząc, że to region z którego pochodzą pokazy, by znów wziąć w nich udział. Jednak miała trudności z ustaleniem, które Pokémony weźmie ze sobą, a które zostawi z profesorem Rowanem. Miała pewność, że weźmie Piplupa, lecz nie mogła się zdecydować co do reszty, bo wiedziała, że może z nimi jeszcze dużo zrobić. W końcu, po wizycie u profesora Rowana i kolejnym incydencie z pewnymi Ariadosami (które spowodowały ewolucję jej Cyndaquila w Quilavę), Dawn postanowiła wziąć wszystkie Pokémony do Hoenn. Wkrótce wyruszyła w nową przygodę z jej marzeniem o staniu się Top Koordynatorką, które było tak mocne jak nigdy.


W W Imię Miłości Meloetty! okazało się, że Dawn przyjechała do Unovy i mieszkała w willi Cynthii w mieście Undella, gdy mistrzyni odwiedziła miasto Virbank. Kiedy ta wróciła z Ashem, on i Dawn ponownie się spotkali, przy czym koordynatorka spotkała także jego nowych przyjaciół - Iris i Cilana. Przed przyjazdem do Undelli, Dawn odwiedziła Nimbasę, gdzie oglądała musical i jeden z pokazów mody Elesy. Dziewczyna ujawniła również, że będzie startować w Pokémonowym Pucharze Świata Juniorów. Później, podczas turnieju przegrała w drugiej rundzie z Iris.

Później, w Żegnaj, Pucharze Juniorów - Witaj Przygodo! oznajmiła, że ma zamiar udać się do Johto, by konkurować w Pucharze Wallace'a. Po walce z Ashem, ona i Piplup odlecieli do Blackthorn.

Wstążki

Wstążki Dawn przed DP162
Flo rib.jpg Aq wst.png Cel rib.jpg Cho rib.jpg Asas rib.png 2 miejsce w Wielkim Festiwalu Sinnoh
Obecny zespół Dawn

Osiągnięcia

Dawn w zimowym stroju

Pokemony

Obecnie

Piplup
Dawn Piplup.png
Buneary
Dawn Buneary.png
Pachirisu
PachirisuDawn.png
Swinub › Piloswine › Mamoswine
Dawn mamuswine.jpg
jajko › Cyndaquil › Quilava
Dawn Quilava.png
Togekiss
Dawn Togekiss By Jaruke.png

Wymienione

Buizel
Buizel Dawn.jpg

Zostawione na trening

Ambipom
Ambipom ani.png

Wylosowane podczas Letniej szkoły

Grimer
Grimer Red Dawn wylosowała go do walk Pokémon w Letniej Szkole. Zaprzyjaźnili się. Walczył przeciwko Venonatowi Conwaya. Walka zakończyła się remisem.
Debiut Ataki
Letnia szkoła już nas woła Trujący Gaz, Błoto
Dodrio
Dodrio Red Dawn wylosowała go do pierwszego etapu triathlonu, czyli do wyścigu po lądzie.
Debiut Ataki
Triathlon - ostateczne starcie nieznane
Sharpedo
Sharpedo Red Dawn wylosowała go do drugiego etapu triathlonu, czyli do wyścigu wodnego.
Debiut Ataki
Triathlon - ostateczne starcie Surfing

Zaprzyjaźnione

Shaymin
Shaymin film 11.png
Mesprit
Mesprit anime.png


Stroje

Bohaterowie Anime
Główni Antagoniści Rywale
Ash KetchumPikachuMistyBrock
Tracey SketchitMayMaxDawn
PiplupIrisAxewCilan
SerenaClemontBonnieDedenne
JessieJamesMeowthButchCassidy
GiovanniDr. NambaMatoriPierceDr. Zager
ArchieShellyMaxieTabithaBrodieJ
CyrusSaturnMarsJupiterCharon
GaryRitchieHarrisonDrewHarley
MorrisonTysonSolidadPaulZoey
NandoKennyBarryUrsulaConway
TripBiancaBurgundyStephanGeorgiaCameronVirgil
Drugoplanowi
DeliaNormanCarolineJohannaFlintLolaForrestRodzeństwo BrockaDaisyVioletLilyChiliCress
Todd SnapCaseyLizaSakuraMacyVincentReggieAngielyraKhouryTobiasLuke
Profesor OakProfesor IvyProfesor ElmProfesor BirchProfesor RowanProfesor CarolinaProfesor JuniperProfesor Cedric JuniperDr. Fennel
Siostra JoyOficer JennyDon GeorgeLanceCynthiaLookerIngoEmmet
Charles GoodshowScottRhondaVivian MeridianLilian MeridianMarianContestaMr. Sukizo
Liderzy SalElitarna CzwórkaFrontier BrainProfesor Sycamore

Ciekawostki

  • Dawn nigdy nie przegrała z Ursulą.
  • Dawn nigdy nie wygrała z Zoey.
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach