Wikinezka - polska encyklopedia Pokémon, o wolnej treści.
Wejdź na nasz czat! - wystarczy tylko kliknąć!
Pomóż także poprawiać zalążki artykułów.

Bill

Z Wikinezka
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Naukowiec Bill
  Bill
ソネザキマサキ Masaki Sonezaki
Bill.png
BillSprite.png
Sprite Billa z Fire Red/Leaf Green
W innych językach: Angielski: Bill
Japoński: マサキ (Takeshi)
Francuski: Léo
Niemiecki: Bill
Sposób wymowy: Bill - Bil
O postaci
Ciekawostki: {{{ciek}}}
Pokémony w grach
{{{gry}}}
{{{opis}}}
{{{gry2}}}
{{{opis2}}}
{{{gry3}}}
{{{opis3}}}
{{{gry4}}}
{{{opis4}}}
{{{gry5}}}
{{{opis5}}}


Bill (jap. ソネザキマサキ Masaki Sonezaki) jest badaczem Pokémonów, powszechnie uważany za eksperta w wielu dziedzinach. Dokonał wielu występów w grach. Najczęściej można go znaleść w jego domku Sea Cottage, który jest w północnej części Cerulean City na końcu Route 25. Najbardziej godny uwagi jest jego pierwszy występ w Generacji I gier Green, Red, Blue, i Yellow oraz dla jego systemu pamięci masowej dla Pokémonów, który miał duże znaczenie w całej serii.

Spis treści

W Red/Blue/Green

W Pokémon Red/Pokémon Blue/Pokémon Green przez przypadek zamienił się w Kabuto. Gracz musi mu pomóc się odmienić. Po spotkaniu z nim można transportować pokemony do boksu. W komputerze ma dane z Eevee i jego przemianami z pierwszej generacji.

  • Ciekawostka -za domem Billa nie ma skał, tylko jest puste pole. Nie można tam jednak wejść, stąd określenie Sekretny ogród Billa (ang. Bill's Seckred Garden).

W FireRed/LeafGreen

W Pokémon FireRed i LeafGreen pełni podobną rolę, z tą różnicą, że pomaga nam jeszcze dotrzeć na Wyspy Sevii. Sekretny Ogród Billa został zlikwidowany i są tam tylko skały.

W Anime

Bill pojawił się także w anime w odcinku Tajemnica Latarni Morskiej. Mieszkał w latarni morskiej. Wypatrywał nieznanego pokemona, którym był wielki Dragonite. W porównaniu do gier nie zamienił się w pokemona, tylko utknął w kostiumie Kabuto.

W mandze

Pojawia się sporadycznie w Pokémon Special. Pomaga głównym bohaterom np. pomógł Redowi odnaleźć Eevee. Debiutował w dziewiątym rozdziale Kontra Fearow. W serii Yellow jego dom zostaje zniszczony przez Hitmonlee, przez co zostaje wplątany w walkę z Elitarną Czwórką.

Ciekawostki

  • Jego imię pochodzi od Billa Gatesa,
  • W anime na drzwiach latarni jest namalowany Mewtwo, czyli musiał wiedzieć o jego stworzeniu,
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia
W innych językach