Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Cilan (animé)

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Cilan
デント Dento
{{{size}}}
Atwork z serii Best Wishes
Płeć Mężczyzna
Kolor oczu Zielone
Kolor włosów Zielone
Miasto Striaton City
Region Unova
Krewni Chili i Cress (bracia)
Klasa Lider Sali*
Znawca Pokémon
Lider Striaton Gym
Odznaka Potrójna Odznaka
Specjalizacja Typ trawiasty
Debiut w anime Trzech Liderów, potrójne problemy!
Angielski głos Jason Griffith
Japoński głos Mamoru Miyano
Polski głos -

Cilan (jap.デント Dent) był towarzyszem Asha. Debiutuje w odcinku Trzech Liderów, potrójne problemy!.

Spis treści

Historia

Cilan podczas walki w sali

Cilan zadebiutował w odcinku Trzech Liderów, potrójne problemy!, gdzie robił zakupy w rodzinnym Striaton City. Był zaintrygowany tym, że zobaczył Axew i zaznaczył, że Iris wydawała się być idealną partnerką dla Axew. Potem zauważył, Pikachu i przyjrzał mu się z podnieceniem bo nigdy nie widział go wcześniej. Kiedy Ash wyjaśnił, że chce stoczyć walkę o odznakę w Sali Striaton, Cilan szczęśliwie pokazał im drogę. Poprowadził ich do kawiarni. Po pewnym czasie Cilan ujawnia, że wraz z braćmi Chilim i Cressem, są liderami sali Striaton. Po pokazaniu swoich Pokémonów Ashowi, Ash chciał walczyć ze wszystkimi. On i jego bracia byli zszokowani, ale z radością przyjęli jego ofertę. Cilan sędziował walki swoich braci i wreszcie sam zmierzył się jako ostateczny przeciwnik z Ashem. Po ekscytującej walce z Cilanem, która trwała do odcinka Potęga Snów!, Ash wygrywa walkę i dostaje Potrójną Odznakę. Po bitwie, Cilan spotyka się z Ashem w Centerum Pokémon i błaga go, by zdradził mu swoją tajemnice bitewną by mógł ją wykorzystać w przyszłości jako Koneser Pokémon. Po dniu spędzonym z Ashem i Iris Cilan zdecydował się towarzyszyć im w podróży Asha, służąc im jako nawigacja, a także gotować co zostało pokazane w odcinku Snivy, Która Nie Chciała Dać Się Złapać!.

Cilan

W odcinku Domek dla Dwebble'a!, grupa napotyka dzikiego Dwebble'a, który robi sobie skorupę. Po kradzieży przez grupę złodziejską Dwebble'ów, Cilan wysyła swojego Pansage'a do zlokalizowania Dwebble'a. Grupa zbliżyła się do Dwebble'a z empatią, ale ten się bał i to sprawiało, że zaatakował Asha i Pikachu. Jego agresja kończy się tym, że odłamek skały uderza Pansage'a w głowę co jak później się okazuje kończy się źle pogarszając stan zdrowia Pansage'a. Po odzyskane przez Pansage'a przytomności starają się pomóc Dwebble'owi odebrać jego skorupę, co ostatecznie nie udaje się przez walkę 3 na 1. Cilan wymyślił plan zwabienia Dwebble'a z dala od siebie za pomocą karmy dla Pokémonów, aby Dwebble mógł walczyć z każdym po kolei zamiast 3 na 1. Plan okazał się genialny i Dwebble nalegał, aby być częścią zespołu Cilan. Więc on go łapie zdobywając kolejnego Pokémona.

W Zemsta Znawczyni! Cilan ujawnił, że jest Znawcą Pokémon klasy A po tym jak znalazł Asha w sklepie Znawcy w Poke Mart. Po przeszukaniu niektórych sklepów, Cilan i Iris znaleźli Asha w innym sklepie Znawcy należącym do Znawczyni klasy C, która nazywa się Burgundy. Burgundy natychmiast rozpoznała Cilana i oświadczyła, że pokonał ją w walce o Odznakę w Sali Striaton, zanim spotkał Asha. Poszukując całkowitej zemsty, Burgundy wyzwała Cilana do walki aby udowodnić, że była lepszym Koneserem, dając rady Ashowi i jego Pokémonon. Cilan akceptuje walkę, a także odpowiedzialność za to co może się stać Pokémonom Asha w rezultacie bitwy co przestraszyło Asha. Jednak Cilanowi udało się pokonać Burgundy bez większych problemów, a ona postanowiła rozpocząć własną podróż.

Wyjawił, że ma dość duży talent do naukowego myślenia w odcinku Noc w Muzeum Miasta Nacrene!, jak również w odcinku UFO dla Elgyema kiedy, Ash i Iris byli świadkami lądowania UFO. To doprowadziło ich do domu Profesora Icarusa, nakowca zajmującego się inżynierią UFO, którego Cilan podziwia.

Cilan zaprezentował niektóre z jego umiejętności rybackich w Pokonać strach z otwartymi oczami! gdzie wyłowił Stunfiska z jeziora używając przynęty, która przypomina go samego. Choć Stunfisk mógł walczyć na lądzie, Cilan myli go kręcąc go w powietrzu za pomocą jego wędki i uderza nim o ziemię. Ten nie był już w stanie do dalszej walki, a Cilan go zdobył. Te umiejętności były wykorzystane ponownie w Znawca-Wędkarstwa i rybny pojedynek!, kiedy udało mu się złowić Basculina w niebieskie paski w fałszymym konkursie zorganizownym przez Trio z Zespołu R.

W Emocje w Nimbasie!, Cilan zarejestrował swój udział w turnieju Klubowych Bitew w Raimon Town wraz Ashem, Iris i Luke'iem. Cilan ponownie spotkał się tam z Burgundy, która nadal pamiętała o zemście na Cilanie. Okazało się, że jego pierwszy przeciwnikiem będzie Trip, a ich walka rozpoczęła się w następnym odcinku. Dwebble Cilana miał walczyć przeciw Gurdurrowi Tripa. Inicjowanie wszystkich umiejętności Dwebble'a pozwoliło pokonać przeciwnika i przejść do drugiej rundy konkursu Cilanowi, ku niezadowoleniu Burgundy. W Furia Klubowej Bitwy: Emolga kontra Sawk!, jego drugim przeciwnikiem był Luke. Cilan wybrał Stunfiska przeciwko Larvescie Luke'a, ale Stunfisk Cilana pzegrywa tą walkę przez co Cilan odpada z turnieju.

W odcinkach Kryzys w podziemiach! i Bitwa w podziemiach!, Cilan ujawnił, że ma rozległą wiedzę na temat pociągów, a kiedyś spotkał Emmeta i Ingo w jeździe pociągiem. Nawet założył czarny kapelusz dyrygenta podobny do takiego jak Ingo. Później, kiedy Zespół R ukradł wszystkie Pokémony z Centrum Pokémon, Cilan użył swojej wiedzy, by stać się głównym atutem Emmeta i Ingo i ratował skradzione Pokémony.

Cilan spotkał się z bratem Chilim ponownie w odcinku W imię braterskiej miłości!. Chili powiedział mu, że przyszedł, aby wyświetlić przebieg studiów i natychmiast poprosił go o bitwę, którą Cilan zaakceptował. Był w stanie z łatwością pokonać Panseara Chili'ego ze swoim Pansage'em, co wywołało walkę pomiędzy Pokémonem i jego trenerem. Później Cilan dowiedział się od Cressa, że Chili uciekł z sali, bo ten krytykował jego styl walki. Cilan zdecydował, że pomoże Chili'emu znaleźć własny styl bitwy. Gdy Cress powiedział, że Chili potrzebuje większego skupienia się na obronie, a nie koncentrowaniu się na atakach, Cilan odpowiedział, że byłoby lepiej dla niego, by nadal koncentrował się na jego atakach w założeniu najlepszą obroną jest atak. Wierzył, że nauczenia Panseara Słonecznego Promienia byłoby dobrym sposobem, by Pansear bronił się przed wodnymi typami, więc skutecznie nauczył go trawiastego ataku z pomocą Pansage'a.

W Cilan Wkracza do Akcji! widząc, że Skyla nie wykonuje prawidłowo swojej pracy jako lider sali, postanowił z nią walczyć. Po obejrzeniu, systemu jej Lotnych Bitew, działających tylko na zaufaniu jej instynktowi, gdy powiedziała mu, że wygra, położył swoje wysiłki po swoich wcześniejszych doświadczeń w których typy nie świadczyły o wyniku bitwy. Jednakże, choć Skyla przepowiedziała jego przegraną, zgodziła się na walkę z Ashem, gdyż udało im się ją przekonać.

Cilan uczestniczył również w Kluboeksplozji i Pokémonowym Pucharze Świata Juniorów. Jednak nie miał tyle szczęścia, co reszta jego przyjaciół, ku uciesze jego rywalki.

Podczas jego podróży został wynajęty przez pana Hatterly wraz z innym Znawcą klasy S, Ricardem Nouveau, w celu wyboru pierwszego Pokémona dla jego córki. Cilan i Ricard nie doszli do porozumienia z powodu różnych punktów widzenia i w końcu doszło do pojedynku między Znawcami. Choć cenionym partnerem Ricarda był Purrloin, Cilan zwyciężył. Potem objawił panu Hatterly że odkrył, iż jego córka już zaprzyjaźniła się z pokémonem, Foongusem i przekonał go, że to będzie dla niej najlepszy partner.

Charakter

Cilan jako Detektyw

Cilan jest Znawcą klasy A, który widzi zgodność pomiędzy Pokémonem, a jego trenerem. On także ma tendencję do korzystania z wyrażeń takich jak "To ... czas!" zwracając szczególną scenariusza, takie jak wtedy, gdy ocenia Pokémony i ich relacje mówi: "Nadszedł czas oceny!" w angielskiej werji oraz "Czas smaku!" japońskiej wersji. Podczas walk w Sali w dub, będzie używał zwrotu "Nadszedł czas na walkę, aby Mu służono!". Podczas łapania Pokémona używa zwortu "Taki znakomity smak, mój _____!" w dub, a w orginalnej " _____ゲットでグッドテイスト! ". W dub, oraz w oryginalnym używana zwrotu "_____ゲットでグッドテイスト!". Okazał się być dobrym kucharzem, gdy przygotowuje posiłki dla grupy. Cilan również pomaga grupie w ich podróży poprzez wykorzystanie Mapy, podobnie jak Max, który posiadał PokéNav i Brock, który miał mapy i PokéGear.

Jako znawca, potrafi czytać w osobowości ludzi i często znajduje najlepsze sposoby podejścia do nich. Jest cierpliwy i troskliwy wobec Asha i Iris, często oferuje im rady, kiedy nie wiedzą, co robić. Wydaje się być optymistą patrząc na rzeczy pozytywnie, a nie tarzając się w klęskę.

Również wykazuje, że boi się zjawisk paranormalnych, które uczyniły go sceptykiem, woli znaleźć logiczne wyjaśnienia naukowe na wszystko, ale kiedy nie można znaleźć logiczne wytłumaczenie jest zazwyczaj za tym, żeby uciekać. Jego miłość do nauki później została poruszona po zetknięciu się z możliwością obserwacji UFO, która prowadzi do spotkania z jego idolem, Profesorem Icarusem. Cilan ma również zamiłowanie do detektywów, a czasami gra detektywa. Ma nawet specjalny kapelusz, który nosi przy sobie oraz szkło powiększające. Ale on nic więcej niż po prostu gra, nie był w stanie wyciągnąć wniosków w celu odnalezienia zaginionej Audino w Dokąd poszedłeś, Audino?.

Jak jego bracia, ma tendencję mówienia o Pokémonach jak o herbacie, a element herbaty odnoszące się do nich. W przypadku Cilana on porównuje je do liści i ziół. Wszyscy bracia mają tendencję do używania pozycji dłoni jak kamień, papier i nożyczki - Cilan zmierza do podkreślania słów palcami.

Osiągnięcia

Pokémony

Przy sobie

Pansage
Cilan Pansage.png
Dwebble › Crustule
Cilan Crustle.png
Stunfisk
Cilan Stunfisk.png

Tymczasowy

Basculin
Basculin Red W odcinku Znawca-Wędkarstwa i rybny pojedynek!, Cilan złapał Basculina w niebieskie paski w fałszywej konkurencji prowadzonej przez Zespół R. Został on później wypuszczony przez samicę Frillish, która mieszkała w pobliżu wraz z innymi Pokémonami złapanymi przez uczestników konkursu.
Debiut Ataki
Znawca-Wędkarstwa i rybny pojedynek! Wodna Broń
Gryzienie
Wodny Ogon


Ciekawostki

Specjalna przynęta Cilana
  • Sylwetki Iris i Cilana zostały pokazane po DP183 na antenie 1 lipca 2010. Oboje zostali oficjalnie ujawnieni podczas trailera animé pokazanego na Pokémon Sunday dokładnie miesiąc później.
  • W grach, Cilan może walczyć w Sali Striaton z graczem jeżeli on wybierze Oshawotta na Startera. Warto zauważyć, że Ash uzyskał Oshawott od Profesor Juniper jako pierwszego Startera z regionu Unova, i wykorzystał go w walce przeciwko Cilanowi w walcę o Odznakę.
  • Cilan posiada swoją własną przynętę przypominającą go podobnie jak Misty i Jessie
Bohaterowie Anime
Główni Antagoniści Rywale
Ash KetchumPikachuMistyBrock
Tracey SketchitMayMaxDawn
PiplupIrisAxewCilan
SerenaClemontBonnieDedenne
JessieJamesMeowthButchCassidy
GiovanniDr. NambaMatoriPierceDr. Zager
ArchieShellyMaxieTabithaBrodieJ
CyrusSaturnMarsJupiterCharon
GaryRitchieHarrisonDrewHarley
MorrisonTysonSolidadPaulZoey
NandoKennyBarryUrsulaConway
TripBiancaBurgundyStephanGeorgiaCameronVirgil
Drugoplanowi
DeliaNormanCarolineJohannaFlintLolaForrestRodzeństwo BrockaDaisyVioletLilyChiliCress
Todd SnapCaseyLizaSakuraMacyVincentReggieAngielyraKhouryTobiasLuke
Profesor OakProfesor IvyProfesor ElmProfesor BirchProfesor RowanProfesor CarolinaProfesor JuniperProfesor Cedric JuniperDr. Fennel
Siostra JoyOficer JennyDon GeorgeLanceCynthiaLookerIngoEmmet
Charles GoodshowScottRhondaVivian MeridianLilian MeridianMarianContestaMr. Sukizo
Liderzy SalElitarna CzwórkaFrontier BrainProfesor Sycamore
Liderzy Unovy
CilanOverworldBW.png
 Cilan  
Trio Badge.png
Striaton
ChiliOverworldbw.png
 Chili  
Trio Badge.png
Striaton
CressOverworldbw.png
 Cress  
Trio Badge.png
Striaton
LenoraOverworldBW.png
 Lenora  
Basic Badge.png
Nacrene
Cherenbmini2w2.png
 Cheren  
Basic Badge.png
Aspertia
RoxieOverworldB2W2.png
 Roxie  
Toxic Badge.png
Virbank
BurghOverworldBW.png
 Burgh  
Beetle Badge.png
Castelia
ElesaOverworldB2W2.png
 Elesa  
Bolt Badge.png
Nimbasa
ClayOverworldBW.png
 Clay  
Quake Badge.png
Driftveil
SkylaOverworldBW.png
 Skyla  
Jet Badge.png
Mistralton
BrycenOverworldBW.png
 Brycen  
Freeze Badge.png
Icirrus
DrydenOverworldBW.png
 Drayden  
Legend Badge.png
Opelucid
IrisOverworldBW.png
 Iris  
Legend Badge.png
Opelucid
ShizuiOverworldBW.png
 Marlon  
Wave Badge.png
Seigaiha
zh:天桐(動畫)
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach